Travertin vynikne v exteriéru i interiéru
Nejoblíbenějším materiálem obkladů a dlažeb je keramika. Pokud vás už však omrzela a přemýšlíte, jaké alternativy se nabízí, abyste ji nahradili, pak vás může zaujmout travertin. Ten se v minulosti používal i jako stavební kámen, zčásti je z něj postaveno i Koloseum v Římě. Jaký travertin je a jaké jsou jeho výhody a nevýhody?
Travertin je kámen připomínající svým složením vápenec. Ve své přirozené podobě je však více pórovitý. Těží se především v krasových oblastech a v současné době se nejběžněji upravuje tak, aby byl jeho povrch leštěný a jednolitý. Za účelem vyhlazení pórovité struktury se vyplňuje tmelem nebo pryskyřicí. Jeho základní barvou je žlutohnědá a béžová, dá se však uměle upravit i do jiných odstínů. Vyhledávaný je právě pro vzhled, protože vzory, co na povrchu vykresluje struktura samotné horniny, jsou velice nápadité a originální.
Travertin a jeho výhody
Z výše uvedeného vyplývá, že travertin je nejvíce ceněn pro svůj unikátní vzhled. Nejen to je však hlavní argument pro jeho využití v prostoru. Dále se za velice vítanou vlastnost považuje i poměrně vysoká odolnost vůči mechanickému poškození. Travertin také dobře snáší střídání vysokých a nízkých teplot. Je tedy mrazuvzdorný a mimo to ho neponičí ani vlhkost, se kterou mnohé jiné přírodní materiály poměrně bojují. Vyniká také dobrými izolačními schopnostmi.
Travertin a jeho nevýhody
Oproti výhodám se však k travertinu vážou i jisté nedostatky. Pokud byste ho užili bez jakékoliv dodatečné úpravy povrchu, bude se venku ve spárách a pórech zanášet prachem a nečistotami, což ho bude zabarvovat do šeda. Také je nutno zmínit, že jako přírodní materiál je i poměrně drahý. Za metr čtverečný zaplatíte minimálně 1000 Kč. Je to však zcela logické, protože těžba i následné zpracování jsou nákladné procesy. Travertin je také docela křehký, a tak je třeba opatrného zacházení při montáži. I když jde riziko zlomení dlaždic eliminovat tím, že zvolíte silnější profil, bude to samozřejmě znamenat zase o něco vyšší cenu.
Využití travertinu
Z nastíněných výhod a nevýhod vyplývají i možnosti využití tohoto kamene. Je často součástí nabídky luxusnějších materiálů, a tak se užívá spíše ve vilách a poněkud honosnějších stavbách. Nic ale samozřejmě nebrání použití i v teoreticky méně reprezentativních prostorách. Může být obkladem v koupelně či kuchyni, případě ozdobou stěn v obývacím pokoji. Venku se s ním vykládají cestičky na zahradách a kolem domu, na terasách nebo plochách kolem bazénu. Neobvyklé není ani travertin jako fasáda.
I když se na travertin v minulých letech pozapomnělo, v současné době zažívá jakýsi comeback. Ten plyne ze snahy lidí obklopovat se přírodními materiály, mezi nimiž je travertin velice originální. Pokud tedy hledáte nové tipy pro interiér i exteriér svého domu, pak ho nelze než doporučit.
Diskuse k článku