Správná péče o vaši lednici

Správná péče o vaši lednici

Lednice patří do základního vybavení bytu. Bohatí nebo chudí, potřebujeme a máme ji doma víceméně všichni. Přestože jsou dnes v obchodech k dostání lednice, které jsou takzvaně samoodmrazovací, automaticky to nemusí znamenat, že se ani o takovouto lednici nemusíme nijak starat. Vždyť právě do lednice ukládáme ty nejchoulostivější potraviny.

 

A také právě v ní, pokud jí nevěnujeme dostatečnou péči, na ně číhá řada nebezpečných bakterií. Na co tedy nezapomínat v souvislosti s tímto domácím spotřebičem?

Vlhkost v lednici je rájem pro bakterie a plísně

Nejnápadnějšími nepříteli každého majitele lednice, jsou většinou námraza a nepříjemný zápach. Málokdo už si ale uvědomuje, že lednici bychom měli čistit nejenom kvůli těmto dvěma důvodům, ale také právě kvůli možné škodlivosti pro naše zdraví. Podle některých odborníků dokonce v lednici najdeme srovnatelné množství nebezpečných bakterií, jako na toaletě! Bakteriím a plísním totiž velice vyhovuje prostředí, které v lednicích je. A to zejména vysoká vlhkost.

Samoodmrazovací lednice není všespásná

I když máme samoodmrazovací lednici, odborníci na hygienu doporučují umývat tento spotřebič jednou za měsíc. Jako čistící prostředek je dobré použít roztok sava nebo octovou vodu. Pro čištění není špatné použít také třeba vodu s příměsí jedlé sody. Soda totiž vodu změkčí a díky svým alkalickým vlastnostem pomáhá snadněji odstraňovat nečistoty.

Než se do mytí lednice pustíme

  • Před samotným mytím lednice z ní vyndáme všechny potraviny.

  • Nemá smysl přesunovat je z police na polici během čištění. Zaprvé to trvá dlouho a zadruhé je taky můžeme kontaminovat čistícími prostředky.

  • Mražené potraviny zabalíme do novin.

  • Ideálně je taky dáme na jednu hromadu nebo do mrazící tašky, vydrží tak déle ve zmraženém stavu a nedojde k jejich znehodnocení.

Rozmrazení lednice se dá urychlit

Není asi žádným tajemstvím, že pokud už se do odmrazování lednice dáme, nemusí být tento proces nijak zdlouhavý a lze jej trošku „popostrčit“. Asi nejrozšířenějším způsobem je použití hrnce s teplou vodou, který vložíme buď přímo do mrazáku nebo do lednice. Tím uměle zvýšíme teplotu a led se začne rozpouštět mnohem rychleji. Neměli bychom ale zapomenout na zavření dvířek lednice, jinak si příliš nepomůžeme.

Další docela diskutovanou možností je použití fénu s horkým vzduchem. To ale nemusí být vždy vzhledem k použití elektřiny ve vlhkém prostředí lednice bezpečné. Tento způsob je také mnohem pomalejší a nákladnější, proto jej raději nezkoušejte.


Fotolia_41003873_XS

 

Lednice je čistá, co dál?

Poté, co jsme lednici vyčistili, bychom se měli dlouhodobě držet několika v podstatě velmi jednoduchých, ale účinných zásad.

  • Vše, co jde, skladujte v uzavřených nádobách, sáčcích či fóliích.

  • Mléčné výrobky neskladujte poblíž ryb nebo jiných aromatických potravin, snadno natáhnou pach.

  • Do lednice nikdy nedávejte teplé nebo dokonce horké jídlo, které by zvyšovalo teplotu v lednici a následně způsobilo tvoření námrazy. A nejen to, zvýšená teplota může také způsobit množení bakterií. Vždy proto počkejte, až pokrm vychladne.

  • Pokud budete udržovat teplotu v lednici v rozmezí 0 – 5 °C, množení bakterií tím omezíte.

  • Lednici se snažte otevírat co nejméně a po co nejkratší možnou dobu. Zamezíte tak zbytečnému vniknutí tepla.

  • V lednici se snažte udržet nejen čistotu, ale také pořádek. A není to zas tak složité. Na nejteplejší místo lednice, tedy do spodní části, bychom měli ukládat ovoce a zeleninu (z tohoto důvodu jsou zde také „kastlíky“ na zeleninu obvykle umístěny).

  • Uvařená a hotová jídla patří naopak na horní, nejchladnější polici, sestupně směrem dolů pak ukládáme ryby, maso a další výrobky. Je to však jen doporučení, samozřejmě to neznamená to však, že když jogurt uložíte do zásobníku na zeleninu, zkazí se vám.

Zápach v lednici i po generálním úklidu

Jestli ani po důkladném vyčištění lednice bojujete se zápachem uvnitř spotřebiče, jednou z babských rad je třeba umístění několika plátků citronu nebo misky s octem či jedlou sodou dovnitř. Existuje také řada průmyslově vyráběných pohlcovačů pachů v různých cenových relacích. Určitě ale doporučujeme spíše prevenci a pravidelné čištění lednice, nejde přeci jenom o estetické hledisko, ale také o zdraví vás a vašich blízkých. Více o tom, jak bojovat s nepřestávajícím zápachem, se pak dozvíte v článku Jak zlikvidovat zápach v lednici.

Sledujte Chytré bydlení také na Facebooku!

 




Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Dědictví družstevního bytu má svá pravidla. Jak probíhá?

Zdravím a táži se na dědění družstevního podílu bytu. Máme s manželkou ve společ. vlastnictví byt. V případě ú...

Nejvyšší čas vyřešit těsnění do oken

Souhlasím, že těsnění oken je klíčové pro úsporu energie a zamezení úniku tepla. Nicméně bych doporučil být op...

Jak na výměnu vchodových dveří

Výměna vchodových dveří je určitě dobrá investice, ale klíčové je už to, jakou firmu si člověk vybere. Na trhu...

Vybírejte okna chytře aneb co potřebujete vědět před montáží

Dobrý článek. Já si myslím, že spousta lidí, když řeší výměnu oken, tak se v tom úplně nevyznají a dají na rad...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Zdravím, našel jsem stejnou dlažbu pod názvem: Presbeton dlažba 60x30x4,5 VERTO 4 šedá reliéf
Když tento náze...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

My jsme po internetu hledali, kdo by nám udělal návrh kuchyně zdarma, protože všude jsme ...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem byla řešit kuchyni u nich, protože u nás ve městě nebylo pořádně u koho a ta...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Kuchyni jsem pořizovala prvně, natož abych jí někdy navrhovala, takže mě překvapilo, ko...
Zobrazit všechna témata

Znáte systém AquaStop? Ochrání vás před vytopením

Prasklá hadice pračky nebo myčky dokáže během pár minut způsobit hotovou potopu. Pokud bydlíte v bytě, může vytékající voda napáchat škody nejen vám, ale i sousedům pod vámi. Jak se takovému scénáři vyhnout? Př...

Tepelná izolace z ovčí vlny: Může dávat smysl?

Přemýšlíte o tom, jaký materiál zvolit pro zateplení domu nebo chalupy? Možná jste narazili na ovčí vlnu – přírodní izolaci, která se čím dál častěji objevuje v ekologickém stavitelství. Má co nabídnout, ale má...

Pusťte se do údržby sítí proti hmyzu, než se mouchy a komáři probudí k životu

Na příchod jara, potažmo léta se už těšíme.Ale bzučící hmyz u ucha nebo vosí návštěva v kuchyni už tak příjemná není. Sítě proti hmyzu tyhle nepříjemnosti elegantně řeší, ale jen když fungují tak, jak mají. Teď...

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Blíží se duben a slunce konečně začíná pořádně svítit. V době kolísavých cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit pla...

Trendy v interiérovém designu pro rok 2025

Hledáte inspiraci pro svůj interiér? Rok 2025 přináší čerstvé nápady, které spojují moderní estetiku, udržitelnost a praktické využití prostoru. Podívejte se s námi na to, co právě teď hýbe světem interiérového...

Jak vybrat zahradní houpačku? Roli hrají materiál, konstrukce i pohodlí

Zahradní houpačka zpříjemní letní posezení na zahradě i terase. Jakou vybrat? Podíváme se, co vše při výběru zvážit – od konstrukce přes materiály až po pohodlí a umístění.

Allegro Days plné slev jsou opět tady 

Oblíbená nákupní platforma Allegro přinese v týdnu od 2. do 8. 9. tisíce produktů se slevou až 40 %. V nabídce najdete řadu výrazně zlevněných domácích spotřebičů a pomocníků, které vám ulehčí každodenní péči o...

Máte doma problém s poletujícím prachem? Poradíme, jak s ním zatočit

Také máte pocit, že je prach doma snad všude? Usazuje se na nábytku, víří ve vzduchu a nepozorovaně zatěžuje dýchací cesty. Ať už trpíte alergií, nebo jen chcete čistší prostředí, zbavit se ho nadobro není snad...

5 způsobů, jak dát korkovým zátkám druhý život

Kolik lahví vína jste už otevřeli – a kolikrát jste korkové zátky automaticky hodili do koše? Přitom jde o přírodní materiál s obrovským potenciálem. Zkuste tentokrát zátky nevyhazovat – mohou posloužit nejen j...

Pylová sezóna začíná aneb proč si pořídit čističku vzduchu

Oteklý nos, kýchání, rýma a oči jako angorský králík – to je jen malý výčet potíží, které každoročně trápí ty, kteří se potýkají s alergickou rýmou. Sezóna pylových zrnek se blíží i v roce 2025 – a s ní i náš t...