Štětce na malování předčí i modernější způsoby výmalby
Malování bytu vnímá někdo jako malou pohromu, jiný se v tom vyžívá a se štětcem se dokáže obracet pomalu jako profesionál. V případě, že patříte do první zmíněné skupiny, pak si vše pořádně připravte a důkladně naplánujte. Výmalba bude mnohem jednodušší a nakonec i vy budete překvapení skvělým výsledkem. Není to nic hrozného, tak se nemusíte bát, že byste to nezvládli.
Na malování si nemusíte brát týdenní dovolenou, pokud vše půjde hladce, bude to otázkou hodin. Záleží na mnoha faktorech i na vybavení. Štětce rozhodně nepodceňujte, mohou vám ušetřit spoustu práce a na výsledku se budou podílet významnou měrou.
Co vybrat v obchodě
Jestliže jste malováním nedotčení, pak by pro vás návštěva v tomto oddělení hobbymarketu mohla být trochu šokem. Desítky nástrojů a rozličných propriet vás však mohou nechat klidnými, zaměřte se jen na ty nejzákladnější – štětku, váleček, menší štětky, stříkací pistole, plnící válečky, a pokud máte na stěnách mnoho vrstev starších nátěrů, tak i špachtle.
Před malováním
Povrch stěny musí být čistý. Pokud se z něj už odlupují vrstvy, pak je potřeba razantnějšího zásahu v podobě seškrabání nátěrů. V jednodušším případě stačí odstranit skoby a pořádně omést pavučiny. Nic už potom nebrání v začátku práce. I této fázi se věnujte pořádně, protože s nečistotami si neporadí ani sebelepší váleček nebo štětec.
Čím malovat – štětce, nebo raději nástřik?
Klasické štětce vybírejte hlavně podle kvality štětin, to totiž nejvíce ovlivní kvalitu nátěru. Hodí se hlavně na ten první (základní). Štětce ale zanechávají velký nepořádek a náročný není jen úklid, ale i samotná práce s nimi. Práci částečně usnadní delší namočení štětce do vlažné vody, aby byl vláčnější. Na velkou plochu zvolte štětec co nejširší a jednotlivé tahy veďte vždy 10 – 15 cm přes sebe. Ideálně vymalujte dvakrát – jednou s řidší barvou, napodruhé ji namíchejte hustší. V rozích a kolem oken dosáhnete ideální výmalby užšími štětci.
Naopak váleček je mnohem oblíbenější a práce s ním snadnější. Seženete také různé šířky, různý poloměr, liší se i hrubostí, respektive jemností vláken (výraznější struktura vytvoří hrubší povrch). Problém může nastat v případě, že se s válečkem pustíte do povrchu, na němž je už několik předchozích vrstev. Ty se mnohou totiž na váleček lepit.
Nástřik zvládne pokrýt stěnu barvou rychle a rovnoměrně. Stříkací pistole umožňuje nanést barvu bez šmouh. Stačí jen odhadnout vzdálenost od stěny, rychlost pohybu a konzistenci barvy. Bohužel její spotřeba je daleko vyšší, než u přechozích dvou způsobů.
Malířská štětka je dostatečným vybavením, které k běžnému malování zcela postačí. Štětce se navíc dostanou na místa, kde válečky a stříkací pistole končí. Pracuje se s nimi nejlépe v koutech a při detailech. Rozetřete-li barvu jedním směrem a důkladně, výsledek bude v každém případě postačující.
Diskuse k článku