Seriál bylinková zahrádka: dokonalosti zbavená stévie
V Jižní Americe se stévie pěstuje na velkých plantážích, čímž se daří uspokojovat velký zájem o toto přírodní sladidlo. Stačilo ale jen pár let a přirozeně sladká bylina se z piedestalu zdravých rostlin dostala do kategorie nežádoucích. Proč se tak stalo a co je příčinou?
Úplně se jí zbavovat určitě nemusíte, jen by bylo vhodné, kdybyste vzali v potaz všechna nová zjištění. Malé množství stévie jistě neškodí, avšak pozor na její nenápadné schopnosti.
Oslaďte si život se stévií
Stévie patří k novějším artiklům v českých zahrádkách. V rámci evropských zemí byla přijata jako nezávadná potravina až v roce 1999. Otevřela se jí cesta na trh, jenže ne na dlouho. Světová zdravotnická organizace doporučuje požívat jen omezené množství. Na kilogram hmotnosti to dělá maximálně 4 miligramy denně.
Za největší výhodu stévie je považována nulová energetická hodnota. Musíte si hládat kalorie nebo jen chcete snížit jejich příjem bez toho, abyste se vzdali sladké chuti? Slazení extraktem stévie se právě díky této schopnosti stalo vyhledávanou ingrediencí.
Rozpouští se ve vodě a je termostabilní, tedy ideální do směsí, které se zpracovávají při vysokých teplotách).
- Obsahuje stecoid, který nezvyšuje hladinu cukru v krvi
- Podporuje činnost pankreasu
- I když je sladká, nepodílí se na tvorbě zubního kazu, reguluje bakterie v dutině ústní a navíc nepřispívá ke tvorbě akné
- Vhodná pro diabetiky a hypoglykemiky
- Užijete si sladkou chuť v pokrmech i nápojích bez kalorií navíc, zároveň odtučňuje, usnadňuje trávení, podílí se na zhutnění svalové hmoty
- Srovnává krevní tlak
- Usnadňuje trávení
Zároveň je ale potřeba upozornit na rizika, která se v souvislosti s konzumací stévie zmiňují nejčastěji. Objevily se případy, kdy byla příčinu nepříjemného nadýmání, nevolnosti nebo svalových bolestí. Spekuluje se o antikoncepčních účincích, ty však nejsou prokázány.
Byla považována za malý zázrak, leč její schopnosti jsou nyní potlačovány negativy. Patří mezi ně nepříznivé ovlivňování imunity, hypofunkce štítné žlázy nebo snadnější tvorba zánětů.
Pěstování stévie na zahrádce, ve skleníku i v květináči
Pěstovat si vlastní rostlinku stévie má nesporné výhody. Pokud sáhnete po balení stévie v jakékoliv formě do regálu v supermarketu, můžete si být jistí, že v dlani svíráte vysoce průmyslově upravený produkt. Řada aditiv a chemických příměsí tak degraduje přírodní látku na pouhou krabičku či lahvičku na výrobek, který má s přírodou pramálo společného.
Sladké lístky stévie se sklízí průběžně
Pokud se nedaří pěstování ze semene, nedělejte si starosti, protože tento způsob se podaří málo komu. Pořízení sazenic je sázkou na jistotu, jediným úskalím tak zůstane pikýrování – přesazování. Na zahrádku se umísťují až bude jistota teplejšího počasí, klidně tedy až v průběhu května.
Lístky se sbírají průběžně a rostlina znovu obraší. Nejsladší je koncem vegetativního období, kdy se většinou celá ostříhá.
V Jižní Americe se pěstuje jako trvalka, proto je možné uschovat je na zimu do temnějších prostorů, kde nebude ohrožena mrazy. Ne vždy se ale podaří, že na jaře bude stejně kvalitní a bohatě olistěná.
Stévie jako sladidlo
S lístky stévie se zachází stejně jako s jinými bylinami. Suší se, zamražují nebo se zpracují na sirup či extrakt.
Pokud už chcete sáhnout po stévii v obchodě, pak volte tekutou formu. Vhodnější je ale spoléhat na své domácí výpěstky. Stává se, že do kupovaných bývá přidávaný ještě cukr navíc.
Stévií osladíte ovesné vločky, jogurt nebo smoothie. Jako přírodní sladidlo ji lze vyzkoušet v čajových směsích, letních limonádách, ve šlehačce nebo jogurtu.
Pozor na to, který druh se rozhodnete používat. Jejich sladivost se liší a ve výsledné chuti to může být docela poznat!
Recepty se stévií? Ideální je do čaje
Kde nahradí extrakt ze stévie cukr? Třeba v horkých nápojích, v omáčkách, při nakládání masa ke grilování, v dezertech. Do nich stačí přidat výrazně méně stévie, než by se dávalo cukru. Polévková lžíce sušených a rozemletých lístků zvládne nahradit asi 30 lžic cukru.
Brownies jsou laskomina, ale pěkně energeticky bohatá. O něco zdravější variantou jsou „brownies" připravené z kokosu, tmavých fazolí (ty se používají při přípravě zdravých sladkostí běžně), a ovesných vloček. Dále se přidává kakao, med, kokosový olej, vanilkový a mandlový extrakt a hořká čokoláda.
Další alternativy cukru kromě stévie
Čím se dá nahradit cukr? Kromě stévie se jako náhražka používají ještě další suroviny. Nejčastěji se jedná o agávový sirup, cukr v ovoci, datle, glukózový nebo kukuřičný sirup. Používá se truvia (erythritol), javorový sirup, med, sušené ovoce, melasa, palmový a kokosový cukr nebo sladěnka a další obilné slady.
Vysoký obsah energie v cukru bez dalších prospěšných látek vede k neustálým snahám o joho nahrazování. Nejvíc je ho přijímáno v nápojích, toto číslo pořád stoupá a s ním i riziko obezity a zrychluje i riziko stárnutí. Poznání stévie ocení mimo jiné i diabetici, kteří si tak mohou sami vypěstovat zdroj příjemně sladké chuti bez prázdných kalorií.
Diskuse k článku