Rekuperace vzduchu pro RD: jak funguje a jaké typy existují
Přemýšlíte, jak dosáhnout efektivního větrání v obytných prostorách s co nejnižšími tepelnými ztrátami? Jednou z možností, jak zajistit přísun čerstvého vzduchu do několika místností či celého domu, je pořízení systému rekuperace vzduchu. Ten se postará o odvětrávání místností a současně zamezí vzniku vlhkosti. Rekuperace je také jednou z cest, jak docílit přijatelné koncentrace oxidu uhličitého v interiérech. Vysoká koncentrace CO2 je totiž jedním z velkých problémů kvalitně zateplených objektů.
Co je to rekuperace vzduchu
Rekuperace je metoda zpětného získávání tepla z odpadního vzduchu. „Použitý“ vydýchaný vzduch se odvádí ven z místnosti, svou tepelnou energii však předává čistému vzduchu, který se do objektu přivádí zvenčí. Jedná se proto o energeticky výhodný systém větrání, jelikož je do místnosti přiváděn čerstvý vzduch, který ale není chladný, a tak nezpůsobuje výraznější tepelné ztráty. Systém rekuperace umožňuje zdravé větrání při co nejmenším úniku tepla.
Rekuperaci neboli systém řízeného větrání je složen z několika důležitých prvků, a to zejména výkonné rekuperační jednotky a potrubí, které rozvádí vzduch do požadovaných místností. Existují různé typy rekuperace. Dělí se zejména na centrální a lokální, dále na aktivní a pasivní.
Příklad systému rekuperace tepla v RD.
Rekuperace vzduchu: centrální vs. lokální
Na trhu narazíte na dva základní typy rekuperace, a to na lokální a centrální. Lokální (decentrální) rekuperační jednotky jsou určené pro odvětrávání jednotlivých místností. Montují se přímo do zdi a nevyžadují konstrukčně náročnou instalaci rozvodů ventilace. Lokální rekuperace okamžitě zlepší kvalitu vzduchu v místnosti a vyřeší problém s vysokou vlhkostí. Tento typ řízeného větrání je oblíbený zejména v bytových domech v prašných částech měst, kde se víří velké množství prachu. Kvalitní systémy lokální rekuperace dodává na českém trhu například společnost ENBRA, která vám pomůže s výběrem i návrhem celého systému.
Druhým složitějším typem je rekuperace centrální. Ta je určena pro odvětrávání ve více místnostech, resp. v celém domě. Rekuperační jednotky mají vyšší výkon a při výměně odpadního vzduchu za čerstvý jsou podstatně účinnější. Vyžadují však instalaci ventilačního potrubí, a tak jsou náročnější z hlediska stavebních úprav i pořizovacích nákladů. Zmiňovaný dodavatel ENBRA nabízí i centrální rekuperační systémy v různém provedení, které jsou vhodné pro odvětrávání malých i velkých objektů.
Centrální rekuperační jednotka REvent IL 250 E BP
Rozdíl mezi pasivní a aktivní rekuperací tepla vzduchu
Rekuperační jednotky se dále dělí na pasivní a aktivní. Pasivní rekuperace jsou konstrukčně jednodušší a pracují s různými typy výměníků. Jednou částí systému rekuperace proudí odpadní vzduch ven, druhou částí pak čistý vzduch směrem dovnitř. Čerstvý vzduch přitom získává tepelnou energii od toho „použitého“. Při výběru pasivní rekuperace se zaměřte na hodnotu účinnosti, ta by měla být 50 % a více. Tento parametr označuje, kolik tepla se vrátí zpět do místnosti.
Druhým, konstrukčně náročnějším, typem rekuperace tepla je aktivní systém fungující na principu tepelného čerpadla (TČ). To v praxi znamená, že teplota přiváděného vzduchu je vyšší než toho odváděného. Díky tomu lze rekuperaci tepla využít v zimním období pro vytápění, stejně tak i v letním období pro chlazení přiváděného vzduchu. Jednotky s aktivní rekuperací jsou velmi účinné a až několikanásobně úspornější než pasivní, navíc přináší širší možnosti využití. Je však třeba podotknout, že jejich cena bývá minimálně dvojnásobná.
Při výběru rekuperační jednotky a návrhu celého systému zvažte možnosti stavebních úprav a popřemýšlejte, co od rekuperace očekáváte. Obraťte se na českého dodavatele rekuperačních jednotek ENBRA, který vám podá pomocnou ruku při výběru konkrétního typu. Centrální aktivní rekuperace jsou z hlediska účinnosti a úspory nejlepší volbou. Vzhledem k vysokým pořizovacím nákladům se však v závislosti na typu stavby vyplatí i pořízení lokální rekuperace, která zajistí kvalitní výměnu vzduchu a snížení vlhkosti.
Diskuse k článku