Možnosti elektrického vytápění v panelovém domě

Možnosti elektrického vytápění v panelovém domě

Plánujete rekonstrukci bytu v panelovém domě a s ní i modernizaci otopného systému? Vytápění bytových jednotek v panelových domech má svá specifika, která souvisí zejména s energetickou náročností budov a přenosem tepla do sousedních bytů přes zeď. Vytápění se obvykle řeší centrálně s napojením na kotelnu. Zkušenosti mnoha majitelů bytů v panelácích však potvrzují, že změna zdroje energie a využití lokálních otopných systémů může při správné realizaci přinést úsporu a zvýšit komfort bydlení. Ukazuje se tak, že elektrické vytápění má své pevné místo i v panelových domech.

Vytápění z centrálních zdrojů tepla se nevyplatí

Panelové domy bez blokových kotelen se standardně vytápí z centrálních zdrojů tepla. I když byly vize, že u velkých kotelen s kvalitní regulací bude vysoká účinnost a efektivní vytápění, praxe bohužel potvrzuje, že tomu tak není.

Ztráty v rozvodech, těžkopádnost systému vzhledem k velkému množství vody, horší regulovatelnost a nekázeň uživatelů dělají z centrálního vytápění jeden z nejdražších zdrojů vůbec. Proto je namístě popřemýšlet o odpojení se od centrálního zdroje. Vybudovat v každém bytě vlastní kotel je však technicky velmi náročné. Vyžaduje to kompletní předělání rozvodů, výměny radiátorů, řešení odtahu spalin apod. Nabízí se tak dvě možné řešení vytápění:

Zbudování blokové kotelny

Jednou z možností je vybudovat v panelovém domě blokovou kotelnu, která se napojí na stávající rozvod topení. Rekonstrukce se nedotkne bytů, účinnost však zůstává relativně nízká a regulovatelnost topného systému je složitější. Celková spotřeba závisí na ukázněnosti všech obyvatel panelového domu.

Elektrické topení v každém bytě

Druhým řešením je vybudovat v každém bytě elektrické topení, které se vyznačuje vysokou účinností a skvělou regulovatelností. Problém s neukázněnými uživateli v tomto případě odpadá, protože každý zaplatí tolik tepla, kolik reálně spotřebuje. Nevýhodou elektrického topení v panelácích je nutnost zásahu do každého bytu. Je třeba předělat elektroinstalace a postarat se o stavební úpravy, například o zateplení podlah.

Topný systém vybírejte s ohledem na tepelné ztráty

Při výběru vhodného topného systému je třeba zohlednit řadu faktorů v čele s tepelnými ztrátami. Staré panelové domy jsou po výměně oken a zateplení méně energeticky náročné, což přináší nové možnosti při řešení systému vytápění. Elektrické vytápění se vyplatí tam, kde nejsou velké nároky na množství dodávaného tepla, což se týká zejména menších bytů a dobře zateplených objektů.

Elektrické topení je takřka bezporuchové, potřebuje minimální údržbu a umožňuje přesnou regulaci spotřeby. Díky tomu mají majitelé bytů mnohem lepší kontrolu nad spotřebou a náklady mohou sami ovlivnit. Elektrické vytápění v panelových domech pak nemusí sloužit jen jako hlavní zdroj tepla, často se využívá jako zdroj doplňkový, který díky snadné regulovatelnosti zlepší celkový komfort při bydlení.

 Topný kabel se hodí jako doplňkový zdroj tepla do koupelny

Elektrické vytápění přinese výhodnější sazbu elektřiny

Vytápění elektřinou je často předem zatracováno a považováno za drahé a nevýhodné. Při realizaci otopného systému však musíte zohlednit i další související výdaje. Například při lokálním vytápění zemním plynem musíte počítat s vysokými pořizovacími náklady kotle, omezenou životností nebo povinností provádět pravidelné kontroly a revize. Tyto výdaje v případě elektrického topení odpadají.

Vytápění elektřinou má navíc nespornou výhodu v podobě výhodnější sazby za elektřinu. Pokud ve svém bytě používáte elektrický zdroj tepla, můžete uplatňovat nízkou sazbu, a to nejen na provoz topení, ale celý odběr v domácnosti. Čím větší počet spotřebičů doma používáte, tím pro vás bude elektrické vytápění výhodnější. Za provoz televize, lednice, sporáku, počítačů a další elektroniky totiž zaplatíte podstatně nižší částku. Pokud na výdaje nahlédnete komplexně, možná zjistíte, že i přes vyšší náklady za vytápění bude provoz celé domácnosti levnější.

I v paneláku můžete mít elektrické podlahové vytápění

Jedním z oblíbených systémů elektrického vytápění je podlahové topení. Můžete jej využít jako primární, ale také doplňkový zdroj tepla. Máte-li studenou podlahu, instalací elektrických topných kabelů nebo rohoží zvýšíte komfort při pohybu v koupelně, kuchyni nebo na chodbě. Díky snadné regulovatelnosti můžete upravovat teplotu podle aktuálních potřeb a elektrické topení zapínat a vypínat kdykoliv v průběhu dne. Podlahové topení se však hodí jen do dobře zateplených panelových domů s relativně nízkými tepelnými ztrátami, v opačném případě nebude topný systém efektivní.

 

Zaměřte se na dostatečnou izolaci podlahy

Podlahy ve starších bytech jsou často nedostatečně tepelně izolované. Proto před montáží elektrického podlahového vytápění na podlahu nejprve položte izolační desky, například desky F-BOARD, které na českém trhu dodává společnost Fenix. V panelových domech však může být tloušťka podložky 6 mm málo, tepelná izolace by měla být široká ideálně 5 cm. Tím se však podlaha zvýší až o 10 cm, na což je prostor v málokterém paneláku.

Pro občasné vyhřívání podlahy v koupelně však budou zmiňované izolační desky dostačující. Z tohoto důvodu doporučujeme podlahové elektrické vytápění využívat spíše jako zdroj doplňkový, a to například právě do zmíněných koupelen, kde zlepší komfort a urychlí schnutí mokrých podlah.

Máte v bytě koberce? Použijte topné folie s podložkami

Řada majitelů bytů se domnívá, že elektrické podlahové topení lze použít jen v případě dlažby nebo dřevěné podlahy. Zmiňovaná společnost Fenix však představila řešení i pro ty, kteří mají ve svém bytě koberce nebo podlahy z PVC. Za tímto účelem se instalují podlahové fólie ECOFILM, které vyhřívají po celé ploše a montují se suchou cestou bez použití potěru. Při instalaci topných fólií pod koberec se používají speciální podložky HEAT-PAK, na které se přímo pokládá podlahová krytina. Příjemně vyhřátou podlahu tak mohou mít v paneláku i příznivci koberců nebo PVC podlah. Opět platí, že se takové řešení hodí jen do bytů s nízkými tepelnými ztrátami.

Sálavé topné panely pro komfortní bydlení

Kromě elektrického podlahového vytápění se v bytech objevují i sálavé topné panely, které využívají principu sálání tepla. Topné panely se instalují na stěny nebo stropy a umožňují dodatečnou montáž bez jakýchkoliv stavebních zásahů. Sálavý panel přímo ohřívá povrch předmětů i lidského těla, a tak zajistí příjemný pocit tepla. Topné panely je možné využít jak jako doplňkový zdroj tepla, tak zdroj primární. Jako hlavní zdroj se sálavé panely využívají zejména v menších prostorách a v objektech s nízkými tepelnými ztrátami.

 Sálavý topný panel na stěnu využijete i v kuchyni.

Sálavé přímotopy kombinují konvekční a sálavé vytápění

Z technického hlediska je nejlepší elektrické přímotopné vytápění. Náklady na pořízení elektrických přímotopů vyjdou nastejno jako zbudování domovní kotelny, provozní náklady ale budou díky ekonomickému chování uživatelů a přímotopné sazbě nižší než napojení na centrální zdroj a možná i nižší než s novou kotelnou. Z přímotopů navíc dostaneme vyšší výkon než z podlahového topení, což je důležité zejména u ne zrovna dobře zateplených paneláků.

Moderní alternativou ke klasickým konvekčním přímotopům jsou sálavé konvektory, které předají téměř 50 % tepla formou sálání. Kromě ohřevu vzduchu v místnosti zajišťují přímý ohřev povrchu předmětů i těla, což opět zvyšuje pohodlí. Pokud tak zvažujete pořízení přímotopných konvektorů do bytu v paneláku, upřednostněte moderní sálavé konvektory s programovatelným termostatem.

 

Elektrické vytápění v panelových domech přináší řadu výhod, největší problém ale spočívá v nutnosti předělat všechny byty. Na jednotném postupu a termínu se musí domluvit všichni nájemníci, což nebývá snadné. Pokud se však organizačně vše podaří zařídit, získají majitelé bytů ekonomicky výhodnější systém vytápění, jehož provozní náklady nejsou závislé na ukázněnosti sousedů.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Trápí vás plíseň kolem oken? Poradíme, jak s ní zatočit

Pokud máte problém s plísní kolem oken, doporučuji si přečíst i tento článek https://institutzdravehobydleni.c...

Dědictví družstevního bytu má svá pravidla. Jak probíhá?

Zdravím a táži se na dědění družstevního podílu bytu. Máme s manželkou ve společ. vlastnictví byt. V případě ú...

Nejvyšší čas vyřešit těsnění do oken

Souhlasím, že těsnění oken je klíčové pro úsporu energie a zamezení úniku tepla. Nicméně bych doporučil být op...

Vybírejte okna chytře aneb co potřebujete vědět před montáží

Dobrý článek. Já si myslím, že spousta lidí, když řeší výměnu oken, tak se v tom úplně nevyznají a dají na rad...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Zdravím, našel jsem stejnou dlažbu pod názvem: Presbeton dlažba 60x30x4,5 VERTO 4 šedá reliéf
Když tento náze...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

My jsme po internetu hledali, kdo by nám udělal návrh kuchyně zdarma, protože všude jsme ...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem byla řešit kuchyni u nich, protože u nás ve městě nebylo pořádně u koho a ta...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Kuchyni jsem pořizovala prvně, natož abych jí někdy navrhovala, takže mě překvapilo, ko...
Zobrazit všechna témata

Znáte systém AquaStop? Ochrání vás před vytopením

Prasklá hadice pračky nebo myčky dokáže během pár minut způsobit hotovou potopu. Pokud bydlíte v bytě, může vytékající voda napáchat škody nejen vám, ale i sousedům pod vámi. Jak se takovému scénáři vyhnout? Př...

Tepelná izolace z ovčí vlny: Může dávat smysl?

Přemýšlíte o tom, jaký materiál zvolit pro zateplení domu nebo chalupy? Možná jste narazili na ovčí vlnu – přírodní izolaci, která se čím dál častěji objevuje v ekologickém stavitelství. Má co nabídnout, ale má...

Vysaďte si ostropestřec. Vaše játra vám poděkují

Ostropestřec mariánský není žádná exotická rarita – přitom patří mezi nejúčinnější byliny pro podporu jater. Obsahuje látku silymarin, která pomáhá chránit jaterní buňky, regenerovat je a zlepšuje trávení. Využ...

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Blíží se duben a slunce konečně začíná pořádně svítit. V době kolísavých cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit pla...

Trendy v interiérovém designu pro rok 2025

Hledáte inspiraci pro svůj interiér? Rok 2025 přináší čerstvé nápady, které spojují moderní estetiku, udržitelnost a praktické využití prostoru. Podívejte se s námi na to, co právě teď hýbe světem interiérového...

Jak vybrat zahradní houpačku? Roli hrají materiál, konstrukce i pohodlí

Zahradní houpačka zpříjemní letní posezení na zahradě i terase. Jakou vybrat? Podíváme se, co vše při výběru zvážit – od konstrukce přes materiály až po pohodlí a umístění.

Allegro Days plné slev jsou opět tady 

Oblíbená nákupní platforma Allegro přinese v týdnu od 2. do 8. 9. tisíce produktů se slevou až 40 %. V nabídce najdete řadu výrazně zlevněných domácích spotřebičů a pomocníků, které vám ulehčí každodenní péči o...

Máte doma problém s poletujícím prachem? Poradíme, jak s ním zatočit

Také máte pocit, že je prach doma snad všude? Usazuje se na nábytku, víří ve vzduchu a nepozorovaně zatěžuje dýchací cesty. Ať už trpíte alergií, nebo jen chcete čistší prostředí, zbavit se ho nadobro není snad...

5 způsobů, jak dát korkovým zátkám druhý život

Kolik lahví vína jste už otevřeli – a kolikrát jste korkové zátky automaticky hodili do koše? Přitom jde o přírodní materiál s obrovským potenciálem. Zkuste tentokrát zátky nevyhazovat – mohou posloužit nejen j...

Pylová sezóna začíná aneb proč si pořídit čističku vzduchu

Oteklý nos, kýchání, rýma a oči jako angorský králík – to je jen malý výčet potíží, které každoročně trápí ty, kteří se potýkají s alergickou rýmou. Sezóna pylových zrnek se blíží i v roce 2025 – a s ní i náš t...