Kdy a kde se dají použít těžké střešní krytiny
Použití moderní lehké nebo klasické těžké střešní krytiny je diskutované téma jak z hlediska odolnosti, tak třeba i tepelné izolace. Rozhodující bývá při pořizování nové střechy stav krovů, kdy se často pochybuje o tom, zda novou těžkou krytinu unese. Přitom nemusí jít vždy o to nejlepší řešení.
Krov občas musí vydržet až neuvěřitelné zatížení 40 tun (kromě samotných tašek se započítává také izolace, střešní latě, kontralatě a hlavně vliv počasí, kdy v případě vělké sněhové nadílky dosahuje výsledná hmotnost opravdu až takové závratné hodnoty.)
Důležitost celkové hmotnosti těžké střechy
Nosnost krovu je samozřejmě nutno brát v úvahu. Pokud už je opravdu starý a jeho schopnosti tím pádem značně snížené, pak je samosebou mnohem lepší volbou výběr lehké krytiny i za předpokladu, že se hmotnost navýší izolací.
Nejlehčí plechová střecha váží sama o sobě na metr čtvereční pouze 12kg, ovšem je třeba počítat s izolací tepelnou i zvukovou, která tuto váhu navýší a celkově se pak může dostat na 24kg, se sněhem pak na 94kg.
Samotná krytina u těžkých střech váží od 38kg až po 50kg, s příslušenstvím je to 57 – 66kg a se sněhem pak kolem 135kg. Rozdíl je to obrovský, avšak pokud krovy umožňují její použití, rozhodně by se alespoň jako alternativa měla zvážit. Proč?
- odolnější s delší životností
- lépe izoluje teplo i hluk
- vytváří příjemnější klima v prostorech (rozhodně se tedy hodí na obytné budovy)
Pálené keramické tašky a betonové tašky
Dva nejpoužívanější druhy těžké střešní krytiny na našem území.
Keramické tašky
Nejrozšířenější druh, který má mnoho výhod. Díky důmyslnému systému nevniká voda, navíc se nerozpalují na slunci. Vyrábí se v různých formátech, podle čehož se odlišuje i rychlost pokládky – zpravdila je však rychlá. Dají se použít již od nízkého sklonu šikmé střechy (od 12°), jediná potíž nastává s atypickými tvary, kde může docházet ke komplikacím. Nevýhodou může být i vyšší cena.
- odolnost a pevnost
- stálobarevnost
- konstruovány jako pochozí
- vyšší cena
- nižší variabilita
Betonové tašky
Na pohled se od prvně zmiňované liší jen mininálně, rozdíl však znatelně pocítí peněženka, protože se jedná o levnější materiál. Disponuje nízkou nasákavostí a vysokou odolností vůči sněhu, což z ní dělá ideálního kandidáta na krytinu ve vysokohorských oblastech. Pokládka je stejná jako u předchozího typu.
- nutný vyšíí sklon (cca od 12°)
- ještě vyšší hmotnost (od 40kg až po 80kg)
- etrémně dlouhá životnost
- mnoho barevných provedení
- nižší cena
Těžká střecha rozhodně není zlo – ba naopak, jsou oblasti, kde ani jiná možnost neexistuje. Lehké střešní krytiny patří mezi soušasné třendy a disponuje jimi většina novostaveb, investicí do těžké však rozhodně neprohloupíte.
Diskuse k článku