Zateplení domu je důležité. Nezapomínejte ale na regulaci otopné sestavy
Chcete-li snížit energetickou náročnost svého rodinného domu, jedním ze standardních opatření je jeho zateplení. Společně s výměnou oken patří zateplení fasády domu mezi nejúčinnější způsoby, jak ušetřit na energii. Často se však zapomíná na to, že výsledná energetická náročnost budovy závisí také na samotném nastavení a regulaci otopného systému. Pojďme se zaměřit na to, jaké jsou možnosti zateplování domů a proč se při rekonstrukcích zaměřit právě na regulaci systému vytápění.
Jak na zateplení domu
Zateplení fasády rodinných domů sníží tepelné ztráty o desítky procent. Doporučuje se provádět jak v případě starších budov, tak u novostaveb. Pokud se rozhodnete pro zateplení fasády, můžete se obrátit na profesionální stavební firmu, nebo se pustit do zateplování svépomocí. V obou případech se však budete muset rozhodnout pro vhodný izolační materiál, který významným způsobem ovlivní výsledné snížení energetické náročnosti.
Samotnému zateplení by také mělo předcházet vypracování projektové dokumentace, podle které se bude realizace provádět. Vypracování projektu budete potřebovat i v případě, budete-li chtít na zateplení domu čerpat některou ze státních dotací.
Výběr izolačního materiálu pro zateplení fasády
Již řadu let se pro zateplování rodinných domů používají dva základní typy izolačních materiálů, a to bílý polystyren a minerální vata. Oba typy vynikajídobrými izolačními vlastnostmi, liší se však svými výhodami a nevýhodami.
Zateplení fasády pomocí polystyrenu
Bílý polystyren se za účelem zateplování budov používá již řadu let. Je lehký, nenasákavý, dobře se s ním pracuje, navíc je jeho pořizovací cena poměrně nízká. Právě proto je pro mnoho zájemcům o zateplení fasády jasnou volbou. Při správné montáži má polystyrenová izolace dlouhodobou životnost a je hygienicky nezávadná. Na trhu narazíte na 2 základní druhy polystyrenu pro izolaci, a to na EPS70F a EPS100F. Doporučujeme dát přednost druhému typu, který je pevnější, těžší a má i lepší izolační vlastnosti.
Zateplení fasády pomocí minerální vaty
Druhým nejrozšířenějším typem izolačního materiálu pro zateplování budov je minerální vata. Jedná se o materiál vyráběný z vláken hornin a z dalších příměsí. Minerální vata má skvělé tepelněizolační vlastnosti, navíc vyniká i dobrou paropropustností a akustickým tlumením. Na rozdíl od polystyrenu je však výrazně těžší a hůře se s ní manipuluje, navíc je dražší. I přes tyto nevýhody se izolace z minerální vaty považuje za jednu z nekvalitnějších.
Vytápění přizpůsobte podmínkám zatepleného domu
Velmi často se zapomíná na to, že po zateplení domu je třeba provést úpravu regulace otopného systému. Pokud tak neučiníte, nedosáhnete plného potenciálu energetické úspory, kterou vám může nové zateplení fasády přinést. Bohužel ani stavební firmy, které se realizací zateplování fasád zabývají, se obvykle regulacím topného systému nevěnují. Proto je dobré se po provedení zateplení obrátit na zkušeného odborníka v oboru topenářství, který upraví otopný systém tak, aby odpovídal aktuálním nárokům budovy.
Modernizujte regulační prvky
Regulace systému vytápění ve starších rodinných domech se obvykle neobejde bez modernizace regulačních prvků. Za tímto účelem se často používají měřiče tepla a chladu, díky kterým lze snadno vyhodnotit aktuální spotřebu tepla a na základě výsledků upravit systém podle aktuálních potřeb. Na českém trhu dodává zařízení pro regulaci například společnost Enbra, která navíc spolupracuje s mnoha servisními partnery po celé České republice, kteří se o modernizaci a správnou regulaci topného systému postarají.
Aby bylo zateplení domu opravdu účinné, je namístě popřemýšlet nad celkovou modernizací systému vytápění. Stále vyhledávanější volbou jsou například moderní kondenzační plynové kotle, které vynikají vysokou efektivitou vytápění, navíc umožňují jednoduchou regulaci a nastavení.
Pokud si po zateplení fasády necháte provést kvalitní regulaci otopné soustavy, zvýšíte úsporu na vytápění i o dalších 15 a více procent. Zmiňovaný dodavatel kotlů a regulátorů tepla Enbra však upozorňuje, že po zateplení fasády si nechá odbornou regulaci otopného systému provést jen 1 z 5 domácností. Naprosto zbytečně tak utrácí za energie více, než by mohly.
Diskuse k článku