Tradiční severské sruby nabízí komfortní bydlení
Od pohledu jedinečné stavby ze dřeva jsou stále oblíbenější. Kdo nechce bydlet v tradičním zděném domě, pak se varianta srubu přímo nabízí. Poptávka po takových stavbách roste a možnosti jsou tak stále bohatší. Tradice, kterou mají sruby v severských zemích, tak pomalu proniká i do našich končin.
Pro milovníky přírody vysněný dům, pro jiné zase trendová záležitost. Ať je to tak či tak, dřevěné domy jsou jedinečné. Příroda se propojí s moderními technologiemi a spokojeni jsou nakonec všichni. Nemusíte se obávat ani předsudků, které jsou s těmito domy spjaty, většina obav je totiž naprosto zbytečná.
Jak se bydlí ve srubu
Rozhodně si takový život nepředstavujte jako v dokumentech o životě alternativních jedinců souznících s přírodou. Moderní sruby využívají všechny dostupné technologie pro to, aby bydlení bylo komfortní a příjemné.
Dřevo zaručuje vhodné klima jak v zimě, tak v létě. Rozhodně se nemusíte obávat vysokého úniku tepla a složitosti vytápění – rozvody a vše potřebné je stejné jako v běžném, zděném domě. V místnostech se díky dřevu udržuje optimální vlhkost (v rozmezí 30 – 55%) a mikroklima – stavba dýchá a je schopna absorbovat a pak zase vypouštět vlhkost. Dřevo nasákne nevhodné pachy a můžete si tak být jistí, že příjemná vůně novoty a dřeva vydrží opravdu dlouhou dobu.
O sruby se musíte starat
Ohledně staveb ze dřeva panuje jistá nedůvěra. Stavby jsou ohroženy plísněmi, houbami a dalšími škůdci. Takto napadené dřevo ztrácí po letech pevnost, méně izoluje a změny jsou pozorovatelné i na vzhledu. Boj s červotoči a tesaříky, nejčastějšími nežádanými návštěvníky, je proto nutné vést důkladným ošetřením dřeva (nejčastěji se napouští pravým včelím voskem). Navíc také srub časem sesychá a dřevo se pohne až o 2 centimetry, na což mnohdy zapomenou ti, kdo staví svépomocí. Odborné firmy si s takovou komplikací poradí snadno.
Problém při stavbě může být i s hledáním vhodné parcely – na stavby v chráněných oblastech zapomeňte.
Jaké je nejlepší dřevo?
V naší zeměpisné šířce se setkáte nejčastěji se smrkem, modřínem, smrkem nebo dražší severskou borovicí. Ty nejdražší dřeva jsou potom z exotických stromů. Dřevo je ošetřeno a často rovnou připraveno pro stavbu včetně otvorů na okna a dveře. Záleží i na tom, jakou technologií se bude stavět: kanadská technologie vyžaduje opracování dřeva do kulata, norská naopak potřebuje hrany.
Obávat se nemusíte ani vysokého rizika požáru, vše totiž splňuje přísné normy. Požární odolnost je tedy na jedničku.
Ve srubu si musíte zvyknout na praskání a různé lupání. Pro někoho to může být taková „hlučnost“ nevýhoda, jiní zase budou s radostí každé ráno i večer poslouchat, jak jejich dům žije. Cena takové stavby se pohybuje ve stejné hodnotě, jako u běžného domu, ovšem splnění dlouholetého snu o krásném bydlení je nevyčíslitelné.
Diskuse k článku