Rekonstrukce starého domu krok za krokem: lze ji zvládnout svépomocí?
Hned na úvod bychom měli objasnit, proč se vyplatí upřednostnit rekonstrukci před bouráním. Jedním z hlavních důvodů je velikost pozemku. Novostavba…
Ceny nemovitostí rok do roku stoupají, a tak se mnozí zájemci o bydlení snaží hledat způsoby, jak na pořízení nemovitosti co nejvíce ušetřit. Jednou z možností může být koupě staršího rodinného domu, který je možné na realitním trhu sehnat za nižší pořizovací cenu než novostavbu a který můžete zrekonstruovat podle svých představ. Oprava starého domu možná není tak náročná jako stavba na zelené louce, nejen v závislosti na rozsahu požadovaných oprav se však rozhodně nejedná o snadný úkol.
Proč dát přednost rekonstrukci starého domu před bouráním a novostavbou?
Hned na úvod bychom měli objasnit, proč se vyplatí upřednostnit rekonstrukci před bouráním. Jedním z hlavních důvodů je velikost pozemku. Novostavba totiž nesmí pokrývat více než třetinu celkové výměry pozemku, což může představovat nepříjemnost především pro vlastníky menších pozemků. Rekonstruovaný dům navíc přirozeně respektuje ráz okolní výstavby, zatímco novostavba jej v řadě případů spíše narušuje. Do rekonstrukce navíc můžete investovat postupně, tedy bez nutnosti se zadlužit velkou hypotékou.
První krok: rekonstrukce starých rodinných domů se neobejde bez plánu
Promyšlený plán není klíčem úspěchu pouze ve stavebnictví, ale téměř ve všech aspektech lidského života. Nejdříve si proto rekonstrukci pečlivě naplánujte, ať už se jedná o použitý materiál, předběžný rozpočet či rozvržení místností. Jakmile se totiž kladivem zabouříte do nesprávné stěny, okamžitě ztrácíte čas i peníze.
Druhý krok: začínáme od základů, rekonstrukce svépomocí nebo s firmou?
U základů vždy záleží na míře poškození. S drobnějšími nedostatky, často pouze estetického charakteru se vypořádáte poměrně snadno. Avšak v případě rozsáhlejšího poškození, které má negativní vliv na použitelnost konstrukce, je třeba přistoupit k sanačnímu zákroku, na který se vyplatí najmout odbornou firmu.
Třetí krok: zákeřná vlhkost
S vlhkostí se lze vypořádat několika způsoby v závislosti na zdroji. Pakliže k šíření dochází shora, měla by pomoci oprava střechy, na níž přijde řada v následujícím odstavci. Šíří-li se vlhkost spíše ze spodních pater, pak se nevyhnete odvětrávání základů či drenáži. V horším případě by musela přijít na řadu odborná sanace, která však rekonstrukci značně prodraží.
Čtvrtý krok rekonstrukce: střecha a okapy
K částem domu, na něž byste se měli zaměřit přednostně, patří i střecha. Do domu by pochopitelně nemělo zatékat, čehož docílíte výměnou či vyspravením střešní krytiny a instalací nových okapů, které na starších domech často trpí korozí a jejich funkce je spíše kontraproduktivní. Dále mějte na paměti, že pokud chcete z podkroví vytvořit obytný pokoj, patrně se kvůli novým podlahám nevyhnete zvyšování střechy.
Pátý krok: instalace inženýrských sítí
Pakliže nejste kovaným elektrikářem a instalatérem v jedné osobě, přenechejte tyto činnosti raději zkušeným řemeslníkům. Neodborná manipulace s elektrorozvody je totiž velmi nebezpečná a bez náležitých znalostí se při ní neobejdete.
Šestý krok rekonstrukce starého domu: na řadě je výměna oken a dveří
Při kontrole oken a dveří dbejte především na mezery i nepatrné trhlinky kolem rámů, které bude třeba zacelit tmelem. Pokud by vás napadlo použít místo speciálního exteriérového tmelu například maltu, tak si to raději pořádně rozmyslete, právě malta totiž po čase začne praskat a rozpadat se.
Při osazování nových oken si dejte pozor především na jejich vodorovnost a svislost. Neodborná instalace totiž může zapříčinit například samovolné otevírání oken, případně problémy se zavíráním a těsněním.
Sedmý krok: výběr topného systému pro úsporu provozních nákladů
Topné systémy ve starších domech nebývají zpravidla příliš efektivní, o neblahém dopadu na životní prostředí nemluvě. Pořízením moderního topného systému nezískáte především lepší kontrolu nad vytápěním nemovitosti a možnosti regulace, ale také ekologicky nezávadné a v horizontu několika let i úsporné řešení.
V případě některých systémů, mezi něž patří třeba tepelné čerpadlo, musíte počítat s vyšší pořizovací cenou, kterou však můžete alespoň částečně kompenzovat státním příspěvkem z příslušného datačního programu. Možností je spousta a doporučujeme všechny pečlivě prozkoumat. Každý dům je jiný a stejně tak i potřeby jeho obyvatel. Zatímco někam se hodí spíše kondenzační plynový kotel, jinam bude pasovat spíše kombinace fotovoltaiky s elektrokotlem.
Diskuse k článku