Vybíráte nový kotel do rodinného domu? Poradíme, jak na to a čím topit
Rádi byste si pořídili nový kotel, ale nedokážete se vyznat v široké nabídce na současném trhu? Kotel můžete vybírat na základě celé řady kritérií. Některá přitom budete považovat za méně podstatná, zatímco jiná pro vás budou zcela zásadní. Jako první byste si měli ujasnit, jakým typem paliva chcete topit. Každý z nás má jiné preference, někteří lidé nedají dopustit na topení tuhými palivy, jiní naopak dávají přednost plynovému kotli. Je pro vás důležitý komfort? A kolik vlastně můžete za pořízení kotle utratit? Tyto otázky byste si měli před pořízením kotle zodpovědět.
Typy kotlů: možností je mnoho a každá má své výhody
V dnešní době je nabídka kotlů skutečně bohatá. Existují tak různá kritéria, na jejichž základě lze kotle třídit do příslušných kategorií – například podle ceny či dopadu na životní prostředí. Jednotlivé typy kotlů rozlišujeme podle zdroje tepla, a to na kotle plynové, elektrické, kotle na tuhá paliva (mezi něž patří například dřevo či pelety) a na kotle olejové.
Kotle dělíme také podle jejich umístění. Stacionární kotle fyzicky stojí na podlaze. Pro menší prostory jsou vhodné kotle závěsné, neboť je můžete umístit prakticky kdekoliv, kde je na ně místo. Díky konstrukci jejich hořáku a výměníku lze regulovat ohřev přesně podle vašich aktuálních potřeb, což vede k úspornějšímu provozu.
Jak vybrat plynový kotel?
Jestliže se poohlížíte po ekologickém způsobu vytápění a ohřevu vody, pravděpodobně budete vybírat z nabídky kotlů plynových. Spalováním zemního plynu totiž do ovzduší odchází pouze nepatrné množství škodlivých látek a zplodin. Při výběru plynového kotle do rodinného domu by vás měla zajímat kritéria jako výkon kotle či pokrytí tepelné ztráty bydlení.
Plynový kondenzační kotel: šetrný k peněžence i přírodě
Pro tyto účely se nejlépe hodí plynový kondenzační kotel, který se od běžných plynových kotlů liší především svou účinností. Zatímco u klasického kotle se budete muset spokojit s účinností přibližně 90 %, v případě kondenzačních kotlů je účinnost mnohem vyšší.
V praxi to znamená, že na vytopení místnosti či domu na určitou teplotu spotřebujete méně plynu. Investice do kondenzačního kotle se vám tak vrátí v horizontu několika let. Kondenzační plynový kotel dokáže zužitkovat i teplo, které by v případě jiné topné techniky přišlo vniveč, což udělá radost nejen vaší peněžence, ale také životnímu prostředí.
U kvalitních kondenzačního kotlů můžete navíc počítat s nenáročnou obsluhou, vystačíte si totiž s odbornou kontrolou jednou za rok. Potěší také minimální hlučnost i stylové designové zpracování. Kondenzační kotel je ideálním řešením do rodinných domů i menších domácností.
Jaký kotel na biomasu?
Početnou skupinu představují kotle na tuhá paliva, ve kterých můžete topit mnoha různými materiály – štípaným dřevem, peletami či dřevěnými briketami. Mezi hlavní výhody takových kotlů patří především nízká cena paliva, dlouhá živost - u kvalitních kotlů na dřevo více než dvacet let, vysoká automatizace, jednoduchá obsluha a poměrně vysoká účinnost.
V porovnání s plynovými kotly musíte počítat s náročnější obsluhou a bez místa na uskladnění topného materiálu se také neobejdete. Drobný diskomfort je však vynahrazen velmi levným palivem, neboť například dřevo i uhlí patří v současné době mezi ekonomicky nejvýhodnější topiva.
Uhlí nicméně patří mezi fosilní paliva, která nejen podléhají výrazným cenovým výkyvům, ale navíc se od nich postupně ustupuje s ohledem na jejich neekologičnost. Biomasa (štípané dřevo, pelety, atd.) je naopak považována za trvale udržitelný zdroj energie, který přispívá k budoucnosti vhodné pro život. I proto se topná řešení na biomasu těší v posledních letech značné oblibě.
Vybíráte kotel na dřevo? Popřemýšlejte o peletách
Druhem topiva, které by rozhodně nemělo ujít vaší pozornosti, jsou tzv. pelety. Lze je označit za nejvíce komprimovanou formu dřevní energie s vysokou výhřevností. Kvalitní pelety se vyrábějí ze 100 % přírodních dřevních zbytků (např. hoblin či pilin) – zpravidla jde o malé válečky, tvořené slisovaným dřevním odpadem.
Jedná se o specifickou formu vytápění, která kombinuje čistou vytápěcí techniku kotle na kusové dřevo s příjemnou obsluhou nástěnného plynového kotle. Pokud se rozhodnete pro pořízení kotle na pelety, můžete na něj navíc dostat státní dotaci.
Olejové kondenzační kotle jsou moderním topným řešením
Mezi zákazníky jsou velmi oblíbené také olejové kondenzační kotle, a to především díky vysoké účinnosti, která dosahuje až 98 %, a šetrnosti k životnímu prostředí. Olejové kondenzační kotle jsou totiž připravené na budoucnost a rovnou z výroby počítají s přechodem z fosilních olejů na topný olej s podílem bio olejů.
Olejové kondenzační kotle představují zajímavou topnou alternativu, se kterou ušetříte, aniž byste přitom zatěžovali přírodu.
Diskuse k článku