Jak zabránit únikům tepla? Pomůže vám kvalitní tepelná izolace domu
Trápí vás vysoké náklady za vytápění? Častým důvodem bývají tzv. tepelné úniky, kvůli nimž dochází k neefektivnímu vytápění objektu. Jinými slovy se značná část dodaného tepla vytrácí, aniž by vám přinesla jakýkoliv užitek. Tento problém lze řešit tepelnou izolací domu, která si sice vyžádá poměrně vysokou počáteční investici, avšak z dlouhodobého hlediska se většinou vyplatí. Před zahájením stavebních prací byste však měli najít nejzranitelnější místa v domě, kudy uniká nejvíce tepla.
Moderní topné systémy slibují velké úspory, avšak bez kvalitní tepelné izolace to nepůjde
Mnozí lidé se domnívají, že stačí pořídit moderní a úsporný topný systém a po několika letech automaticky začnou šetřit. Zastaralý vytápěcí systém však může být pouze částečným zdrojem vysokých výdajů za vytápění. Instalace nového topného řešení skutečně může do rodinného rozpočtu přinést kýžené úspory.
Na tuzemském trhu se navíc nachází celá řada zajímavých alternativ. Od tepelných čerpadel, která využívají bezplatné teplo z okolního prostředí, přes plynové kondenzační kotle, jejichž hlavní výhodou je velmi vysoká účinnost, až po kotle na biomasu, která postupně vytlačuje neekologická fosilní paliva. Ani ten nejmodernější vytápěcí systém nedokáže zázraky, pokud vám z domu uniká teplo všemi směry. V takovém případě se můžete s vytouženou finanční návratnosti rozloučit. Pokud je však tepelná izolace domu překážkou (např. u historických budov), pak stojí za zvážení pořízení tepelného čerpadla, které umožňuje nejekonomičtější provoz při vysoké spotřebě tepla.
Tepelná izolace domu – pozor na tepelné mosty
Tepelné úniky jsou poměrně běžné u starších budov, kde často vznikají tzv. tepelné mosty. Jedná se o místa v konstrukci domu, kde v porovnání s ostatními částmi konstrukce uniká podstatně více tepla, čímž se tvoří tepelné toky. Taková místa poznáte podle chladnějšího povrchu, na němž v krajních případech dochází ke kondenzaci vody, což vede ke vzniku plísní. S tepelnými mosty se nejčastěji setkáte v místech napojení dvou různých konstrukcí, či tam, kde se mění geometrie konstrukce (například v rozích místnosti).
Mezi časté zdroje tepelných úniků patří netěsnící okna a dveře
Neméně častým zdrojem úniků tepla bývají špatně těsnící okna. V takovém případě je nejjednodušším řešením výměna těsnění. Jedná se však spíše o krátkodobé řešení, které navíc nemusí být dostatečně účinné. Z dlouhodobějšího hlediska se proto vyplatí přistoupit ke kompletní výměně oken. Nicméně i zde hodně záleží na kvalitním provedení. Při výběru oken se zajímejte o jejich tepelnou izolaci, zatímco při instalaci je stěžejní správné usazení.
Co se týče tepelných ztrát, otvorové výplně obecně patří k nejohroženějším místům v domě. Kromě oken se to týká také vchodových či balkonových dveří. O tepelných únicích se ostatně můžete přesvědčit na vlastní kůži. Stačí, když pod dveře v zimě přiložíte ruku – pravděpodobně ucítíte nepříjemný chladný průvan.
Dříve se škvíry zacpávaly například starými dekami, dnes si vystačíte s izolační páskou. Případně lze únikům tepla zabránit pořízením vyššího prahu. Pokud ani to nepomůže, nezbývá než zakoupit nové dveře s kvalitním těsněním.
Únik tepla ve starých domech? Pomůže tepelná izolace stropu
Také špatně zaizolovaný strop je zpravidla záležitostí starých domů. Izolační vrstva u nich totiž bývá tvořena pouze vzduchovou výplní a vrstvou betonu či škváry, která tvoří podlahu půdy. I zde se nabízí několik řešení. Máte-li hluboko do kapsy, můžete použít tzv. foukanou izolaci, kterou je například granulovaná minerální vata. Její aplikace je navíc poměrně snadná. Případně můžete od podlahy přeskočit rovnou k zateplení střechy, čímž z půdy v zásadě vytvoříte nový obytný prostor. A podkrovní pokoje, jak známo, oplývají jedinečnou atmosférou.
Tepelná izolace střechy
Podle některých statistik nezateplenou střechou uniká i více než 10 % vyprodukovaného tepla. Konkrétní množství ztraceného tepla se odvíjí například od tvaru střechy. Obecně platí, že čím členitější střecha, tím větší energetické ztráty, o větší náchylnosti ke vzniku tepelných mostů ani nemluvě. Naopak architektonicky jednodušší střechy nejenže lépe zadržují teplo, ale také se snadněji zateplují.
Diskuse k článku