Sázení brambor je jednoduchá činnost se skvělým výsledkem
Zemědělství má jasně stanovený řád, který ovlivňuje jen počasí. Musí se dodržovat období vhodné pro sadbu i sklizeň. Co už lze měnit a přizpůsobovat je způsob, jakým se to bude dělat. Sázení brambor je jedna z těch tradičních činností, u nichž jen málokdo přemýšlí nad tím, jak to udělat jinak. Podívejte se ale na to, jaké existují další způsoby výsadby brambor a třeba na příští jaro naplánujte novinku.
Brambory patří mezi základní suroviny v kuchyni. Pro každé jídlo se hodí jiný druh. Liší se nejen chutí, ale hlavně způsobem pěstování. Nechcete-li spoléhat na nabídku supermarketů, pusťe se do pěstování vlastních brambor. Nepotřebujete k tomu hned lány, postačí i záhon. Navíc se snadno přiblížíte kvalitě biobrambor, za něž se v obchodech platí nemalé částky.
Čas plánovat sázení brambor
Možná si říkáte, proč je zrovna teď na programu článek o pěstování bramor. Teď, když ještě nebyly sklizeny ani ty z poslední setby. Právě proto – aby se vše stihlo naplánovat a připravit na další sklizeň, která bude sice až za rok, ale je nejvyšší čas udělat si jasno a konkrétní plány.
Výběr odrůdy brambor
Brambory konzumní: hlízy brambor odrůd a kříženců Solanum tuberosum L
Velmi rané odrůdy: např. Adora, Agata, Impala, Magda, Monika, Radana, Riviera, Rosara
Rané odrůdy (do 30.6.): Adéla, Dali, Erika, Karin, Madeleine, Manitou, Mariska, Martina, Princess
Poloraní odrůdy: Agria, Ditta (Lenka), Fabiola, Fontane, Red Anna, Romie, Victoria
Pozdní odrůdy (po 30.6.): Amado, Apolena, Agria, Krepka, Cardinal, Urgenta
Přečtěte si podrobný článek o odrůdách brambor
Za jak dlouho po výsadbě se mohou sklízet:
- velmi rané: 90–100 dní
- rané: 100–110 dní
- polorané :110–120dní
- polopozdní a pozdní: nad 120 dní
Požadavky a podmínky pro pěstitele brambor jsou stanoveny ve vyhlášce z roku 2003. Pro prodejce je pak specifikováno jejich označování (brambory konzumní, konzumní rané, pozdní, odrůdy s polodlouhými hlízami, konzumní žlutomasé a bělomasé...) a zmíněny jsou i příměsi v podobě zeminy a pod.
Koupě sadbových brambor
Pro koupi sadbových brambor volte vždy lokální zemědělce. S jejich bramborami bude největší bravděpodobnost úspěchu.
Pro sadbu vyberte brambory, které jsou pro tento účel certifikované. Poznáte je podle návěsky – úředního potvrzení. Najdete na ní všechny informace, podle kterých je možno dohledat původ brambor (botanický název druhu, název odrůdy, generaci šlechtění, číslo partie, hmotnost balení, velikost třídění, měsíc a rok balení, označení země výroby, číslo návěsky, jméno dodavatele, případně druh chemického ošetření (moření) a použitý přípravek).
Sadbové brambory se kupují na podzim a brzy z jara. Některé odrůdy jsou velmi žádané a je potřeba být při jejich koupi rychlý. Potom ale pozor na skladování před zimu a na jarní probuzení.
Varné typy brambor
Onačení konzistenčních vlastností odrůd hlíz brambor konzumních pozdních, který určuje vhodnost kuchyňského užití. Pevnější a tuhé (typ A) se hodí k uvaření a do salátů, typ B je moučnatější, ale univerzální a nakonec typ C se rozsypává a je doporučovaný pro kaše a těsta, ale třeba i hranolky.
Způsob výsadby
Zemědělci čekají po zimě vždy na to, až půda dosáhne minimálně 6°C, pak mohou začít sázet (to platí pro naklíčené brambory, pro nenaklíčené je třeba až 8°C). Brambory potřebují kyprou a vzdušnou půdu. Půdu je vhodné provzdušnit asi do hloubky 20cm.
Vhodné je sázet brambory s menšími klíčky. Je možno je nechat i naklíčit v substrátu (klíčky pak při sázení mají cca 3cm).
Probuzené brambory se sází do vyorané brázdy, která se následně zahrnuje, nebo do „hrůbků" - vykopaných jamek.
Rozestupy mezi bramborami je vhodné nechat alespoň 75cm, mezi řádky asi polovinu, aby měly dostatečný prostor.
Půda nad bramborou by měla mít výšku několika centimetrů, aby nedošlo k jejímu úbytku a odhalení hlízy. Z tohoto důvodu není vhodné sázet brambory na svažité terény, kde bývá eroze větší.
Sázení brambor do květináče?
Když se brambory dostaly do Evropy, byly pěstovány jako okrasná rostlina. Ke konzumaci začaly sloužit až mnohem později.
Brambory ke konzumaci tak lze pěstovat i na terase či balkoně. Nádoba, ve které budou růst, nemusí být nutně ani květináč. Jedinou podmínkou je, aby byla hluboká a prostorná.
Ze zahraničí přišel trend pěstování brambor v pytli. To má velkou výhodu: substrát lze stále přisypávat. První přidání proběhne v okamžiku, kdy vykoukně nať, a pak se pokračuje dál a dál... Sklízí se, když nať začne uvadat.
Další možnosti sázení brambor:
- kromě půdy je lze pěstovat i přihrnuté senem
- pod listím z ořešáku
- bez orání na permakulturním záhonu
Pěstování brambor není náročné a výsledek stojí za to. Vlastní brambory a vlastnoruční sklizeň umožní kontrolu procesu od výběru sadbových brambor, až po jejich podzimní uskladnění. Dohled nad kvalitou bude jen ve vašich rukách.
Nezávislé kontroly brambor v roce 2014 ukázaly, že to u nás s nabídkou brambor v obchodech není zase tak špatné. Potěšení z vlastní úrody ale v oddělení čerstvé zeleniny nekoupite.
Diskuse k článku