Jak na zateplení půdy? Poradíme s výběrem vhodné izolace
Avšak než se do zateplování půdy pustíte, měli byste se rozhodnout, zda hodláte půdu využívat, či nikoliv. Pakliže neplánujete půdní prostor aktivně…
Patrně nikoho příliš nepřekvapí informace, že teplo stoupá vzhůru. Ve stavebnictví to znamená, že nejvíce tepla uniká střešními a půdními prostory, nejsou-li řádné zateplené. Právě na půdu se přitom během zateplovacích prací poměrně často zapomíná, čímž se majitelé domu připravují o jednoduchou, garantovanou, a zejména nezanedbatelnou úsporu energií. V případě nevhodně tepelně izolovaného půdního prostoru totiž z domu rychleji uniká teplo, kvůli čemuž musíte vynaložit více finančních prostředků na vytápění jednotlivých místností.
Při zateplení podlahy i stropu půdy rozhoduje i to, zda ji budete obývat
Avšak než se do zateplování půdy pustíte, měli byste se rozhodnout, zda hodláte půdu využívat, či nikoliv. Pakliže neplánujete půdní prostor aktivně využívat například ke skladování nepotřebných věcí, nejsnadnějším řešením pravděpodobně bude zateplení podlahy půdy. Díky pronajmutí pracovní plošiny si můžete vyvést většinu materiálu na zateplení na půdu. V takovém případě se na podlahu nejprve umísťuje tzv. parotěsná fólie, která zabraňuje pronikání vlhkosti do izolace. Jednotlivé díly této fólie se k sobě zpravidla lepí sice tenkými, zato však velmi kvalitními páskami, přes které se nedostane nežádoucí vlhkost.
Po aplikaci parotěsné fólie přichází na řadu vrstva tepelné izolace. Na našem trhu se v současnosti nachází poměrně široká nabídka zateplovacích materiálů – mezi ty nejběžnější přitom patří minerální (čedičová) či skelná vata, případně celulóza či polystyrenové desky.
Zateplení půdy skelnou vatou
Skelná vata se vyrábí z recyklovaného skla, takže ji lze označit za ekologicky nezávadný materiál. Díky moderním technologiím a výrobním postupům se v porovnání s minulostí jedná o poměrně jemný a lehký izolační materiál, který zároveň nabízí zvukotěsné vlastnosti a není náchylný vůči hmyzu či hlodavcům. A zapomenout bychom neměli ani na dobrou paropropustnost, díky níž se nebudete muset obávat vlhnoucích zdí a množících se plísní.
Zateplení půdy minerální vatou
Základní surovinou minerální vaty je čedič – vyvřelá hornina s charakteristickou sklovitou strukturou. Z toho důvodu se můžete setkat také s názvy kamenná nebo čedičová vata, ve všech případech však jde o totožný materiál s vysokým obsahem křemene. Než se z čediče stane izolační materiál, prochází tato hornina náročným procesem od rozemletí na drobné částečky přes tavení v peci až po výrobu izolační hmoty.
Mezi hlavní výhody minerální izolace patří vysoká pevnost, což z ní činí ideální materiál pro zateplení pochozí půdy. V porovnání se skelnou vatou lépe absorbuje akustické signály nebo zadržuje a hromadí teplo. Potěší také fakt, že dobře zadržuje vodu, čímž zabraňuje vzniku vlhkosti a výskytu nežádoucích plísní.
Budete-li chtít půdní prostory pravidelně využívat, pak byste měli raději sáhnout po pevnější svrchní části izolace. Poměrně často se používá zpevněná konstrukce a OSB desky.
Polystyrenová izolace: nižší cena, ale horší vlastnosti
Co se týče polystyrenu, jedná se o velmi lehký materiál, který nevytváří prakticky žádnou zátěž na konstrukci domu. S polystyrenovými deskami se poměrně snadno manipuluje a ve srovnání s konkurenčními řešeními jistě potěší také nízkou pořizovací cenou. Proti pořízení polystyrenové izolace naopak hovoří prakticky neexistující akustické vlastnosti, malá odolnost proti požáru a poměrně malá prodyšnost, čímž se zvyšuje náchylnost k výskytu plísní.
Jak na efektivní spotřebu energií?
Kromě pečlivě zatepleného bydlení včetně zaizolovaných půdních prostor byste neměli zapomínat na vhodný topný systém. Správnou kombinací vytápění domu a tepelné izolace totiž dosáhnete vysoce efektivní spotřeby energií. Vytápěcích systémů naleznete na trhu mnoho, mezi ty moderní a šetrné k životnímu prostředí však patří zejména tepelná čerpadla, kotle na biomasu či fotovoltaika. Na mnohé z těchto soustav navíc můžete získat státní dotaci, a to na například z programu Nová zelená úsporám.
Diskuse k článku