Syntetický lak na dřevo nabízí více než jen efektní vzhled
Dřevěné prvky jsou běžnou součástí interiérů i exteriérů. Bezpochyby byste nějaké našli také u vás doma. Může se jednat například o dřevěný zahradní či interiérový nábytek, dřevěnou podlahu, dveře, stůl či židle. Pravdou je, že se dřevem se setkáváme prakticky na každém kroku. I proto se nabízí celá řada možností, jak svou domácnost obohatit o dřevěné dekorativní prvky či praktický, ale zároveň stylový nábytek. Zároveň je však třeba mít neustále na paměti, že dřevo jakožto přírodní materiál neustále pracuje. V exteriéru je navíc mnohdy vystaveno nepříznivému počasí, což mu na životnosti rozhodně nepřidává. Z toho důvodu se vyplatí vědět, jak o dřevěné prvky správně pečovat.
Nátěru na dřevo předchází pečlivá příprava podkladu
Nejlepším způsobem, jak dřevo ochránit před poškozením a zároveň mu vdechnout nový život, je použití adekvátního nátěru na dřevo. V současné době naleznete na trhu celou řadu laků na dřevo s různými vlastnostmi. Avšak než se do výběru vhodného laku pustíte, měli byste zkontrolovat stav dřeva, které se chystáte natírat.
Jestliže natíráte dřevěný stůl, který jste zrovna přivezli z obchodu s nábytkem, pak starosti o kvalitu a stav dřeva pochopitelně odpadají. Pokud však ošetřujete starší dřevo, nejdříve byste se měli zbavit původního nátěru. K tomu vám v případě laku postačí obyčejný smirkový papír, práci si však můžete i usnadnit například pásovou bruskou. V případě odstraňování staré krycí barvy budete potřebovat kovovou špachtli a pomůže vám horkovzdušná pistole. Nejprve nahřejete povrch pistolí, dokud se na něm nevytvoří puchýřky, ty pak špachtlí seškrábnete.
Syntetické laky: na co se hodí?
Syntetické laky jsou specifické tím, že se musí před aplikací naředit vhodným typem ředidla. Své využití naleznou v interiérech i exteriérech. Venku vám syntetický lak přijde vhod například při natírání kovového zábradlí či zahradního dřevěného nábytku, uvnitř domu pak poskytne dekorativní vzhled a ochranu třeba dřevěným obkladům a stropům.
Obecně jde o velmi kvalitní lak se skvělými ochrannými vlastnostmi. Díky tomu je syntetický lak velmi užitečnou prevencí proti mechanickému poškození, vlhkosti či napadení dřevokaznými houbami a plísněmi. Kromě ochrany nabízí navíc atraktivní vzhled, který vašemu bydlení vdechne nový život.
Bezbarvý lak na dřevo a kov vás ohromí vynikajícími vlastnostmi
V současné době se na trhu s malířskými a natěračskými potřebami nachází celá řada syntetických laků od různých výrobců. Při výběru však dbejte především na kvalitu. Kvalitní bezbarvý univerzální lak totiž nenabízí pouze efektní dekorativní vzhled, ale zároveň se snadno aplikuje a vyniká mechanickými vlastnostmi. Takový bezbarvý lak na dřevo lze použít na matné i lesklé povrchy – lak sám o sobě vytváří matný či lesklý povrch. Konkrétně jej využijete na natírání dřevěných obkladů, stropů a doplňků, kromě dřeva jej navíc můžete použít také na kovové materiály.
Lodní lak na dřevo bojuje proti vlhkosti
V nabídce syntetických laků se nachází také bezbarvé lodní laky, které se vyznačují velmi vysokou odolností vůči vlhkosti, vodě a UV záření. Lodní lak na dřevo se hodí na nátěry zahradního nábytku, sportovního nářadí, stavebních prvků i korku. Název lodní lak naznačuje, že jej lze využít i pro nátěry lodí či nábytku u bazénu - zkrátka dřeva, které často přichází do kontaktu s vodou. Na lodích lze lakem natřít veškeré prvky, kromě části lodě pod hranicí ponoru - lak nesmí být ve stálém styku s vodou.
Bezbarvý lak na kov: než začnete natírat
Jak jsme již zmínili, některé syntetické laky lze použít také na kov. Co se týče frekvence výskytu, podobně jako dřevo, i kovových prvků byste v domácnosti jistě našli dostatek. Pravidelnou kontrolu vyžadují obzvláště kovové konstrukce v exteriéru, neboť jsou kvůli působení povětrnostních vlivů vystaveny velké zátěži.
Než se do nátěru kovu pustíte, musíte důkladně odstranit korozi, mastnotu a prach. Na mastném podkadu žádný nátěr nedrží. Pokud je kov rezavý, musí se použít odrezovač, jinak lakem rez spíše zvýrazníte. Kov zbavený rzí je lepší natřít krycím základem s obsahem antikorozní složky a emailem. Zvýšenou pozornost věnujte těžko dostupným záhybům a rohům, kde by se mohla držet voda, což je pro kovové prvky pochopitelně nežádoucí.
Diskuse k článku