Sedlová střecha si stále drží vysokou oblibu
V tuzemském stavitelství má sedlová střecha svou velkou tradici. Je k vidění na většině staveb a lidé ji volí i v případě budování nového a moderního obydlí. Takovou volbu podporují i nesporné výhody, kterými sedlová střecha disponuje. Navíc stále patří k méně nákladným variantám oproti technologicky vyspělejším řešením. Jaká tedy sedlová střecha je?
Ať už se jedná o rekonstrukci nebo součást výstavby domu, rozhodnutí ohledně střechy nebývají snadná. Střecha je jednou z největších dílčích investic, a tak budoucí majitelé domu hledají tu nejvhodnější variantu. Všechny typy střech mají své specifické vlastnosti, jimiž mohou ovlivnit konkrétní druh stavby. Sedlová střecha si získala v našich končinách oblibu mimo jiné i kvůli tomu, že umožňuje využít i prostor pod střechou, a to různými způsoby.
Sedlová střecha je žádaná i pro snadnou montáž
Jak už bylo nastíněno na řádcích výše, sedlová střecha nabízí uživateli spoustu výhod. Jednou z nich je i poměrně jednoduchá montáž „áčkového“ tvaru střechy, který je posléze velmi praktický v konečném užívání. Plášť sedlové střechy nesou příčné nosné vazby a zakončení je většinou provedeno štítem, na kterém jsou uloženy vaznice krovu. Díky sklonu stékají kapky deště do okapového systému a nedrží se na konstrukci, kterou by vlhkost mohla poškodit. Se stejným výsledkem lze počítat i v zimě, kdy střecha trpí pod nánosy sněhu. U rovné varianty je třeba počkat, dokud sníh neroztaje, na sedlové střeše se neudrží, a tak se na ní nadílka nachází po dobu jen nezbytně nutnou.
Doporučovaný sklon sedlové střechy je 45 stupňů
Vůbec nejdůležitějším faktorem, který se podílí na všech vlastnostech sedlové střechy, je sklon. Odborníci doporučují úhel v hodnotách zhruba 45 stupňů (nabízí dále možnost využívat podkroví jako další obytnou část domu), u něhož je ze zkušeností vypozorována nejlepší kombinace vlastností celé konstrukce. Minimální sklon by měl být na hranici 25 stupňů, pokud by byl menší, pak by stavba nešla již dále rozšiřovat a prostorové uspořádání by bylo v takovém případě velmi problematické.
Sedlová střecha je nejčastěji k vidění na tradičních řadových zástavbách a celkově na vesnicích, kde na tento typ provedení nedají dopustit. Není se však čemu divit, protože sedlová střecha je hledaným kompromisem mezi kvalitou provedení, náročností řešení a konečnou cenou. I když se moderním střechám nedají upřít lepší vlastnosti týkající se izolace, výše potřebných nákladů na pořízení daleko přesahuje nezbytnost financí pro pořízení sedlové střechy. A to je asi jeden z nejsilnějších argumentů, co u dnešních stavitelů vyhrává.
Diskuse k článku