Rozúčtování vody – jak správně postupovat a vyhnout se podvodům
Spotřeba voda v bytových domech se rozpočítává mezi jednotlivé byty. Rozúčtování je však poměrně náročný proces, kolem kterého koluje řada mýtů a nesrovnalostí. Někteří obyvatelé se navíc snaží podvádět a vykazovat menší spotřebu vody, aby ve výsledku ušetřili. Přinášíme vám základní informace o tom, jaké metody se při rozúčtování využívají. Zmíníme také možnosti, jak se vyhnout podvodům a nepřesnostem v měření.
Metoda rozúčtování vody závisí na vlastníkovi nemovitosti
Při rozúčtování spotřeby vody mezi jednotlivé nájemníky se využívají dva základní postupy. Výběr konkrétní metody pak závisí především na vlastníkovi připojené nemovitosti, který se podle technických možnosti rozhodne pro způsob rozúčtování.
Odběr ze společných rozvodů bez poměrového měření
Pokud v bytovém domě nemají nájemníci vlastní bytové vodoměry, spotřeba se přeúčtovává poměrově v závislosti na různých faktorech. Procentuální odběr jednotlivých odběratelů vody v nemovitosti se rozpočítává především podle počtu osob a vybavení bytu či provozovny firmy.
Poměrové měření s využitím bytových vodoměrů
Druhá metoda je přesnější a spravedlivější, spotřeba vody pro jednotlivé odběratele se totiž rozpočítává na základě měření výsledků na bytových vodoměrech. Bytový dům však má samozřejmě i hlavní fakturační vodoměr, na základě kterého se účtuje spotřeba vody za celou nemovitost. Problém je v tom, že rozdíly mezi fakturovanou spotřebou a součtem bytových vodoměrů se často liší. Aby bylo rozúčtování co nejpřesnější, spočítá se poměr mezi fakturovanou spotřebou a součtem jednotlivých vodoměrů. Výsledkem je koeficient, kterým se násobí odběry na každém bytovém vodoměru a spotřeba se tak rozúčtuje.
Rozdíly naměřených hodnot by neměly překročit 25 %
Skutečnost, že dochází k rozdílům mezi součtem hodnot jednotlivých bytových vodoměrů a fakturačního vodoměru, je naprosto běžná. Kvůli tolerancím a nepřesnostem se rozdíly naměřených hodnot pohybují v rozmezí od 10 do 25 %. Pokud jsou rozdíly větší, je třeba hledat problém a případně zažádat o přeměření vodoměru. Pokud se však nesprávnost měření nepotvrdí, servisní zásah musí uhradit objednatel.
Dálkové odečty vodoměrů zpřesňují a zlevňují rozúčtování
Jednou z možností, jak zpřesnit rozúčtování a vyhnout se potenciálním podvodům, je používat bytové vodoměry s dálkovým odečtem. Osazují se speciálními rádiovými, impulsními nebo tzv. M-Bus moduly a umožňují sběr dat na dálku. Český významný dodavatel vodoměrů ENBRA nám potvrdil, že zájem o vodoměry s dálkovým odečtem stále stoupá.
Při jejich používání totiž není nutná osobní návštěva jednotlivých bytů, odečítání spotřeby probíhá na dálku buď pochůzkovým způsobem, nebo dokonce i přímo z automobilu, který projíždí kolem domu. Nejmodernější vodoměry s dálkovým odečtem navíc dokážou eliminovat podvodné zásahy, protože v případě pokusu o nelegální úpravu na tuto skutečnost provozovatele upozorní.
Dodavatel vodoměru by měl doložit homologaci
Majitelé nemovitostí výběr vodoměrů zpravidla neřeší a vše nechávají v režii dodavatelských firem. Pokud ale chcete, aby bylo měření co nejpřesnější bez možnosti snadného ovlivňování výsledků za účelem podvodu, požadujte od dodavatele potvrzení o certifikaci a zkoušce v autorizovaném metrologickém středisku.
Všechny dnes používané vodoměry musí splňovat evropská typová schválení a měly by odpovídat normě ČSN EN 14154. Mezi ověřeného dodavatele bytových i domovních a průmyslových vodoměrů patří zmiňovaná společnost ENBRA, která dbá na dodržení všech norem a zkoušek. Pokud u vás technik nainstaluje právě vodoměry ENBRA, můžete si být jisti vysokou kvalitou a přesností.
Rozúčtování teplé vody je komplikovanější
Výše uvedené principy a metody rozúčtování se týkají jen studené vody. V případě, že v bytovém domě využíváte centrálně připravovanou teplou vodu, způsob rozúčtování je výrazně složitější. Kromě spotřeby vody se do vyúčtování promítnou i náklady spojené s ohřevem vody. Od roku 2015 platí pro vlastníky bytových domů s alespoň 4 byty povinnosti instalovat do všech bytových i nebytových jednotek vodoměry, které jsou určené na měření spotřeby teplé vody. Pokud je dům vytápěn centrálně, nesmí chybět ani měřiče tepla a indikátory topných nákladů.
Ať už patříte mezi majitele nemovitosti, nebo obýváte některý z bytů, na rozúčtování spotřeby se podrobně zaměřte. I když necháte výběr vodoměrů či měřičů tepla a indikátorů na dodavatelské a servisní firmě, trvejte na doložení certifikátů a testů měření přesnosti. Ušetříte tím zbytečné starosti a mnohdy i peníze.
Diskuse k článku