Renovace starého nábytku? Natřete a patinujte, bude jako nový!
Máte doma starou židli, skříňku nebo stolek, který už má nejlepší léta za sebou? Pokud je poškozena jen povrchová úprava a dřevěný nábytek je zdravý a bytelný, jeho renovace je jednoduchá. Stačí trochu barvy nebo oleje a starý nábytek bude vypadat opět jako nový a dobře vám poslouží. Stále oblíbenější je také patinování starého nábytku. Přečtěte si, jak nábytku vrátit zašlý lesk.
Zkontrolujte stav starého nábytku
Dostal se vám do rukou pěkný kousek starého nábytku, který by bylo škoda vyhodit? Než se pustíte do jeho renovace, zkontrolujte stav a míru poškození. Nepěkný vzhled se dá opravit snadno, ale shnilé nebo červotočem rozvrtané dřevo opravíte jen stěží. Aby měla renovace starého nábytku význam, musí být dřevo v dobrém stavu. Drobné nedostatky upravíte jednoduše – promáčklá místa srovnáte žehličkou a zakápnete voskem, spoje zpevníte klihem nebo dotáhnete šrouby.
Odstraňte původní povrchové nátěry
Základem renovace starého nábytku je odstranění původních povrchových nátěrů. Než se pustíte do nanášení nových barev, ty staré pečlivě odstraňte. Metoda odstranění závisí na velikosti plochy, tloušťce vrstvy a pevnosti. V místech, kde drží původní nátěr pevně a jeho vrstva je silná, použijte horkovzdušnou pistoli a špachtli.
V opačném případě použijte brusný papír, škrabky a kartáče. Snažte se původní lak odstraňovat opatrně, abyste nepoškodili samotné dřevo. Při broušení postupujte ve směru vláken. Mohli byste narušit strukturu dřeva a vytvořit zbytečné rýhy a vrypy.
I městské mobiliáře si zaslouží renovaci.
Jak natřít starý nábytek?
Pokud jste zkontrolovali stav nábytku, opravili jej a zbavili původní vrstvy laku, pusťte se do samotné renovace starého nábytku. Pokud jej chcete opatřit barevným povrchem, pořiďte si kvalitní ekologické nátěry na dřevo, které jsou určené pro použití v interiérech. Doporučujeme natírat několik tenkých vrstev naředěného barviva. Čím tlustší vrstvu vytvoříte, tím bude odolnější. Jakmile nová barva zaschne, opatřete povrch dostatečnou vrstvou bezbarvého laku, který zajistí lesk a zvýší odolnost barvy.
Nebojte se používat tapety
Pokud máte v plánu proměnit starý nábytek v moderní designový barevný kousek, nebojte se pracovat i s jinými materiály. Některé stěny nábytku nebo vnitřní části můžete oblepit kvalitní tapetou, máte-li uměleckého ducha, nebojte se kvalitní barvou a štětcem nakreslit zajímavé vzory a motivy na horní vrstvu nového laku. Renovace starého nábytku by měla zahrnovat i výměnu nebo opravu madel, podnožek nebo čalounění.
Nátěr přírodními oleji
Pokud se ptáte na otázku, jak natřít starý nábytek, musíte si rozmyslet, chcete-li novou barevnou vrstvu nebo přírodní lak. Nátěry přírodními laky jsou stále oblíbenější, protože vynikne původní dřevěná struktura. V takovém případě je nutné původní lak odstranit velmi pečlivě a s tím se zbavit i všech vad, rýh, vrypů a nerovností. Dřevo se nejčastěji upravuje oleji nebo vosky. Jejich nanášení je snadné, opět se provádí v několika vrstvách vždy přibližně po 20 minutách, kdy vrstva zaschne.
Patinování starého nábytku
Dalším způsobem renovace je patinování starého nábytku. Jedná se o techniku, u níž se starý vzhled ještě více zdůrazňuje. Patinovat můžete původní vrstvu laku, nebo nanést novou, a na ní vytvořit patinu. Postupovat můžete tímto způsobem:
-
Očistěte původní vrstvu nebo novou barvu nechejte zaschnout
-
Připravte si patinovací barvu podle návodu na obalu
-
Barvu nanášejte středně velkým štětcem, použít můžete i houbičku
-
Nanesenou barvu můžete pro zdůraznění patiny i rozetřít hadrem nebo jinými pomůckami
-
Po nanesení a zaschnutí patinovací vrstvy proveďte finální nátěr mořidlem
Renovace a patinování nábytku dá zabrat, ale výsledek stojí za to. Starý nábytek nevyhazujte, může vám udělat dobrou službu!
Diskuse k článku