Hliníková střešní krytina vykazuje dlouhou životnost
Hliníková střešní krytina je alternativou k tradičně využívanému materiálu – pálené či betonové tašce. Disponuje vlastnostmi, které jsou v otázce využití a údržby pro koncového uživatele velmi zajímavé. Jaké jsou hlavní přednosti, pro něž se hliníková střešní krytina těší stále větší oblibě, a nedostatky, kvůli kterým je předmětem mnoha odborných i laických diskuzí?
Tuzemské stavitelství si v otázce technologických postupů, využívaných materiálů a konstrukčních principů zakládá na tradici. V praxi to znamená, že v otázce střešních krytin vede pomyslný žebříček oblíbenosti již zmíněná taška. Na druhé straně však moderní poznatky umožňují zkoušet a používat i jiné materiály, především takové, které dokážou odbourat případné nevýhody, s nimiž se potýká tradičně využívaný typ. Hliníková střešní krytina tak mimo jiného může nabídnout dlouhou životnost, téměř nulovou nutnost údržby a menší hmotnost, co tolik nezatěžuje konstrukci střechy jako takové. Nabízí se v plechových svitcích či ve tvaru tašek, které jsou pro tyto účely lisovány.
Hliníková střešní krytina a výhody
Na řádcích výše byly stručně popsány hlavní výhody, pro které je hliníková střešní krytina tolik vyhledávaná. Mimo dlouhé životnosti, bezproblémové údržby a nízké hmotnosti určitě stojí za zmínku i snadná montáž, široká nabídka barev a profilů i nerozbitnost. Díky své nevelké hmotnosti je hliníková střešní krytina hojně využívaná při rekonstrukcích střech, protože nehrozí, že by staré krovy nevydržely hmotnost nové střechy. Hliníková střešní krytina je také často k vidění na domech v horských či podhorských oblastech. Na povrchu této krytiny se totiž sníh neudrží, a nemůže ji tak poškodit vahou, ani případnou vlhkostí při tání apod. Hliníková střešní krytina se dělí do dvou hlavních typů, a to na typ bez povrchové úpravy a na typ s povrchovou úpravou, kdy je hliníková střešní krytina pokryta vrstvu polyesterového laku, nebo prošla procesem eloxování, při kterém se zdokonalují chemické a mechanické vlastnosti krytiny.
Hliníková střešní krytina a nevýhody
Oproti výhodám však stojí nevýhody, kvůli kterým není hliníková střešní krytina pro spoustu uživatelů tak atraktivní. Jedním z velkých nepřátel hliníkové střešní krytiny bez povrchové úpravy jsou „kyselé deště“, typické pro oblasti průmyslových zón, které dokážou dlouhodobým působením krytinu poškodit. Hliníková střešní krytina má také tendenci po určitém čase tvrdnout a následně praskat. V neposlední řadě je hliník sám o sobě lákadlem pro zloděje, a tak je hliníková střešní krytina ohrožována i v tomto ohledu. Vzhledem k nemalým pořizovacím nákladům (oproti klasické pálené nebo betonové tašce) se tak může případná škoda vyšplhat do závratných výšin. I když je nutné podotknout, že ve srovnání s dalšími obdobnými materiály (měď, ocel, titanzinek) je hliníková střešní krytina variantou levnější.
Hliníková střešní krytina je díky svým vlastnostem schopna vydržet desítky let, ze zkušeností vyplývají i údaje okolo 100 let, výjimkou proto nejsou ani záruky od výrobců v délce trvání 40 let. Hliníková střešní krytina je kvalitní alternativou k nejběžněji využívaným taškám, navíc se povětšinou vyrábí i ze 100% recyklovaného hliníku, a tak je pozitivním řešením i v otázce udržování kvality životního prostředí.
Diskuse k článku