Používáte starý kotel na tuhý paliva? Nezapomeňte jej letos vyměnit
Topíte tuhými palivy a používáte v domácnosti kotel, který má už nejlepší roky za sebou a už se pěknou řádku let neprodává? Pokud spadá do první, nebo druhé emisní třídy, čeká vás jeho výměna. Spousta domácností má výměnu neekologických kotlů za sebou, mnozí navíc využili i kotlíkové dotace. Podle odhadů však zbývá vyměnit ještě přibližně čtvrtmilionu starých kotlů.
https://cz.jobimi.com/prace/praha/Jaké typy kotlů je potřeba vyměnit
Podle zákona se od 1. září 2022 nesmí provozovat kotle na tuhá paliva, která spadají do první, nebo druhé emisní třídy. Jedná se o všechny kotle vyrobené před rokem 2000 – do té doby se emisní třídy nestanovovaly. I řada kotlů vyrobených po roce 2000 však může spadat do těchto nejnižších tříd. Abyste zjistili, do které váš typ kotle spadá, vyčtěte ze štítku název modelu a informace dohledejte na webu výrobce, případně jej přímo kontaktujte.
Pokud budete až letos měnit starý neekologický kotel za nový, pořídíte jen ekologické typy zařazené do nejvyšší páté emisní třídy. Máte-li doma kotel třetí a vyšší třídy, výměna se vás aktuálně netýká. Lze však předpokládat, že v budoucnu bude postupně zakázán provoz výrobků zařazených prvně do třetí, následně čtvrté třídy produkce emisí.
Bydlíte v Praze? Na výměnu máte méně času
Dejte si pozor, abyste termín na výměnu starého neekologického kotle stihli. Podle zákona je totiž zakázán provoz starých kotlů až od 1. září, Praha však využila možnost zkrácení lhůtu formou obecní vyhlášky. Domácnosti nacházející se na území hlavního města Prahy tak musí výměnu stihnout už do 1. října. Uhlím, briketami a koksem v kamnech a kotlích mohou dále topit jen v případě, mají-li doma výrobek spadající alespoň do třetí emisní třídy.
Pozor na pokuty
Pokud úřady při kontrole zjistí, že využíváte starý neekologický kotel, hrozí vám pokuta až do výše 50 tisíc korun. Ta navíc může být udělena opakovaně. Pokud při opětovné kontrole nebude zjištěna náprava, mohou vám úřad udělovat pokutu zas a znova. Výše sankcí jsou vysoké a mohou převýšit i pořizovací cenu nového otopného systému. Raději neriskujte, buďte šetrní k životnímu prostředí a výměnu proveďte co nejdříve.
Výměnu zbytečně neoddalujte
Teď se může zdát, že je na výměnu starého kotle ještě spoustu času. Pokud však obvoláte topenářské firmy v okolí, možná zjistíte, že situace není tak jednoduchá. Na jednu stranu čekají stovky tisíc domácností výměna kotle, na stranu druhou je v oboru topenářství nedostatek pracovních sil. To souvisí s dlouhými dodacími lhůtami nových kotlů i obsazenými termíny řemeslníků i na několik měsíců dopředu. Chcete-li mít jistotu, že budete nadcházející sezónu topit legálně a ekologicky, zamluvte si termín o topenáře co nejdříve.
Zvažte i možnost změny zdroje tepla
Pokud jste doposud používali starý kotel na uhlí, zvažte i možnou výměnu za jiný zdroj tepla. Trendem je ústup od topení uhlím, a tak by se investice do drahého ekologičtějšího kotle nemusela zrovna vyplatit. Chcete-li zůstat u topení tuhými palivy, zvažte variantu kotlů na biomasu – dřevěné pelety nebo štěpku. Z ekonomického i ekologického hlediska se pak vyplatí zvážit i investici do vytápění plynem, ideálně pak tepelným čerpadlem. Vždy je však namístě obrátit se na odborníky, kteří vám propočítají návratnost a navrhnout optimální řešení. Problematice vytápění se věnujeme dlouhodobě. Přečtěte si i některé ze souvisejících článků:
Diskuse k článku