Konec nudných stěn: dekorativní techniky malování zdí
Vymalovat zdi jednou barvou bez efektů svede každý a pokud je zeď čistá, bez poškození, pak to je jako po másle. Výsledek by ale mohl být pro někoho nudný... Proto existuje celá řada zvláštních technik, které dokáží na stěnách vykouzlit zajímavé efekty – některé pracují jen se sílou vrstvy nanášené barvy, jiné umí i 3D vzhled.
Benátskému nebo marockému štuku byly věnovány samostatné články, podívejte se však i na další techniky, kterými se můžete inspirovat.
Nátěr se strukturou
Ploché zdi bez jediné chybičky sice patří k moderním interiérům, ale všem se líbit nemusí. Vypadají sterilně a v bílé barvě i chladně. Strukturální nátěry dokáží vytvořit 3D efekt, který bude poutat pozornost. Často se tato technika používá na zdech, kde je třeba zamaskovat nerovnosti a hrboly, což se stává docela často.
K výslednému efektu je třeba použít speciální hmotu, která se následně upravuje nářadím do požadované podoby. Dříve se používaly houby nebo hadry, dnes jsou k dostání válečky s různým povrchem, kterými je vhodné po zdi přejíždět nerovnoměrně. Profesionálové pracují i se špachtlemi nebo štětečky.
Lze použít na povrchy z různého materiálu.
Tupování
Při malování jednou barvou bývají šmouhy, tzv. kocouři, důvodem k naštvání, ovšem u tupování se jedná o žádoucí efekt. Na výsledku je vidět, že vše bylo děláno záměrně a fleky jsou přesně propracované. Používá se hlavně v krajinách na jihu, takže pokud toužíte po troše exotiky, pak je tato technologie tou pravou.
Pomocí tupovacího štětce nebo tupovací houbičky se na stěnu nanáší akrylátová barva v libovolném počtu vrstev – podle nich je nátěr jemnější nebo hrubý.
Podobně se realizuje i batikování, kdy se ale efekty vytváří až do čerstvě nanesené barvy – novinami, houbou nebo hadříkem. Lze však ale postupovat i opačně, že se barva jejich prostřednictvím ve druhé vrstvě teprve nanáší.
Výsledek je závislý samozřejmě i na podobě pracovního nástroje. Pokud používáte například hadr, pak záleží na jeho smotání – ledabyle smotaný vytvoří různě velké efekty, pokud jej zamotáte jakokdyby pro vykroucení vody, pak bude výsledek opět jiný.
Vrývání
Jako poslední zmiňme jednoduchou, ale o to zajímavější techniku česání, neboli vrývání. Do vlhké barvy se štětcem s tvrdými štětinami vrývají tvary – obvykle kulatých nebo aspoň zakulacených tvarů. Nejrychlejší, avšak také efektivní metoda, který umí vytvořit třeba efekt látky.
Jestliže se vám rovné zdi bez nápadu už omrzely, snad budou naše tipy přínosné. Nezapomeňte, že nic není definitivní, a pokud se dílo nepodaří, vždy se dá opravit nebo začít znovu.
Diskuse k článku