Stavební spoření – předčasné vypovězení a případné sankce
Stavební spoření začíná být i přes stále se snižující státní příspěvek opět vyhledávaným spořícím produktem. V první části článku jsme se zaměřili na to, jaké jsou jeho výhody, nevýhody a podmínky spoření. V tomto pokračování se zaměříme na to, jak probíhá předčasné vypovězení smlouvy a jaké sankce vám případně hrozí.
ZPĚT NA TÉMA: Stavební spoření – kdy se vyplatí
Ukončení stavebního spoření – spoříte méně než 6 let
Před pár lety jste si zřídili stavební spoření, dostali jste však do situace, kdy naspořené peníze potřebuje dříve než za 6 let spoření? Stavební spoření můžete ukončit i dříve než za 6 let od zahájení, rozhodně se vám to nevyplatí. V první řadě přijdete o celou státní podporu. Na tu máte totiž nárok jen v případě, že budete šetřit alespoň šest let. I když podporu vidíte připsanou na vašem účtu, v případě ukončení smlouvy ji nedostanete. Navíc obvykle zaplatíte i poplatek za předčasné vypovězení smlouvy, který se pohybuje obvykle v rozmezí 0,5 až 1 % z cílové částky.
Ukončení stavebního spoření – spoříte více než 6 let
Pokud na svůj spořící účet ukládáte peníze pravidelně déle než 6 let, na státní podporu už máte nárok. Stavební spoření můžete po 6 letech bez obav vypovědět i v případě, kdy jste měli v plánu spořit ještě déle a cílové částky jste nedosáhli. V takovém případě obvykle nezaplatíte ani žádné poplatky.
Na peníze si počkáte 3 měsíce
Pokud chcete stavební spoření ukončit dříve, na peníze si počkáte 3 měsíce od podání výpovědi. Spořitelny totiž mají tříměsíční výpovědní lhůtu a naspořené peníze vám pošlou až poté. Potřebujete-li peníze k určitému datu, výpověď podejte s tříměsíčním předstihem, abyste nebyli zbytečně překvapeni, že k vám ještě nedorazily. Pokud byste chtěli peníze dříve, za expresní vyplacení zaplatíte poplatky navíc.
Ze stavebního spoření tak nemusíte mít velké obavy. Nevýhodné pro vás bude v případě, kdy jej ukončíte dříve než za 6 let spoření. Po 6leté době je vypovězení jednoduché a vyplatí se.
Diskuse k článku