Jak vybrat správný tmel pro tmelení spár
Mezery, praskliny i trhliny můžeme snadno opravit pomocí tmelu. Na trhu je však k sehnání velké množství různých tmelů, které jsou vyrobeny z rozdílných materiálů. Nejčastěji se setkáte s tmely akrylátovými a silikonovými. Tmelící hmoty vydrží dlouho a dobře se s nimi pracuje, s ohledem na tmelený materiál a požadované vlastnosti je však důležité vybrat správný typ. Přinášíme vám článek, ve kterém se zaměříme na to, jak vybrat správný tmel pro tmelení spár. Jaké jsou vlastnosti jednotlivých typů a k čemu se používají?
Na čem závisí výběr správného typu
Než se pustíte do tmelení spár, měli byste si promyslet, co od stavebního materiálu vlastně očekáváte, a především mezi jakými materiály budete tmel používat. Výběr správného tmelu pro tmelení spár závisí především na typu a stavu tmelených podkladů, na stupni následného zatížení, na povětrnostních vlivech a na požadované životnosti opravovaného místa. Pochopitelně je rozdíl v tom, chcete-li zatmelit spáry v koupelně, nebo třeba zaplnit praskliny a mezery v omítce či na střeše.
Plastické a elastické tmely
Tmely pro tmelené spár a trhlin se dělí zejména na plastické a elastické. Existují i druhy tmelů, které kombinují vlastnosti obou typů, v takovém případě se jedná o hmoty plasticko-elastické. Jaký je mezi těmito typy rozdíl? Ten spočívá především v rozdílném chování při deformaci. Zatímco elastické hmoty se po stlačení, natažení nebo zatížení vrátí zpět do původního stavu, v případě plastických tmelů tomu tak není. Ty zachovávají svůj tvar a při opakované deformaci si mohou poškodit a poruší se jejich celistvost. Při špatném výběru tmelu pro tmelení spár tak často dochází k porušení, vydrolování a ztrátě původních vlastností.
Silikonový tmel
Jedním z nejpoužívanějších typů tmelů jsou tmely silikonové, které mají univerzální využití. Nejčastěji se používají v koupelně, protože vynikají dobrou odolností vůči vodě a vlhkosti. Jedná se o elastické tmely, které odolávají také teplotním rozdílům. Přímý kontakt s vodou jim tak nevadí, stejně jako střídání teplé a studené vody. Silikonový tmel navíc odolává i agresivním chemickým prostředkům, takže se nemusíte bát, že by se spáry po kontaktu s čisticími prostředky poškodily. Silikonové tmely dobře přilnou jak k porézním, tak neporézním materiálům. Kromě tmelení spár v koupelnách se používají také pro lepení plastů, dřeva i kovů, zasklívání či tmelení dilatačních spár. Silikonové tmely se prodávají jako transparentní, na rozdíl od akrylátových tmelů nejsou dostupné v barevném provedení.
Akrylový tmel
Druhým nejpoužívanějším typem jsou tmely akrylové. Jedná se o spárovací tmely na bázi akrylátové disperze, které se vytvrzují odpařením vody. Po odpaření se vytvoří velmi pevný plasticko-elastický spoj, který ve srovnání se silikonovým plastickým není tak pružný. Akrylové tmely nachází své uplatnění jak pro použití v interiérech, tak exteriérech. Jsou ideální volbou pro opravy trhlin, prasklin a zaplnění spár ve zdi, dřevu, betonu či omítce. Také jsou často volbou pro tmelení spojovacích spár mezi rámy oken a dveří, trhlin v sádrokartonových deskách, pro tmelení okenních parapetů nebo spár mezi schodištěm a zdivem. Jsou vodou ředitelné a hodí se zejména na porézní povrchy. Na rozdíl od silikonových tmelů lze akrylové přetřít barvou.
Přečtěte si také návod, jak opravit spáry v koupelně
Další typy tmelů pro tmelení spár a trhlin
Kromě výše zmíněných silikonových a akrylových tmelů, které se vyznačují svou univerzálností, narazíte na trhu na celou řadu speciálních tmelů určených pro konkrétní využití. V oblasti stavebnictví se využívá kvalitní stavební tmel, který má podobné vlastnosti jako akrylový, navíc je odolný vůči povětrnostním vlivům. Je ideální pro tmelení spár v omítkách a fasádách. Dalším speciálním typem jsou tmely kamnářské, které odolávají teplotám až 1200 °C a po vytvrzení jsou černé. Používají se pro tmelené spár a spojů kamen, krbů a podobně. Mezi další typy patří například střešní tmely, tmely na opravu parket a dřevěných podlah, truhlářské tmely, samostatnou kategorii tvoří polyuretanové pěny, studnařské montážní pěny či tekuté hřebíky.
Než se pustíte do spárování a opravy prasklých spojů a trhlin, vyberte tmel či lepidlo, které bude pro konkrétní účel ideální. Výrobci stavební chemie vždy uvádí, k jakým účelům se konkrétní typ hodí a k čemu se naopak nehodí. Vždy se řiďte uvedenými pokyny a doporučeními, jen tak budete mít jistotu, že použitý materiál vám zaručí dlouhodobou životnost a maximální ochranu.
Oblast domácí dílny a stavebních prací podrobně mapujeme. Mohly by vás zajímat také tyto články:
Diskuse k článku