Renovace stolu nemusí být vůbec náročná
Stůl patří mezi základní nábytek každého obydlí. Časté používání se však na jeho vzhledu po čase projeví. Škrábance, odřené plochy a oprýskaná místa mohou především desku znatelně esteticky znehodnotit. Dočasně lze podobné problémy zakrýt ubrusem a podobnými doplňky, z dlouhodobého hlediska se však jeví příhodnější renovace stolu. Tu mohou provést odborné firmy, zvláště jedná-li se o starožitný kousek, pokud však holdujete kutilství, pak ji zvládnete svépomocí. Dle míry poškození nemusí být ani nikterak náročná.
Dřevo, ze kterého jsou nejčastěji stoly, vyrobeny, je materiál, na kterém se čas a další vlivy plynoucí z prostředí, v němž se nachází, podepisují velice výrazně. Škodí mu nadměrná vzdušná vlhkost, velký přísun slunečního svitu i průvan. Jestli se navíc jedná o měkký typ, pak se snadno projeví i mechanické poškození. Následná renovace se pak odvíjí nejen podle toho, jakým způsobem je stůl opotřeben, ale též podle toho, v jaké místnosti stojí. Péče, kterou bude potřebovat psací stůl v dětském pokojíčku, se liší od té, s níž je nutné se postarat například o konferenční stůl, jenž má být mimo jiného i reprezentativním prvkem místnosti.
Nejjednodušší renovace stolu – polepení fólií
V poslední době se obecně renovace nábytku ubírá směrem co nejsnadnějších úprav. Ty lze provést přelepením nejen desky stolu obyčejnou samolepící tapetou nebo speciální fólií (tyto produkty jsou k dostání v široké škále barev, motivů a vzorů), jejíž povrch je chráněn například proti prořezu nebo dalším poškozením. Nechcete-li celým procesem renovace stolu ztrácet moc času, pak bude stačit, když povrch zbavíte prachu a dalších nečistot a odmastíte a nakonec ho opatříte vybranou tapetou nebo fólií. Pokud chcete mít preciznější výsledek, pak se nevyhnete obroušení a odstranění vrstvy nátěru. Postup takové přípravy je obdobný, jako uvádíme na řádcích níže u klasického způsobu renovace stolu.
Renovace stolu klasickým způsobem krok za krokem
Nyní se dostáváme k renovaci, která vyžaduje více zručnosti a také potřebné vybavení v podobě základního kutilského nářadí. Potřebný postup shrnují následující body:
- nejprve je nutné odstranit staré nátěry laku a barvy (smirkovým papírem, bruskou nebo speciálními prostředky, případně může přijít vhod i horkovzdušná pistole)
- následně přichází na řadu odstranění nerovností zabroušením, škrábance a rýhy se opraví tmelem
- po zaschnutí tmelu je nutné stůl očistit od veškerého prachu
- nyní je třeba aplikovat nový nátěr, případně použít samolepicí tapetu
- při použití barvy a laku se vždy řiďte návodem od výrobce, pamatujte na dokonalé zaschnutí
- na závěr zkontrolujte pevnost stolu a jeho stabilitu
Desku je také možné kompletně vyměnit
V běžných hobbymarketech také můžete zakoupit novou desku. Ne vždy však nabídka vyhovuje požadavkům a nárokům, a tak se toto řešení vyplatí spíše těm, kteří používají standardizovaný typ stolu se čtvercovou nebo obdélníkovou vrchní deskou.
Renovace stolu je v případě běžného opotřebení vcelku snadná. Jednotlivá popisovaná řešení můžete více i méně kombinovat. Jednobarevný stůl tak můžete například ozdobit geometrickými tvary samolepek. Fantazii se v tomto případě meze nekladou, ovšem pamatujte na to, kde bude vámi vylepšený stůl stát a jakou funkci má plnit. Od účelu využití byste renovaci měli také odvíjet. I když jsou speciální fólie krátkodobě odolné až teplotám k 100 °C, nehodí se příliš k využití na stůl, na který si odkládáte horké hrnce při vaření apod. A pokud zrovna vybíráte jídelní stůl, řiďte se našimi radami v tomto článku, abyste zvolili vhodný typ.
Diskuse k článku