Seriál bylinková zahrádka: zázvor, rakytník a echynacea zatočí s nachlazením
Podzim s sebou přináší zvýšené riziko prochladnutí a ideální podmínky pro šíření nemocí. Proti takovým neduhům je ale nejlepší vybavit se stejnou zbraní - přírodními bojovníky. Bylinky zatočí s nachlazením, kašlem i únavou a nemusíte sahat po driácích z lékarny. Šetrný způsob máte po ruce!
Nachlazení se vyhne jen odolným jedincům. Obranyschopnost můžete ale ovlivňovat skladbou jídelníčku, bylinkami nebo průběžným otužováním. Nebojte se přírodních zdrojů prospěšných látek, které jsou snadno dosažitelné.
Zapracujte na imunitě bylinkami
Schopnost organismu bránit se virům na podzim klesá, proto je toto období časem nachlazení a chorob. Bylinky jsou tím, co pomáhá šetrně a bez vedlejších účinků (se zázvorem ale opatrně).
Pracovat můžete na adaptivní imunitě. Tato získaná imunita je ovlivňována prostředím a látkami, které se dostávají do organismu – ať už ty, které mu prospívají, nebo naopak. Posilování imunity funguje na tzv. imunologické paměti, která vhodně volí obranné látky proti ohrožujícím patogenům.
Mezi nejznámější podzimní bylinky k posílení imunity patří heřmánek, tymián, šalvěj, šípky, ale i cibule, česnek, křen, černý bez, květ lípy, anýz, badyán a další.
Prevence chřipky
Nejsou to ale jen vnější vlivy, které utváří odolnost organismu. Roli hraje psychika, která jde ruku v ruce se zdravotním stavem. Zdravý imunitní systém je třeba si hýčkat, chránit a posilovat. Vyvážená strava s vitamíny je základem, sekunduje jí ale dostatek spánku, vyhýbání se stresu a odpočinek. Zapomínat se ale nesmí ani na vhodnou fyzickou aktivitu přizpůsobenou věku nebo jiným zdravotním omezením.
Podpořte imunitu přírodou
Oči pálí, nos je odraný od kapesníku, ruce i nohy jsou bez síly a hlava třeští. Typický stav pro nachlazení. Taková situace si žádá vhodné bylinky. Popíjet můžete odvary z jednoho druhu bylinky nebo směsi. Naučte se používat i tinktury.
Zázvor - síla skrytá v půdě
V České republice nepanují pro zázvor ty nejvhodnější podmínky, i tak je ale možné si jej vypěstovat. Potřebuje teplo (nad 30°C) a vlhkost. Vhodným prostředím se tak nabízí vytápěný skleník nebo místo u topení v bytě, kdy ale musíte dbát o pečlivou zálivku.
Do jemné a na živiny bohaté půdy se dají zasadit zakoupené oddenky s pupenem. Zaříznutí se provádí přibližně 5 cm od pupenu, který v květináči směřuje nahoru.
Základem úspěchu jsou stálé podmínky bez výkyvů teploty a množství zálivky. Vodu pokojové teploty je ideální nalévat do misky. V případě zasazení ve skleníku zalévejte průběžně menším množstvím vody, aby půda nikdy zcela nevyschla.
Zázvoru neškodí jemné přihnojování tekutými minerálními hnojivy. Při správné péči se oddenky rozrůstají velmi rychle a po devíti měsících tak v květináč najdete silné oddenky, ze kterých si ale nemusíte připravovat jen čaj.
Kromě kořene ke strouhání se dá sehnat i sušený jako koření. Využijete jej třeba do omáček, které tak dostanou chuť i vůni orientu a pořádně pozlobí vaše chuťové buňky. Je totiž pálivější, než by se mohlo zdát!
Účinky zázvoru
- má dezinfekční, antibakteriální i protivirové účinky
- prohřívá a prokrvuje organizmus
- odhleňuje
- podporuje trávení, působí při žaludeční nevolnosti a závratím
- právě pro své účinky by se ale neměl pít v těhotenství
Zázvorový čaj
Odvar posílí imunitu a zahřeje. Pro přípravu čaje si sežeňte kus čerstvého oddenku, který je bězně dostupný, nastrouhejte jej a spařte. Na jemném struhadle ho stačí nastrouhat kousek (do menšího hrnku stačí polovina čajové lžičky) a společně s citronem a medem jej můžete popíjet celé dopoledne. A přidat můžete i heřmánek.
V indické a čínské kuchyni
Sušený i čerstvý zázvor patří do exotických pokrmů z Asijských zemí. Svěží a zároveň pikantní chuť patří k východní Asii, kde se využívá do marinád a omáček. Patří i k rybám nebo zvěřině.
Ukrojený kousek zázvoru můžete přidat do svěžích letních limonád a koktejlů.
Rakytník a echinaceu v květináči nevypěstujete
Vedle malých bylinek s velkými účinky jsou tady i prostorově náročnější druhy, kterým květináč nebo truhlík nevystačí. Jedná se o rakytník, jehož plody slouží jako bohatý zdroj vitamínu C a karotenoidů.
Připravíte z nich džem nebo likér. V sušené podobě patří do čajů.
Pověstný je také rakytníkový olej, který prospěje imunitě, pokožce a trávení.
Echynacea, známá jako třapatka, se jako léčivka šíří až v posledních letech. Roste do výšky kolem 140cm a výrazně se liší obsah látek v podzemní a nadzemní části rostliny. V kořenu je ale koncentrace zdraví prospěšných látek nejvýraznější, proto se používá jako součást medikamentů k léčení nachlazení, infekci horních cest dýchacích, močových cest a pomalé hojení ran. Podobná rostlina, třapatka bledá, má využití právě při léčbě nachlazení.
Modré, tmavě modré a fialové plody jsou plné antioxidantů a většinou i vatmínu C. Podzim je na ně bohatý, tak je využijte. Prospějete krevnímu oběhu a srdci.
Právě teď přichází čas na vitamínové bomby!
Seriál bylinková zahrádka
Diskuse k článku
Sára