Sítě proti hmyzu zbaví vaše obydlí otravných komárů
Když se řekne léto, vybaví se v mysli různé věci – pohoda, slunce, voda, ale také otravné mouchy či bzučící komáři. I když k létu patří i tyto nepříjemnosti, určitě je dobré přemýšlet nad způsoby, jak se jich doma zbavit. Nenásilnou možnost představují sítě proti hmyzu do oken nebo dveří, které tyto malé nezvané hosty do domácnosti nepustí. Jaké typy existují?
Je všeobecně známo, že komáři létají všude, kde je v noci světlo. Je proto nemyslitelné fungovat doma v nočních hodinách a mít u toho otevřené okno, aby šel do místností čerstvý vzduch. Sítě proti hmyzu nedovolí, abyste byli takto omezeni. Před samotným výběrem sítě proti hmyzu je však potřebné zvážit, jaký typ potřebujete a kolik finančních prostředků jste ochotni do vašeho pohodlí investovat. Vyrábí se pestrá škála, a tak výjimkou nejsou ani atypické sítě proti hmyzu či například posuvné dveřní nebo rolovací.
Nejběžnější jsou pevné sítě proti hmyzu
S tímto typem sítě proti hmyzu se jistě každý už setkal. Jedná se o síť, která se instaluje na vnější část okna, resp. okenního otvoru. Dříve se její namontování řešilo pomocí napínáčků nebo hřebíků, nyní je možné rozdělit pevné sítě na:
- sítě proti hmyzu s límcem
- sítě proti hmyzu bez lemu
Označení odkazuje na to, jakým způsobem je síť do okna instalována. U sítě proti hmyzu s límcem je rám sítě proti hmyzu opatřen tzv. límcem (okrajem), který přesně zapadne do rámu okna. U sítě proti hmyzu bez lemu dochází k upevnění pomocí speciálních kovových či plastových ok (obrtlíků).
„Sítě proti hmyzu jsou nabízeny v několika barevných profilech – povětšinou v barvě bíle, hnědé a černé."
Dveřní sítě proti hmyzu zajistí i prostor dveří
Samozřejmě ne pouze okny se otravný hmyz dostává do vašich domovů, a tak je vhodné přemýšlet též nad tím, jak vyřešit sítě proti hmyzu pro dveře vedoucí na balkon či terasu. K tomuto účelu jsou v nabídkách prodejců dveřní sítě proti hmyzu, kdy se síť instaluje do rámu dveří (jedná se vlastně o další dveřní křídlo). Samotná síť je v tomto případě přidržována magnety a také bývá po celé délce obložena jemnými kartáčky, které tak vyplňují mezery mezi těmito síťovými dveřmi a původními.
Neobvyklé nejsou ani rolovací sítě proti hmyzu
Poněkud rafinovanější řešení představují sítě proti hmyzu, které lze, jak už jejich název vypovídá, rolovat. Mohou být vertikální nebo horizontální. Tento druh sítě je o trochu náročnější na montáž, jelikož vyžaduje instalaci kastlíku a dalších prvků celého systému, díky němuž se síť roluje. Dochází-li k ovládání takovéto sítě proti hmyzu, pohybuje se ve vodících lištách umístěných po stranách okna nebo dveří.
Bez sítě proti hmyzu v okně či dveřích je téměř nemožné v letních večerech vpustit do domu nebo bytu trochu čerstvého vzduchu, aniž byste za několik krátkých okamžiků nebyli donuceni nahánět komáry po celém obydlí. Ani nákup, ani instalace sítě proti hmyzu není nikterak náročná (časově i finančně), a tak by se určitě měla stát součástí základního vybavení domácnosti. Sítě proti hmyzu jsou nejjednodušším a zcela ekologickým způsobem, jak se otravného hmyzu zbavit.
Zajímavé tipy:
- bílá barva není zdaleka tak univerzální, jak by se mohlo zdát – vytváří „záclonový efekt“, kdy je síť vymezena od exteriéru a je tedy vidět
- černá barva sítě proti hmyzu opticky splyne s exteriérem - síť tak není vidět
- zaměření musí být pečlivé – základem jsou údaje o výšce, šířce a hloubce okenního rámu (nachází-li se u rámu i těsnění, pamatujte při výběru sítě proti hmyzu i na něj)
- ani atypický tvar okna nemusí zůstat bez sítě proti hmyzu – můžete si ji nechat vyrobit na míru
Diskuse k článku