Rekonstrukce malé koupelny: vraťte jí zašlý lesk bez velkého utrácení
Žijete dlouhé roky ve stejném bytě, ale v poslední době začínáte mít pocit, že vaše koupelna přestává vyhovovat moderním standardům funkčnosti, nemluvě o zašlých kachličkách či puklině na umyvadle? S podobnými nedostatky se potýkají zpravidla lidé, kteří si koupili byt ve starším panelovém či cihlovém domě. Po letech používání si v koupelně začínají všímat známek opotřebení, kvůli nimž se postupně snižuje její použitelnost, a návštěvu by dovnitř také raději nepustili. V takovém případě dozrává pravý čas na pořádnou koupelnovou rekonstrukci.
Rekonstrukce malé koupelny vyžaduje pečlivé rozvržení místa
Začněme výběrem vhodného vybavení. Vybírejte pečlivě, vždyť s ním budete přicházet do styku prakticky každodenně po několik následujících let. Obklady a dlažbu vybírejte na základě velikosti koupelny a v potaz berte i design ostatního vybavení, aby spolu jednotlivé komponenty barevně a stylově ladily. Obecně platí, že do menší koupelny pasují světlejší odstíny a velká zrcadla, která malou místnost opticky zvětší.
Sanitační zařízení a nábytek byste měli vybírat podle několika faktorů. Jedním z nich je například počet osob, které budou koupelnu využívat. Stejně tak záleží na jejich potřebách či věku. Podle toho budete vybírat nábytek s dostatečným úložným prostorem. Teprve na základě těchto informací budete moci zbudovat koupelnu, která bude vyhovovat všem členům domácnosti.
Zásobník TUV zajistí stálý přísun teplé vody i pro velkou rodinu
Bezpochyby budete v nové koupelně řešit také vytápění a ohřev teplé vody. V početnějších rodinách bude nutné uspokojit požadavky na spotřebu teplé vody hned několika osob najednou. Snadno se může stát, že se v koupelně během chvíle vystřídá hned několik lidí. Například ráno před odchodem do práce či školy se v koupelně mihne kompletní osazenstvo bytu.
V takových případech by se mohlo vyplatit pořízení zásobníkového ohřívače teplé vody, který se postará o dostatek teplé vody na více místech v bytě najednou. Vybírat přitom můžete ze zásobníků v různých provedeních. Tak například tzv. bivalentní zásobník teplé vody spolupracuje s topným systémem (solárním termickým systémem i kotlem), z něhož přijímá vyrobené teplo, které následně přenáší do vody.
Na jiném principu pak pracují tzv. akumulační zásobníky, jež průběžně ukládají přebytečnou energii z topného zařízení a až v případě potřeby ji rozvádějí topným systémem.
Vana, nebo sprcha do malé koupelny? To je to, oč tu běží
Další dilema často nastává při výběru vybavení. Dáte raději přednost pohodlné vaně, nebo efektivnějšímu sprchovému koutu? V ideálním případě si můžete pořídit obojí, v menších bytech však bývá prostor pouze pro jednu variantu. Potýkáte-li se s nedostatkem místa, pravděpodobně dáte přednost sprchovému koutu, který ušetří drahocenné decimetry čtvereční a zároveň neudělá průvan v peněžence.
Při výměně vany či sprchového koutu svépomocí se můžete setkat s několika nepříjemnostmi, na něž byste si měli dát pozor. Především ve starších bytech patří mezi časté stavební úkony výměna dosluhující vany za prostorově méně náročný sprchový kout. V některých případech však takovou změnu nelze uskutečnit kvůli stávajícímu uspořádání odpadů. Pokud se i přesto pro tuto stavební úpravu rozhodnete, riskujete nefunkční odpad, tvorbu plísní či vytopení bytu pod vámi.
Při rekonstrukci malé koupelny dávejte pozor na případné přetížení systému odpadních vod
Mnozí lidé do koupelen běžně umisťují bílou elektroniku – pračku nebo třeba sušičku. I na to byste měli brát při rekonstrukci ohled. Když se totiž k umyvadlu, toaletě a sprše přidá ještě pračka, mohlo by ve starších bytových domech docházet k přetížení systému odpadních vod. Před zahájením rekonstrukce proto raději využijte služeb instalatéra, který stav vaší odpadní sítě prověří.
Rekonstrukce koupelny svépomocí: elektrické rozvody raději přenechejte odborníkům
Nikoho asi příliš nepřekvapí, že právě v koupelnách se často vyskytuje vlhkost, kterou je třeba odvádět prostřednictvím odvětrávacího systému. Nebudete-li schopni v koupelně zajistit dostatečnou cirkulaci vzduchu, může docházet k nežádoucí kondenzaci vlhkosti a tvorbě plísní.
Mezi hlavní výhody rekonstrukce koupelny svépomocí patří ušetřené peníze za práci řemeslníků. Přesto se však vyplatí najmout alespoň profesionálního elektrikáře. Pro rozvody v koupelnách totiž platí specifické bezpečností normy ohledně jističů či umístění zásuvek a vypínačů. S elektřinou si není radno zahrávat a nezkušení lidé by s ní pro vlastní bezpečnost (a bezpečnost svých blízkých) raději manipulovat neměli.
Diskuse k článku