Renovace dřevěných oken krok po kroku: nepodceňte přípravu ani výběr nátěru
Nedílnou součástí každého domu jsou pochopitelně okna. Stejně jako zbytek exteriéru, i okna jsou vystavena rozmarům počasí, ať už se jedná o déšť, sněžení či mrazy. Dnes se již většinou setkáte s okny plastovými, kvůli venkovním povětrnostním vlivům však mnohem více trpí okna dřevěná. Původní nátěry praskají a odlupují se. Stejně tak dosluhuje i sklenářský tmel, který bývá po letech ve venkovním prostředí vydrolený. Podle statistik je renovace starých dřevěných oken jednou z nejčastějších oprav spojených se dřevem. V následujících řádcích vám prozradíme, jak dřevěným oknům vdechnout nový život.
Stylová dřevěná okna: trend, který nestárne
Pokud přemýšlíte nad výměnou dřevěných oken za plastová, možná máte obavu ohledně praktičnosti dřeva. Tepelné a izolační vlastnosti jsou přitom v obou případech naprosto srovnatelné, což mimo jiné platí také pro útlum venkovního hluku. Z pohledu praktičnosti je tak mnohem důležitější výběr vhodného typu zasklení.
Rozhodování mezi plastovými a dřevěnými okny je v současnosti redukováno na otázku financí a osobního vkusu. Dřevěná okna jsou oblíbená především pro jejich nezaměnitelný styl, který dokáže obohatit nejeden exteriér i interiér. Typicky se pak s dřevěnými okny setkáváme v historických budovách, kde pochopitelně musí charakterově ladit se zbytkem stavby. Určitě se vyplatí tento trend udržovat, stačí pravidelná péče a okna poslouží několik dalších let.
Dřevěná okna před nátěrem: původní barva musí pryč
Než se pustíte do samotné renovace dřevěných oken, musíte je předtím pečlivě připravit. To se týká primárně odstranění původního nátěru. Přestože se na první pohled nabízí mechanické obroušení, mnohem efektivněji se staré barvy zbavíte s pomocí horkovzdušné pistole či propanbutanového hořáku. Nátěr nejdříve zahřejete, a pak jej jednoduše seškrábnete špachtlí. Drobných zbytků a nedokonalostí se zbavíte smirkovým papírem.
Další možností, jak se zbavit původního nátěru, je použití chemikálií. V obchodech jsou k dostání různé odstraňovače starých nátěrů obsahující velmi účinné látky. I proto buďte při aplikaci těchto nátěrů obzvláště opatrní. Při manipulaci s nátěrem používejte ochranné rukavice a respirátor, ten vás ochrání před případnými výpary.
Stačí několik málo minut a stará barva začíná měknout a oddělovat se od podkladu. Po odstranění původního nátěru je vhodné dočistit rám vodou, ředidlem nebo acetonem. Jakmile odstraníte i poslední zbytky staré barvy, můžete se pustit do impregnačního nátěru. Ještě předtím oblepte okraje skla krycí lepící páskou, ušetříte si práci s následným čištěním.
Impregnace dřevěná okna ochrání před plísněmi i hmyzem
Impregnace je důležitá především proto, že povrch dřevěného okna preventivně chrání před napadením plísněmi, dřevokaznými houbami či hmyzem. Až poté, co dřevěné okno natřete ochranným nátěrem, můžete zkontrolovat stav těsnícího tmelu kolem okenních skel. Jestliže se tmel drolí, musíte jej vyspravit sklenářským tmelem. Snažte se však tmelit co nejméně. Dřevo je jak známo „živý“ materiál, který se neustále proměňuje, kvůli čemuž tmel mnohdy rychle křehne a praská.
Po impregnaci a zatmelení je potřeba rám dřevěného okna obrousit smirkovým papírem. Zbavíte se tím veškerých nerovností či vystouplých dřevěných vláken na tmelených místech.
Základní barva na dřevěná okna zvýší přilnavost vrchního nátěru
Nyní přichází na řadu aplikace základního nátěru. Ten by se měl vyznačovat především výbornou brousitelností a vysokou kryvostí, zároveň by měl zvyšovat přilnavost vrchního nátěru. Základní nátěr raději nanášejte ve dvou vrstvách. Po zaschnutí každé z nich však nezapomeňte barvu přebrousit, díky čemuž vytvoříte hladkou, pružnou a pevnou plochu pro konečný nátěr.
Na okna se nejčastěji používá bíla barva na dřevo
Co se týče vrchního nátěru, na trhu najdete celou řadu různých barev a odstínů. Na dřevěná okna se nejčastěji používá bílá barva na dřevo. Při výběru nátěru se zaměřte na složení. Kvalitní barvy na dřevěná okna vám totiž zaručí především dlouhodobou ochranu. Kromě toho však také velmi dobře kryjí a vyplňují drobné nerovnosti. Při výběru nátěru dbejte také na rozliv, pružnost, pevnost a v neposlední řadě i na schopnost držet na hranách dřevěných oken. Hrany jsou obzvláště náchylné k rychlému opotřebení. Některé barvy na dřevěná okna navíc obsahují i tzv. antiblok proti slepení.
Diskuse k článku