Seriál bylinková zahrádka: balkánský životabudič saturejka

Seriál bylinková zahrádka: balkánský životabudič saturejka

Trvalo dlouho, než do našich zeměpisných poloh dorazil pepř. Před ním tu ale byla staurejka, jejíž vůně je černému přpři docela podobná, zatímco chuťově se ale blíží zase tymiánu. Nejdříve našla využití v léčitelství. Přidávala se do svařeného vína a starším lidem tato kombinace znovu vlila život do žil.

 

Možná právě to, jak tento „kouzelný" lektvar dokázal rozpumpovat energii, bylo důvodem, proč byla doporučována ženám ke zbavení frigidity a impotence.

Vypěstujte a užívejte

Výraznou chuť saturejky dobře znají v řadě národních kuchyní – typická je pro Balkán, středomoří, Kavkaz, ale také Anglii nebo Spojené státy. Už kuchařky ve 3. století počítají s její výraznou chutí na maso a ryby, u nás se stala známou až v 9. století. Od té doby ale nesmí chybět v mnoha směsích koření.
Saturejka zahradní (letnička) nebo horská (trvalka) není příliš vysokou bylinkou – dorůstá přibližně do výšky 30 cm. Celá rostlina je aromatická, v kuchyni se tak mohou používat celé snitky i samostatné drobné lístky. Vykvétá na konci července do drobných růžových až nafialovělých květů.

Není náročná, ale dopřejte jí teplo a dostatek slunce. Nároky nemá ani na zvláštní složení půdy, ani na přihnojování, ale dopřejte jí lehkou a mírně prohnojenou zeminu. Semena se dají na jaře sadit rovnou do země (ne příliš hluboko) nebo se sazenice předpěstují na okně.

Sušení saturejky, aby byla po ruce

Čerstvé snítky saturejky provoní pokrm na maximum a okolí dají na srozuměnou, jaká dobrota se u vás chystá. Uchovat si ji na pozdější použití není problém, protože se dobře suší a také v takovém stavu si zachová část vůně a chuti.
Ke sběru na sušení je ideální období květu. Nať se zavěšuje na slunné místo, kde se nechá dostatečně dlouho vyschnout. Samostatně se dají sušit lístky i květy. Pokud se sklízí hned po vykvetení, může se stát, že do zimy budete sklízet ještě jednou.

Bylinková zahrádka: saturejka

Balkánská kuchyně 
Balkán je výrazným koutem Evropy v mnoha směrech. Označení v sebě nese trochu negativních emocí, trochu temperametu, o něco víc dobré kuchyně a hodně z krás tamní přírody. Jídlo je stejné, jako tamní lidé - silní, originální a jedineční. Chuti a vůně pokrmů dosáhnete použitím typických bylinek, mezi které patří i saturejka. 

Čubrica a jiné směsi koření

Typickou chutí je směs koření zvaného čubrica. Najdete ji v receptech na maso, luštěniny, přidává se do kapusty, pro změnu a oživení chuti do zapékaných brambor. Tradičně je součástí receptů na zeleninové saláty, různé guláše, džuveč, musaku, kebab, zapékanou zeleninu nebo sekanou. Využívá se i do luštěninových nebo hustých zeleninových polévek.

Složení: sušená saturejka, řecké seno, sladká paprika, chilli nebo pálivá paprika, sůl, černý a bílý pepř

Saturejka do polévky: usušte a podle chuti nadávkujte následující bylinky - petržel, libeček, pažitka, saturejka

Na skok so Bulharska
Saturejka je v Bulharsku tradiční přísadou karbanátků. K mletému masu se kromě ní přidává Petrželová nať, paprika mletá sladká, cibule, vejce, olej, pažitka, omáčka worchesterová a dijonská hořčice.

V Srbsku patří mezi oblíbená jídla karbanátky připravené z několika druhů masa (tzv. Pljeskavica). Směs je obvykle složena z vepřového, telecího, jehněčího a hovězího s regionálními úpravami ve skladbě příměsí. Podle chuzi se přidává saturejka, která celou směs příjemně provoní. Dají se připravovat na plechu, pánvi nebo na grilu, kde v kombinaci s dřevěným uhlím dostanou originální chuť.

Směs koření na pečené brambory

Jednoduchá „rychlovka" na večeři ve všedním dnu spočívá v oloupání v brambor a jejich pečením v troubě na pečícím papíře se směsí koření, kde nechybí saturejka.

Bylinková zahrádka: saturejka

Kytička nejen do polévky

Polévky, vývary a dušené směsi dostanou světovou chuť díky „kytičce" z bylin. O čem že je řeč? Svazek čerstvých bylin se označuej jako Bouquet garni a vaří se s ostatními přísadami. Uvolňuje chuť i vůni, a díky tomu, že je svázaný, se při dokončení pokrmu snadno vyjme. Jeho složení se mění: součástí bývá petržel, tymián a bobkový list. V závislosti na konkrétním použití může zahrnovat také bazalku, krvavec, kerblík, rozmarýn, pepř, saturejku a estragon. Někdy se používá i zelenina, například mrkev, celer - řapíkatý (stonek nebo listy) i kořen, pórek, cibule a kořen petržele.
Nemusí se vždy jednat o úhledný svazek, protože bylinky lze vkládat i jednotlivě do sáčku z gázy a pod.

Léčivé účinky
V léčitelství má síla saturejky využití proti proti průjmům, známé jsou mírné močopudné účinky, používá se proti nadýmání a podporuje chuť k jídlu. Tlumí křeče, posiluje organismus a její látky působí protizánětlivě.
Moderní čarodějnice by ji jistě využívali při míchání afrodiziakálních lektvarů.

Pěstování na okně v květináči nebo truhlíku má jednu velkou výhodu: kromě využití v kuchyni poslouží i jako zajímavá okrasná rostlina. Její vzhled zaujme tvarem listů, ale i jasnou barvou. V případě potřeby si pak uštípnete snítku, která provoní velou kuchyni vůní balkánských specialit. Pokud vás už nudí tradiční bylinky, je saturejka ideální bylinkou pro získání neobyčejných chuťovcých zážitků.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Trápí vás plíseň kolem oken? Poradíme, jak s ní zatočit

Pokud máte problém s plísní kolem oken, doporučuji si přečíst i tento článek https://institutzdravehobydleni.c...

Dědictví družstevního bytu má svá pravidla. Jak probíhá?

Zdravím a táži se na dědění družstevního podílu bytu. Máme s manželkou ve společ. vlastnictví byt. V případě ú...

Nejvyšší čas vyřešit těsnění do oken

Souhlasím, že těsnění oken je klíčové pro úsporu energie a zamezení úniku tepla. Nicméně bych doporučil být op...

Vybírejte okna chytře aneb co potřebujete vědět před montáží

Dobrý článek. Já si myslím, že spousta lidí, když řeší výměnu oken, tak se v tom úplně nevyznají a dají na rad...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Zdravím, našel jsem stejnou dlažbu pod názvem: Presbeton dlažba 60x30x4,5 VERTO 4 šedá reliéf
Když tento náze...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

My jsme po internetu hledali, kdo by nám udělal návrh kuchyně zdarma, protože všude jsme ...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem byla řešit kuchyni u nich, protože u nás ve městě nebylo pořádně u koho a ta...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Kuchyni jsem pořizovala prvně, natož abych jí někdy navrhovala, takže mě překvapilo, ko...
Zobrazit všechna témata

Znáte systém AquaStop? Ochrání vás před vytopením

Prasklá hadice pračky nebo myčky dokáže během pár minut způsobit hotovou potopu. Pokud bydlíte v bytě, může vytékající voda napáchat škody nejen vám, ale i sousedům pod vámi. Jak se takovému scénáři vyhnout? Př...

Tepelná izolace z ovčí vlny: Může dávat smysl?

Přemýšlíte o tom, jaký materiál zvolit pro zateplení domu nebo chalupy? Možná jste narazili na ovčí vlnu – přírodní izolaci, která se čím dál častěji objevuje v ekologickém stavitelství. Má co nabídnout, ale má...

Vysaďte si ostropestřec. Vaše játra vám poděkují

Ostropestřec mariánský není žádná exotická rarita – přitom patří mezi nejúčinnější byliny pro podporu jater. Obsahuje látku silymarin, která pomáhá chránit jaterní buňky, regenerovat je a zlepšuje trávení. Využ...

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Blíží se duben a slunce konečně začíná pořádně svítit. V době kolísavých cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit pla...

Trendy v interiérovém designu pro rok 2025

Hledáte inspiraci pro svůj interiér? Rok 2025 přináší čerstvé nápady, které spojují moderní estetiku, udržitelnost a praktické využití prostoru. Podívejte se s námi na to, co právě teď hýbe světem interiérového...

Jak vybrat zahradní houpačku? Roli hrají materiál, konstrukce i pohodlí

Zahradní houpačka zpříjemní letní posezení na zahradě i terase. Jakou vybrat? Podíváme se, co vše při výběru zvážit – od konstrukce přes materiály až po pohodlí a umístění.

Allegro Days plné slev jsou opět tady 

Oblíbená nákupní platforma Allegro přinese v týdnu od 2. do 8. 9. tisíce produktů se slevou až 40 %. V nabídce najdete řadu výrazně zlevněných domácích spotřebičů a pomocníků, které vám ulehčí každodenní péči o...

Máte doma problém s poletujícím prachem? Poradíme, jak s ním zatočit

Také máte pocit, že je prach doma snad všude? Usazuje se na nábytku, víří ve vzduchu a nepozorovaně zatěžuje dýchací cesty. Ať už trpíte alergií, nebo jen chcete čistší prostředí, zbavit se ho nadobro není snad...

5 způsobů, jak dát korkovým zátkám druhý život

Kolik lahví vína jste už otevřeli – a kolikrát jste korkové zátky automaticky hodili do koše? Přitom jde o přírodní materiál s obrovským potenciálem. Zkuste tentokrát zátky nevyhazovat – mohou posloužit nejen j...

Pylová sezóna začíná aneb proč si pořídit čističku vzduchu

Oteklý nos, kýchání, rýma a oči jako angorský králík – to je jen malý výčet potíží, které každoročně trápí ty, kteří se potýkají s alergickou rýmou. Sezóna pylových zrnek se blíží i v roce 2025 – a s ní i náš t...