Impregnace dřeva ochrání dřevěné konstrukce i nábytek
Patříte mezi milovníky přírodních materiálů a nedáte dopustit na osvědčené konstrukce ze dřeva nebo na dřevěný nábytek do interiéru i exteriéru? Pokud chcete, aby vám výrobky ze dřeva vydržely co nejdelší dobu, odolaly přírodním vlivům, mechanickému opotřebení či škůdcům, nezapomínejte na jejich impregnaci. Připravili jsme pro vás článek, ve kterém se zaměříme na vše, co vás ohledně problematiky impregnace dřeva zajímá.
Impregnace zvyšuje trvanlivost materiálu
V první řadě je namístě si objasnit, co to impregnace vlastně je. Řada čtenářů se na nás obrací s dotazem, je-li krycí nátěr nebo lak na dřevu sám o sobě impregnací. I když barevné nátěry a laky zvyšují odolnost dřeva a prodlužují životnost, za impregnaci je nemůžeme považovat. Impregnace je totiž zpravidla neviditelná, prostupuje však do struktury dřeva a zvyšuje trvanlivost materiálu.
Impregnace na dřevo jsou chemické přípravky o různém složení, jednotlivé výrobky se tak mohou lišit i mírou ochranného účinku. Existuje hned několik způsobů impregnace. Jejich účinnost se udává pomocí impregnační hloubky. Jedná se o údaj, který značí, jak hluboko do struktury materiálu je látka schopna proniknout.
I takhle může skončit dřevěný nábytek bez impregnace
Nejlepším řešením jsou pak tlakové metody, které za pomoci vysokého tlaku umožňují proniknutí chemické látky hluboko do struktury. Impregnační nátěry nebo postřiky tak velkou impregnační hloubku nemají, pro běžné aplikace jsou však dostatečné. Pokud byste však chtěli mít dřevěnou konstrukci například trvale ponořenou vody, museli byste sáhnout po velmi kvalitní a účinné impregnaci. Efektivnost impregnace se pak odvíjí od použitého druhu dřeva (do některých druhů proniká impregnace obtížněji) a od kvality a pečlivosti provedení práce.
K degradaci dřeva dochází různými vlivy
Je také namístě se zamyslet, z jakých důvodů dochází k degradaci dřeva, a tedy před jakými vlivy by měla impregnace materiál ochránit. Degradaci dřeva způsobují jak abiotičtí, tak biotičtí činitelé. Do kategorie abiotických se řadí vlhkost, působení velmi nízkých (nebo naopak vysokých) teplot, stejně tak i přímé sluneční záření. Kategorii biotických činitelů zahrnují především plísně, houby nebo hmyz (mravenci, červotoči, tesaříci a další). Kvalitní impregnace by měla zajistit ochranu před oběma typy vlivů.
Larvy tesaříků mohou být pro dřevo zkázkou (zdroj: Wikipedia)
Impregnujte dřevěné výrobky v exteriérech i interiérech
Často se na nás obracíte s dotazy, kdy je namístě do impregnace investovat a dát si čas i práci s její aplikací. Obecně platí, že impregnaci byste měli použít u všech dřevěných výrobků, u nichž chcete dlouhodobě zachovat jejich vzhled a vlastnosti. Z hlediska degradace jsou samozřejmě nejvíce ohroženy dřevěné konstrukce a výrobky umístěné v exteriéru. Svítí na ně slunce, potýkají se s výraznými změnami teplot, slunečním zářením, vlhkostí i deštěm. Takové konstrukce je namístě ošetřovat opakovaně.
Impregnaci dřevěných pergol a přístřešků nepodceňujte
Na impregnaci dřeva nezapomínejte zejména u dřevěných přístřešků, pergol, teras, plotů, ale také venkovního nábytku. Ochranu v podobě impregnačního nátěru si však zaslouží i dřevěné výrobky využívané v interiérech. Doporučujeme impregnovat přiznané trámy, dřevěné dveře a zárubně, podlahy nebo nábytek. Máte-li v kuchyni pracovní desku ze dřeva, bude pravidelně vystavena vodě a vlhkosti. U ní je použití impregnace takřka nezbytné.
Impregnaci nanášejte před montáží
Spousta lidí dělá chybu, že impregnaci dřeva nechává až na poslední chvíli, tedy v době, kdy je dřevěná konstrukce již smontovaná. To je špatně, protože se do některých (zpravidla namáhaných) míst nemáme šanci dostat. Z toho důvodu je nejlepší provést impregnaci jednotlivých dřevěných komponentů ještě předtím, než proběhne jejich montáž.
Pozor na zdravotní závadnost
Některé typy impregnací, obzvláště ty s vysokým účinkem, obsahují řada zdraví škodlivých látek. Obecně platí, že impregnační nátěry se nesmí používat na hračky a dřevěné výrobky, se kterými manipulují malé děti. Obezřetní buďte při výběru impregnace na podlahy. Aby nedocházelo k uvolňování škodlivin, doporučujeme dřevo překrýt nátěrem. Informace o zdravotní nezávadnosti a způsobu využití najdete vždy na obalu impregnace.
Přečtěte si i další články zaměřené na nátěry, laky a impregnace:
- Nepřítel jménem vlhkost. Bez kvalitní ochrany dřeva proti vodě se neobejdete
- Čím natřít dřevěný plot a jak o něj správně pečovat
- Sibiřský modřín – kvalitní stavební materiál z Ruska
- Jak odstranit nátěr z různých povrchů
- Omyvatelná barva na zeď se snadno udržuje a dobře vypadá
- Renovace starého nábytku? Natřete a patinujte, bude jako nový!
Diskuse k článku