Stavební spoření – kdy se vyplatí a kolik s ním naspoříte
Chtěli byste si uspořit nějakou tu korunu navíc a napadla vás možnost uzavřít si stavební spoření? Pokud tak učiníte ještě do konce roku, můžete čerpat státní podporu i za letošek. Stavební spoření existuje od roku 1993 a přesto, že o něj určitou dobu nebyl moc zájem, opět se vrací na výslunní. Za určitých podmínek se vám totiž může vyplatit víc než běžné spořící účty či jiné varianty spoření. Pojďme se zaměřit na to, kdy se vyplatí a kolik peněz si s ním můžete naspořit.
Stavební spoření se může vyplatit díky státnímu příspěvku
Stavební spoření je jedním z finančních produktů, do kterých se ve velké míře angažuje samotný stát. Tento typ spoření vznikl už v 90. letech. Podle jeho pojmenování je zřejmé, že má sloužit ke shromáždění financí pro řešení otázky bydlení, nebo pro snazší získání úvěru. Hlavním důvodem, proč nad zřízením stavebního spoření uvažovat, je možnost čerpání státní podpory.
Ta odpovídá 10 % z naspořených finančních prostředků za rok, stát vám ale za rok přispěje maximálně 2 000 Kč. Reálně tak má význam měsíční na účet stavebního spoření odkládat 1700 Kč, na začátku dalšího roku se vám pak připočte maximální státní příspěvek ve výši 2 tisíce korun.
Spořitelna vám naspořené prostředky navíc zúročí
Kromě státního příspěvku získáte nějakou tu korunu navíc ještě díky úročení. Většina spořitelen v současné době úročí naspořené finance 1 %. Je tak namístě popřemýšlet, jestli máte k dispozici výnosnější produkt pro úročení vašich financí. Pokud ne, může se vám vyplatit střádat si na účet stavebního spoření více než 1700 Kč. I když od státu už více peněz nedostanete, spořitelna vám zúročí a vyšší naspořené sumy.
Při sjednání spoření si určete měsíční vklad a finální částku
Pokud se chystáte sjednat si stavební spoření, určete si, kolik měsíčně chcete na účet posílat a kolik chcete naspořit celkem. Této částky byste se měli držet. Stavební spoření se uzavírá nejméně na 6 let, může ale trvat mnohem déle. Nemějte obavy, pokud si například nastavíte finální částku, na kterou byste museli spořit 10 let, ale už po 6 letech byste se rozhodli se spořením skončit, můžete smlouvu vypovědět i dříve.
Stinné stránky stavebního spoření
I přes poměrně lákavý státní příspěvek a vcelku zajímavou úrokovou sazbu má stavební spoření i své stinné stránky, které mnohé odrazují. Na co si dát při zřizování spoření pozor a s čím počítat?
Po získání státního příspěvku musíte šetřit minimálně 6 let
Abyste od státu získali roční státní podporu až 2 tisíce korun, musíte spořit alespoň 6 let. Pokud spoření ukončíte dříve, na příspěvek nemáte nárok a spořitelně navíc obvykle zaplatíte nějaký ten poplatek (viz pokračování článku).
Za vedení budete platit spořitelně roční poplatek
Vedení stavebního spoření také něco stojí, spořitelny vám jej nedají zadarmo. Od celkových ročních výnosů z příspěvků a úroků tak musíte odečíst roční poplatky. Ty se pohybují obvykle v rozmezí od 300 do 360 korun.
Zaplatíte poplatek i za zřízení stavebního spoření
Kromě pravidelných poplatků za vedení spořicího účtu zaplatíte také za jeho zřízení. Cena za sjednání smlouvy vás bude obvykle stát 1 % z finální částky, kterou chcete naspořit. Pokud tak během let chcete naspořit například 300 000 Kč, za zřízení stavebního spoření zaplatíte 3 000 Kč.
Vyberte vhodnou dobu pro zřízení spoření a ušetříte
Z výše uvedeného vyplývá, že poměrně vysokou částku zaplatíte za samotné zřízení stavebního spoření. Tady ale můžete výrazně ušetřit. Většina spořitelen totiž v průběhu roku připravuje řadu marketingových akcí, v rámci kterých nabízí možnost uzavření spoření zcela zdarma. Pokud tak na spoření nepospícháte, počkejte na vhodnou dobu, až se nějaká taková akce objeví. Obvykle se ukáže před Vánoci, ale i jindy během roku. Ušetříte tak i několik tisíc.
Po odečtení všech poplatků se při pravidelné úložcce 1700 Kč pohybuje čistá úroková sazba v rozmezí od 3 do 3,5 %, což je stále více, než většina spořicích produktů nabízí. Proto se vám může stavební spoření vyplatit, ovšem jen v případě, chcete-li spořit alespoň 6 let. Stavební spoření můžete také předčasně vypovědět. Za jakých podmínek, hrozí vám nějaké sankce? Právě na to se zaměříme v pokračování článku.
Diskuse k článku