Jak na řezání dlažby a obkladů s řezačkou i bez ní
Pro profesionální obkladače je řezačka na dlažbu a obklady nedílnou součástí jejich vybavení. Pokud ale patříte mezi kutily a chtěli byste se pustit do obkládání svépomocí, možná vám v domácí dílně řezačka na dlažbu chybí. Na trhu jsou dostupné řezačky v mnoha cenových relacích, které se liší funkcemi i kvalitou provedení. Řezání obkladů a dlažby je ale možné i bez speciálního obkladačského nářadí. Pojďme se podívat na oba způsoby řezání obkladů a dlažby – s řezačkou i bez ní.
Profesionálové by na řezačce na dlažbu neměli šetřit
I když je náš článek určený především kutilům, kteří si stavební práce doma realizují sami, neodpustíme si drobný apel na obkladače a podlaháře profesionály. Často se v praxi setkáváme s tím, že profesionální řemeslníci používají při práci ty nejlevnější řezačky a jiné nářadí a bohužel to je na jejich práci mnohdy vidět.
Nejlevnější řezačky se nejen špatně používají, ale ani nejsou příliš přesné. V domácí dílně mohou mít své místo, ale rozhodně ne ve výbavě profesionálů. Pokud se tak obkládáním živíte, nebojte se investovat několik tisíc do kvalitní řezačky. Bude se vám pracovat lépe a váš výsledek se posune o úroveň výš.
Jak obložit koupelnu? Návod pro začátečníky
Použití nejlevnějších řezaček na obklady je omezené
Pokud potřebujete řezačku na dlažbu pro nárazové využití, nebo dokonce jen pro obložení jedné místnosti, pravděpodobně do ní nebudete chtít příliš investovat. Nejlevnější hobby řezačky pořídíte už za cenu kolem pěti set korun. Počítejte ale s omezenými možnostmi využití a také s nepřesností řezu. Nejlevnější řezačka na dlažbu a obklady je vybavena jednoduchým posuvným mechanismem a nožem, nic víc u ní nenajdete. Navíc ji využijete jen při řezání menších a především tenkých dlaždic.
Profi řezačky vydrží desítky let a jsou přesné
Pokud na vybavení domácí dílny neradi šetříte, můžete si pořídit profesionální řezačku na obklady a dlažbu, za kterou by se nestyděl ani zkušený řemeslník. Řezačky jsou dostupné v různých cenových relacích, za dva tisíce pořídíte kvalitní a přesnější kousek, který je pro hobby použití ideální.
Profesionální řezačky se pohybují na ceně od 5 tisíc výše. Takové nářadí vám ale bez problémů vydrží 10 a více let, snadno se s ním manipuluje a především disponuje kvalitními mechanismy, ať už řezacím, tak lámacím. Lomy budou přesné a nůž si poradí i s tvrdšími, většími a tlustšími dlaždicemi.
Co umí kvalitní profi řezačky
Říkáte si, v čem se liší drahé řezačky od těch levných z hobby marketů? Rozdíly jsou zásadní. V první řadě jsou profi řezačky vyrobené z kvalitnějších materiálů, jsou těžší a stabilnější. Řezací nůž je ostrý a zajistí přesný řez bez rizika zalomení mimo vodicí linku. Kvalitní řezačky jsou vybavené velkou ergonomickou rukojetí, obsahují i dlouhý diagonální příložník pro přesné řezání.
Najdete na nich několik měřítek a úhelník. Obvykle se vyrábí z kvalitního litého hliníků, který je poniklovaný, což zajistí pevnost a odolnosti proti poškození. Stůl bývá odpružený, vzpěra výklopná, pohyb páky přesný. S profesionální řezačkou na dlažbu bez problémů přesně nalámete i jednotlivé části mozaiky.
Pro řezačku do půjčovny
Pokud je pro vás řezání obkladů a dlažby jednorázovou záležitostí, je pořízení profi řezačky zbytečné. V takovém případě se vyplatí navštívit specializovanou prodejnu a půjčovnu nářadí a řezací nástroj si vypůjčit. Cena za vypůjčení bude podobná jako pořizovací náklady nejlevnějších hobby řezaček a výsledek bude mnohem lepší. Pokud byste ale chtěli obkládat či pokládat dlažbu častěji a třeba i pro své známé, pak do nářadí rozhodně investujte.
Diskuse k článku