Jak natřít radiátor? Máme pro vás několik užitečných tipů
Jestliže se chystáte vdechnout nový život vašemu interiéru, rozhodně byste neměli zapomenout na radiátory. Jsou totiž plnohodnotnou součástí vašeho bydlení stejně jako například nábytek či podlaha. Proto se i na nich za dlouhé roky poctivé služby podepisuje stáří. Lak může být na některých místech oprýskaný či zažloutlý. To však ještě neznamená, že byste museli rovnou kupovat nový radiátor. Původní vzhled můžete radiátoru vrátit vhodnou barvou na topení. V následujících řádcích si ukážeme, jak na to.
Kvalitní barva na radiátor je základ. Vsaďte na kvalitu
K nátěrům topení se používají speciální barvy na radiátory. V současné době se na trhu nachází cela řada konkurenčních produktů, při výběru však dbejte především na kvalitu. Nátěr by měl splňovat hned několik zásadních kritérií.
Velmi důležitá je tepelná odolnost. Kvalitní syntetické barvy vydrží vysoké teploty, aniž by ztratily svůj lesk nebo se odlupovaly. Tyto nátěry díky tomu nenabízí pouze jasně bílou barvu, ale zároveň ani při velmi vysokých teplotách nepodléhají žloutnutí. Skvělé mechanické vlastnosti, rychlé zasychání a snadná aplikace jistě přijdou vhod zkušenému natěrači i příležitostnému kutilovi.
Jak natřít radiátor? Počkejte na konec topné sezony
Topná tělesa natírejte pouze tehdy, když jsou plně vychladlá. V opačném případě by barva příliš rychle zasychala a mohlo by tak dojít k znehodnocení jejích vlastností. Z toho důvodu se radiátory obvykle natírají po skončení topné sezony, například na jaře, kdy je možné přerušit přívod topného média (uzavřením ventilu) a nechat topení vychladnout na pokojovou teplotu.
Jestliže se rozhodnete radiátor odpojit od stěny, budete muset uzavřít také ventil na odtoku z radiátoru do zpáteční větve. Pokud vaše topné těleso tento ventil nemá, raději natírejte přímo na stěně, demontáž topení by totiž byla příliš komplikovaná.
Než začnete s nátěrem topení
Než se do natírání topného tělesa pustíte, pečlivě si připravte pracovní plochu. Ušetříte si tím starosti s následným úklidem. Na podlahu pod radiátor položte dostatečně velkou podložku. Postačí například kus kartonu či folie, které vaši podlahu ochrání před kapkami barvy. Podobným způsobem můžete zabezpečit také stěnu. Budete-li však dostatečně opatrní, můžete nechat zeď nechráněnou.
Koroze či odlupující se původní nátěr musí pryč
Nyní přichází na řadu odstranění koroze či původního nátěru, k čemuž se nejlépe hodí smirkový papír na kov, ale vystačíte si také s drátěným kartáčem. Důležité je, abyste se zbavili veškerých nesoudržných částí původní barvy tak, aby se na žádném místě neodlupovala.
Zvýšenou péči věnujte prostoru v okolí růžice radiátoru, která podléhá korozi zpravidla nejvíce. Dále mějte na paměti, že kohout a jeho části musí zůstat pohyblivé, takže je nesmíte natírat. Místo toho je oblepte lepící páskou, přes níž se nedostane ani kapka barvy.
Před začátkem natírání zbavte radiátor veškerého prachu a nečistot. V některých případech se můžete setkat s tím, že je topení mastné. V takovém případě jej musíte nejdříve odmastit, k čemuž vám spolehlivě poslouží saponátový roztok.
Barvu na topení máte vybranou, nezapomeňte ale na štětec
K natírání radiátorů se vám bude hodit kombinace válečku a speciálního štětce se zahnutou hlavou, díky němuž se dostanete do záhybů a obecně na hůře přístupná místa. Váleček by měl být dostatečně malý na to, abyste se s ním pohodlně dostali mezi žebrování radiátoru. Poté přichází na řadu zmíněný štětec, s jehož pomocí natřete místa, kde nebyl nátěr válečkem důsledný. Pokud nechcete ztrácet čas s natíráním, můžete barvu aplikovat také stříkáním.
Radiátor vždy natírejte odzadu dopředu, což zpravidla znamená od zdi směrem dovnitř místnosti. Při opačném postupu byste si totiž mohli znehodnotit již nabarvenou přední část.
Diskuse k článku
Anna