Seriál bylinková zahrádka: heřmánek do čaje jako všelék
Rumánek, kamilka, marunka nebo harmaníček jsou všechno milá označení pro heřmánek pravý, bez kterého by se neobešla kosmetika ani léčitelství. Na heřmánek si nepřijdou záněty, křeče ani rány, které se nehojí. Nápadná, ale přitom jemná bylinka s bíložlutými kvítky disponuje sílou jako hrom. Má se za to, že dokáže pomoci až proti stovce různých neduhů.
Pěstování heřmánku dnes už není nic výjimečného. Přirozený výskyt na pokrytí poptávky nestačil, a tak se začalo s jeho vyséváním. Heřmánkový čaj je evergreen, kterým nic nezkazíte.
Heřmánek pěstujte na zahrádce
Z heřmánku lékařskho se využívají květní úbory. Mohou se sušit samostatně nebo bývají zavěšeny společně s celou bylinou. Daří se mu na volném prostranství, ale vypěstujete jej i v květináči. Každý rok je třeba nové vysazení.
Přihnojování není na škodu, ba právě naopak. Díky zásobě živin budete sklázet bohatá a kvalitní květenství.
První krok při pěstování je nejobtížnější, protože semena jsou velmi drobná a stává se, že jsou vtažena hluboko do půdy. Při klíčení jim ale svědčí světlo, a proto by se měly vysazovat spíše mělce. Potřebuje dostatek vlhkosti, později pak už na její množství není tak citlivý.
Zimní výsev se provádí nejčastěji na jižní Moravě, brzký jarní výsev je pak možný kdekoliv.
Pokud chcete sklízet opravdu brzy, pak je možné vysadit semena do truhlíku a předpěstovat si sazenice. Ty se pak po dosažení 10cm výšky a oteplení vysazují ve skupinách po 5 – 7 kusech.
Víc než deset důvodů, proč pěstovat heřmánek
1. Vysoký obsah antioxidantů: Odvar z heřmánku dodá do těla látky, které podpoří imunitu a posílí organizmus v boji proti bacilům. Ovlivní i psychiku. Možná je to tím, že jsou typickou letní bylinkou, která s sebou přináší slunce a pohodu. Redukuje pocení a pozitivně ovlivňuje zrak, zdravý stav pokožky, zubů a nehtů.
2. Zahání úzkost a deprese: Je jedno, jakou formou účinné látky přimete. Můžete si zvolit kapky, tinkturu nebo čaj, při jehož pití se ale užijete i pohodu a klid. A to je důležité, protože relaxace bývá v těchto případech podstatnou součástí terapie. Skleslost a smutek necháte daleko za sebou.
3. Uklidní nejen mysl, ale i žaludek a trávící soustvu. Navíc ji pročistí od škodlivin.
4. Bývá označován jako přírodní aspirin, protože zmírňuje bolest.
5. Velmi nápomocný bývá při nachlazení. Ať už ve formě čaje nebo odvar pro inhalování uleví přinejhorších projevech.
6. Nepřijdou si na něj ani kožní problémy. U velkých ran pak alespoň urychlí hojení, a to i v hlubšíchvrstvách pokožky. Pozitivně se projeví i na kvalitě nových vlasů.
7. Dásně a zuby umí hodně nepříjemně bolet. S návštěvou dentisty neotálejte, dočasně si ale můžetepomoci právě výplachy heřmánkovým výluhem. Potěší se celá dutina ústní.
8. Lze jej užívat při léčbě rakoviny jako podpůrný prostředek (týká se to zejména rakoviny kůže, prostaty,prsu, vaječníků nebo varlat).
9. Zkrátka nepřijde ani srdce. Heřmánek podpoří celý kardiovaskulární systém a při dlouhodobém pravidelném užívání se podílí na zmírnění kornatění cév. Učinkují také proti křečím.
10. Vyjmenovat všechny problémy, na které heřmánek účinkuje, by bylo na ještě delší seznam seznam. Kašel, nespavost nebo záněty? Vždy můžete sáhnout po heřmánkovém čaji.
Sklízení a uskladnění heřmánku
Hlavní období pro sklízení květů přichází v červnu a červenci, podle času vysazení se ale doba pohybuje od května do září. Abyste si jeho benefitů mohli užívat i později, je ten nejlepší čas vytvořit zásoby. Musí být opravdu pořádně vysušený a umístěný ideálně do látkového pytlíku s uzavíratelným vrškem. Vhodné jsou i skleněné nádoby s korkovým vrškem.
Květ musí být při sklizni bez rosy a s mladým květenstvím (max. 5 dní od rozkvetení). Suší se ve stínu; v sušičce nesmí teplota přesáhnout 40°C.
Energizující drink pro vlasy
Pro přírodní blonf odlesky vlasů není třeba sahat po roztodivných lahvičkách se zesvětlovači. Jemnější cestou k oživení světlé barvy vlasů je právě odvar z heřmánku. Zjímavými odlesky oživí ale i kadeře brunetek. Na tento efekt je potřeba myslet při používání heřmánku k odstranění lupů. |
Heřmánek římský versus rmenec sličný
Tento druh heřmánku má charakteristické chuťové vlastnosti, které ho odlišují od heřmánku pravého. Obsahuje modrou silici a obsahuje nezanedbatelné množství hořčin. Je to víceletá rostlina a rozmožíte ji jarním dělením trsů.
Má odlišné účinky než heřmánek pravý. Používá se také k léčení, má však pozitivní vliv na játra a ocení jej všichni, kdo trpí migrénami. Nahořklá chuť jej předurčuje k podpoře trávení. V Anglii jej třeba využívají k přípravě bylinného piva.
Narazíte-li na rostlinu, u které si nebudete jistí, o který druh se jedná, pak stačí podélně rozdělit květ. Heřmánek má duté lůžko, rmen plné.
Heřmánek sice nevyužijete při vaření, pro jeho léčivé schopnosti by ale měl být do bylinkové zahrádky zařazený.
Heřmánkový čaj tvoří základ každé bylinkové výbavy.
Diskuse k článku
Silvie B.