Odhlučnění hudební zkušebny: Jak žít v míru s okolím aneb jen kartony od vajíček nestačí
Že je život bez hudby nudný, to je pradávný fakt. Jenže vášeň pro libé tóny a rytmické bubnování nemusí sdílet vaše blízké ani širší okolí. Vnitřní zvukové podmínky ovlivňují hlavně dvě věci – odrazy a kvalita poslechu v místnosti. S obojím sedá naštěstí něco a dělat a oblíbených rytmů se tak nemusíte vzdávat.
Odhlučnění místnosti
Akustika stěn a příček je neúprosná. U dřevostaveb a domů s převahou sádrokartonových příček obzvlášť. Odhlučnění se ale netýká jen stěn, ale také podlahy, o čemž by zase mohli vyprávět bytoví nájemníci.
Problematika akustiky je složitá a na všemožné problémy se musí myslet nejlépe hned od začátku. Mnohé se dá napravit rekonstrukcí, ale to už přináší další složitosti. Pokud si zvolíme optimističtější pohled na věc, pak je potřeba připravit se na to, že bude potřeba vynaložit jisté úsilí a finance za materiál.
Pro odhlučnění jsou praktičtější malé místnosti. Zvuk se v místností šíří vzduchem a důležitou úlohu má samozřejmě také její konstrukce. Část zvuku totiž sice pronikne ven, ale další část se zase odrazí zpět, což není zrovna ideální stav.
Jak na odhlučnění zkušebny
Dřívější řešení s pomocí kartonů od vajíček bylo účinné jen zčásti, ale dnes už existuje rozličnější materiál. Funkčnost kartonů spočívala v tříštění zvuku a eliminaci basů, která zpravidla obtěžuje okolí nejvíc, ale rozhodně neodhlučňovaly. Je to tak jen malá část toho, co zajistí klid okolí a dobrou akustiku místnosti. Kromě tlumení na stěnách je potřeba postarat se o strop a hlavně dveře a okna.
Místa, kudy uniká zvuk, je potřeba ucpat. K tomu se používá molitan nejlépe z obou stran. Pokud s nimi má jít manipulovat, tedy otevírat a zavírat, pak je nejlepším řešením upevnění na rám s madly pro snazší sundání a opětovné nasazení. Okny a dveřmi uniká 90% hluku, takže zrovna ony si zaslouží nejvíc pozornosti.
Rámy z latí se používají také k odhlučnění obvodových zdí a stropu. Spolehlivé odhlučnění spočívá ve vrstvě materiálu, který absorbuje hluk, a ve vzduchové kapse, která je další izolační vrstvou. V praxi se na rám pokládá jako první vrstva molitan (vlnkovaný, pyramidový) nebo skelná vata a následuje prostor pro vzduchovou kapsu a pak poslední vrstva.
Nezbytné vybavení
Aby byl zvuk perfektní, je nezbytností zakrytí podlahy. Tady je to jednoduché, protože postačí koberec. V některých zkušebnách ho najdete i na zdech, ale není zase dobré to s ním přehánět, protože by pak mohlo opět dojít ke zkreslování zvuku.
Nenápadným, ale efektivním vybavením kušeben je pohovka, která obsorbuje velké množství hluku. Jako další vybavení se používají skříně do rohů místnosti, ale s těmi je potřeba zacháet také opatrně. Stává se, že se v nich „utápí" některé tóny a zpěv.
Osvědčený izolant – skelná vata
Ví se o ní, že spolehlivě izoluje teplo, ale používá se také v případě akustické izolace. Nehořlavý paropropustný materiál odolává plísním, hnilobě nebo houbám. Známá je spíše jako tepelná izolace na bázi hornin. Vedly se spekulace o zdravotní závadnosti, ale v současnosti musí skelná vata splňovat stanovené normy. Používané technologie zajišťují spolehlivost a neškodnost. Nevyvolává korozi přilehlých materiálů.
Skelná vata vyniká ohebností a stlačitelností. V novostavbách se využívá jako řešení jedné z bolístek všech staveb – tepelných mostů. S její pomocí se tak dá vypořádat i s tímto nesnadným problémem.
Zvuková izolace a akustika místnosti
Zkušebna ve vakuu by nedávala smysl, proto byly vynalezeny akustické materiálym které slibují účinnou izolaci okolí. Jejich účinnost spočívá v mnoha propletených mikrovláknech, které vytváří strukturu s miniaturními vzduchovými prostory, které pohlcují hluk. Nedokáže se jim přizpůsobit, snaží se jimi projít a tím je pohlcen.
Na spolehlivé uchycení akustické izolační vaty je potřeba dřevěný rošt. S ním to pak už jde rychle a bez zbytečné námahy. Účinnost takto vystavěné příčky ale mohou snižovat některé faktory. Předně jsou to předměty protínající izolaci. Běžně tak prochází trubky, po nichž následně prochází mnoho hluku... Ne pokaždé jsou možnosti k uspokojivé izolaci, za pokus to ale vždy stojí.
- Pozor na nadmíru přetlumený prostor. Není příjemný ani pro každodenní život.
- Nejvhodnější materiál na zeď se jmenuje PLATFORM. Pohltí i rozptýlí – zkrátka zvládne vše potřebné.
- Tlumícím akustickým prvkem pro basy jsou kmitající panely a nízkotónové rezonátory. Absorbční panel se dá zhotovit doma (cca 50 cm vysoká vrstva plsti či minerální vaty se zabalí do mikrotenové nebo PVC folie a umístí se do rámu. Kmitající panel má na povrchu místo folie děrovaný sololit.
- Profesionální sužby odvede akustik, který takové problémy řeší denně.
- Okna se tlumí zesílením skel, pevnější fixací okenních rámů, zatemňovacímí závěsy, který absorbují více rámusu než obyčejné. Zvenku pomohou okenice.
- Pod bubny se umísťuje tuhá pěna.
O tom, jestli vznikly největší hity hudební historie v dobře odhlučněných zkušenách, můžeme jen spekulovat. V příjemné zkušebně je tomu ale o hodně blíž.
Diskuse k článku