Solární panely promění sluneční paprsky ve spoustu energie pro domácnost

Solární panely promění sluneční paprsky ve spoustu energie pro domácnost

Letní žár slunce těší dovolenkáře, milovnice opalování i majitele solárních panelů. V posledních letech ještě o mnoho víc, než předtím. Sluneční paprsky přináší tolik energie, že by byla škoda ji nechat létat prostorem jen tak pro nic za nic. Pro domy nebo chaty znamenají paprsky potravu pro solární panely - zdroj energie a v některých případech i výhodnou alternativu zdroje elektřiny.

Solární síla v Česku

Česká a moravská pole se začala skrývat pod solární panely kolem let 2009 a 2010. Tmavé lesklé solární panely se objevily také na střechách mnohých domů nebo v jejich blízkosti na zahradě, aby do domu proudila ekologičtější energie a uživila tak rostoucí množství domácích spotřebičů. Řešením se solární panely staly i v místech, kam nevedla elektrická síť. Mnoho chatařů si tak mohlo dopřát luxus elektřiny i tam.

Pořízení solárních panelů na střechu rodinného domu v zástavbě už je ale diskutabilní. Energetická soběstačnost je sice lákavá, ovšem v takovém prostření ne zcela ideální. Solární potenciál budov se nejvíce využije umístěním panelů na střechu.

Sluneční energie ekonomicky a ekologicky

Energii ze slunečního svitu je možno využít dvěma způsoby. Teplovodní sluneční kolektory slouží k ohřevu vody a jejich efektivní využití je asi 350 kWh/m² za rok. Pro potřeby běžně se vyskytujících rodinných domů v našich podmínkách dostačuje solární panel o ploše 4 - 6 m². Možná budete ale překvapení, že po propočtu nákladů vychází tento způsob získání elektřiny podobně, jako ze sítě.

Rozhodujícím faktorem pak může být ale ekologické hledisko, jež je však také poněkud diskutabilní. Energii sice získáte způsobem, který nepoškozuje přírodu, avšak procesy při výrobě a instalaci solárních panelů už nejsou zcela podle přírodních zákonů. O fotovoltaice proto nelze v žádném případě hovořit jako o čisté energii.

A do třetice se objevuje problematika likvidace použitých panelů. Některé mohou obsahovat nebezpečné látky (například kadmium), ačkoliv v České republice by měly převažovat panely s články z krystalického křemíku, který je zastoupen 15 %. Jako další materiál je použito sklo (67 %) a hliník (18 %). V současnosti se ale vyrábějí i panely bez hliníkových rámů. Tyto materiály lze recyklovat v podstatě stoprocentně.

Aktivně nebo pasivně? 

Sluneční energie se dá využívat dvěma způsoby – aktivně a pasivně. K aktivnímu využívání potřebujete fotovoltaický solární panel, který vstřebá dostatek záření, jež je následně přeměněno na elektrickou energii. Do této kategorie se dále řadí fotovoltaické články, parabolická zrcadla, z nichž se často energie akumuluje a dále využívá. Většímu rozšíření brání investiční náročnost a dlouhá doba návratnosti finančních prostředků do těchto zařízení.

Pasivní využití solární energie pak spočívá v promyšlené konstrukci budov. Klíčem k úsporám je správná orientace oken, odstínění, přiměřená velikost prosklených ploch, správné projektování střechy a tak dále. Stavbou podle nejnovějších poznatků se vyhnete více nákladům na spotřebu energie. 

Sluneční energii využívají efektivně třeba prosklené skleníky, kde se dá zelenina pěstovat už od prvních jarních slunečních paprsků. 

Výroba a likvidace solárních panelů

Velkoplošná fotovoltaická dioda, tedy fotovoltaický článek, je tím hlavním prvkem, který mění světlo na elektrickou energii. Za takovým kouzlem jsou ale léta vývoje a složitá technologie, která za sebou zanechává výraznou ekologickou stopu. Jejich životnost se odhaduje na 25 – 30 let, ale jednou přeci jen doslouží a musí se pro ně najít vhodné místo. V České republice už existuje kolem desítky takových sběrných míst.

Výroba solárního panelu je na první pohled jednoduchá a někteří kutilové to zvládnou sami doma s běžně dostupnými součástkami. Takto vyrobené panely nejčastěji slouží pro ohřev vody v bazénu. Potřebné jsou samozřejmě také technické znalosti.

Solární panely s obsahem křemíku je potřeba zpracovávat jinak, než ty bez něj. Musí se zpracovávat odlišně, ale není to neřešitelný problém. Ten představují až obsažené těžké kovy, jež jsou nebezpečné svojí toxicitou. Přitom jsou panely paradoxně vyjmuty z vyhlášky o toxických materiálech.

Nové solární panely jsou ohebné. Zjistěte více.

Důsledná recyklace

Recyklace je důležitou fází zpracování doslouženého panelu. Zpravidla se panel nejprve zahřeje, čímž se uvolní pojidla. Pak se jednotlivé materiály mechanicky nebo chemicky od sebe oddělí. Při tomto způsobu recyklace všeobecně platí, že hliníkový rám se zrecykluje kompletně a sklo s křemíkem vykazují přibližně jen 10 % odpadu. Říká se, že až 97 % materiálů použitých při výrobě solárních panelů může být extrahováno a znovu využito pomocí tepelného recyklování.

Solární panel na ohřev bazénu

Ohřev vody v bazénu pomocí solárního panelu je jednou z možností, kde tato technologie nachází opravdu široké využití. Bazénový solární panel si získal oblibu a dnes je běžným doplňkem nadzemních i zapuštěných bazénů.

Nenáročná obsluha, snadná montáž a vysoká příjemně teplá voda současně s prvními letními paprsky i podzimním sluncem – to všechno umí tyto skladné solární panely zařídit. Zapojují se k filtru a prochází skrze ně přefiltrovaná voda, která v těchto místech přijímá teplo a přenáší jej dále do bazénu.

Teplota vody se díky solárnímu ohřevu dokáže zvýšit až o 6°C. To se hodí jak na jaře, kdy bývá koupací sezóna netrpělivě vyhlížená. Sezóna se prodlužuje i na podzim, kdy je zase těžké vzdát se letních radovánek.

V různých částech republiky jsou rozdílné podmínky pro využití energie ze slunce, ale je to možné téměř kdekoliv. Solární panely možná nepatří mezi nejestetičtější doplňky domů, ale svůj účel zkrátka splní. Ekologicky a relativně levně dokáží zásobit energií mnoho spotřebičů, bez kterých si už nelze představit žádnou domácnost.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Trápí vás plíseň kolem oken? Poradíme, jak s ní zatočit

Pokud máte problém s plísní kolem oken, doporučuji si přečíst i tento článek https://institutzdravehobydleni.c...

Dědictví družstevního bytu má svá pravidla. Jak probíhá?

Zdravím a táži se na dědění družstevního podílu bytu. Máme s manželkou ve společ. vlastnictví byt. V případě ú...

Nejvyšší čas vyřešit těsnění do oken

Souhlasím, že těsnění oken je klíčové pro úsporu energie a zamezení úniku tepla. Nicméně bych doporučil být op...

Vybírejte okna chytře aneb co potřebujete vědět před montáží

Dobrý článek. Já si myslím, že spousta lidí, když řeší výměnu oken, tak se v tom úplně nevyznají a dají na rad...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Zdravím, našel jsem stejnou dlažbu pod názvem: Presbeton dlažba 60x30x4,5 VERTO 4 šedá reliéf
Když tento náze...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

My jsme po internetu hledali, kdo by nám udělal návrh kuchyně zdarma, protože všude jsme ...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem byla řešit kuchyni u nich, protože u nás ve městě nebylo pořádně u koho a ta...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Kuchyni jsem pořizovala prvně, natož abych jí někdy navrhovala, takže mě překvapilo, ko...
Zobrazit všechna témata

Znáte systém AquaStop? Ochrání vás před vytopením

Prasklá hadice pračky nebo myčky dokáže během pár minut způsobit hotovou potopu. Pokud bydlíte v bytě, může vytékající voda napáchat škody nejen vám, ale i sousedům pod vámi. Jak se takovému scénáři vyhnout? Př...

Tepelná izolace z ovčí vlny: Může dávat smysl?

Přemýšlíte o tom, jaký materiál zvolit pro zateplení domu nebo chalupy? Možná jste narazili na ovčí vlnu – přírodní izolaci, která se čím dál častěji objevuje v ekologickém stavitelství. Má co nabídnout, ale má...

Pusťte se do údržby sítí proti hmyzu, než se mouchy a komáři probudí k životu

Na příchod jara, potažmo léta se už těšíme.Ale bzučící hmyz u ucha nebo vosí návštěva v kuchyni už tak příjemná není. Sítě proti hmyzu tyhle nepříjemnosti elegantně řeší, ale jen když fungují tak, jak mají. Teď...

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Blíží se duben a slunce konečně začíná pořádně svítit. V době kolísavých cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit pla...

Trendy v interiérovém designu pro rok 2025

Hledáte inspiraci pro svůj interiér? Rok 2025 přináší čerstvé nápady, které spojují moderní estetiku, udržitelnost a praktické využití prostoru. Podívejte se s námi na to, co právě teď hýbe světem interiérového...

Jak vybrat zahradní houpačku? Roli hrají materiál, konstrukce i pohodlí

Zahradní houpačka zpříjemní letní posezení na zahradě i terase. Jakou vybrat? Podíváme se, co vše při výběru zvážit – od konstrukce přes materiály až po pohodlí a umístění.

Allegro Days plné slev jsou opět tady 

Oblíbená nákupní platforma Allegro přinese v týdnu od 2. do 8. 9. tisíce produktů se slevou až 40 %. V nabídce najdete řadu výrazně zlevněných domácích spotřebičů a pomocníků, které vám ulehčí každodenní péči o...

Máte doma problém s poletujícím prachem? Poradíme, jak s ním zatočit

Také máte pocit, že je prach doma snad všude? Usazuje se na nábytku, víří ve vzduchu a nepozorovaně zatěžuje dýchací cesty. Ať už trpíte alergií, nebo jen chcete čistší prostředí, zbavit se ho nadobro není snad...

5 způsobů, jak dát korkovým zátkám druhý život

Kolik lahví vína jste už otevřeli – a kolikrát jste korkové zátky automaticky hodili do koše? Přitom jde o přírodní materiál s obrovským potenciálem. Zkuste tentokrát zátky nevyhazovat – mohou posloužit nejen j...

Pylová sezóna začíná aneb proč si pořídit čističku vzduchu

Oteklý nos, kýchání, rýma a oči jako angorský králík – to je jen malý výčet potíží, které každoročně trápí ty, kteří se potýkají s alergickou rýmou. Sezóna pylových zrnek se blíží i v roce 2025 – a s ní i náš t...