Enviromentální problémy – jak se k nim staví výrobci a dodavatelé kotlů?
Jedním z největších enviromentálních problémů současnosti je bezpochyby znečištěné ovzduší. Do značné míry se na míře znečištění podílí i domácnosti, které používají neekologické kotle na tuhá paliva, ale třeba i neúsporné turbokotle na plyn. Evropská unie se snaží s enviromentálními problémy dlouhodobě bojovat, a tak už před několika schválila nařízení, které reguluje používání neekologických zařízení. Jak se ke znečištění ovzduší staví sami výrobci a dodavatelé kotlů a jaká ekologická řešení nabízí?
Rozdělení kotlů do emisních tříd
Kotle se rozdělují do několika emisních tříd, které označují míru produkování škodlivých látek. Existují emisní třídy 1 až 5, přičemž u výrobků 5. emisní třídy dochází k produkování nejmenšího množství škodlivin.
O emisních třídách se v posledních letech hovoří stále častěji, a tak se výrobci kotlů na tuhá paliva zaměřují na vývoj zařízení s co nejnižší produkcí emisí. Nejlépe jsou na tom kotle na biomasu (dřevo či pelety), u kterých je možné s využitím moderních technologií snížit množství emisí na minimum.
Topení dřevem a peletami může být ekologické.
Od roku 2022 je použití kotlů 1. a 2. emisní třídy nezákonné
Už před několika lety schválila Evropská unie nařízení, které výrazně reguluje prodej a používání neekologických kotlů. V roce 2014 tak došlo k zákazu prodeje kotlů 1. a 2. emisní třídy, od roku 2018 se nesmí prodávat ani kotle emisní třídy 3. Není tak žádným překvapením, že na přísnou legislativní úpravu reagují výrobci a dodavatelé kotlů už od jejího schválení, a tak se zaměřují jen na vývoj a prodej těch nejúspornějších a nejšetrnějších zařízení.
I když se na trhu stále najde řada výrobců, kteří nabízí kotle z emisních tříd 4 a 5, jejich počet výrazně klesá. Pořízení takových zařízení nelze doporučit. Zbystřit by však měli i samotní uživatelé kotlů. Od roku 2022 totiž bude dle platné legislativy používání kotlů z emisní třídy 1 a 2 nezákonné, a to i v případě, že jste je pořídili v době, kdy to zákon umožňoval. Do tohoto roku tak musíte neekologický kotel vyměnit za nový, šetrnější.
Kotle musí splňovat požadavky na EKODESIGN
Evropská legislativa v minulosti vytvořila soubor parametrů, který se označuje jako EKODESIGN. Výrobci a dodavatelé kotlů se musí řídit přísnými pravidly a při jejich dodržení mohou kotel prodávat pod s tímto označením. Od 1. ledna příštího roku tak na trhu už nenajdete žádné zařízení, které by požadavky parametrů EKODESING nesplňovalo. To se týká i spotřebičů, které spadají do 4. a 5. emisní třídy. Toto pravidlo platí pro všechny členské státy Evropské unie.
I kotle na tuhá paliva mohou být ekologické
Moderní kotle na tuhá paliva splňují přísné požadavky EKODESING a obvykle se řadí do emisní třídy 5+. Už dnes najdete na trhu celou řadu dodavatelů a výrobců kotlů, kteří ekologické kotle nabízí. Patří mezi ně například významný český dodavatel ENBRA, který se enviromentálním problémům věnuje dlouhodobě. Už delší dobu proto svým zákazníkům dodává moderní kotle na pelety a uhlí, které plní ty nepřísnější požadavky norem. Nově pak společnost představil novou řadu kotlů TP-EKO Mini, která kombinuje plnění přísných norem a požadavek domácností na minimalizaci prostoru, který je potřebný k instalaci a provozu.
Kotel na tuhá paliva Enbra TP-EKO mini
Plynové kotle a ekologie
Enviromentální problémy se však netýkají jen kotlů na tuhá paliva, ale také plynových kotlů. Soubor požadavků EKODESING se totiž výrazně dotknul právě kotlů na plyn, kdy přinesl v roce 2015 zákaz prodeje jednoduchých neúsporných konvenčních kotlů. Od tohoto roku jsou tak na trhu k dostání jen úsporné kondenzační plynové kotle, které jsou mnohem efektivnější a účinnější, a tak snižují negativní dopady na životní prostředí. Také zmiňovaná společnost Enbra na nové legislativní úpravy zareagovala už před mnoha lety a rozšířila svou nabídku o moderní plynové kondenzační kotle. Pořízení takového kotle přináší domácnostem výrazné snížení nákladů na vytápění. Kotle navíc vynikají kvalitním systémem regulace a jsou zkonstruovány z prvotřídních materiálů, které zaručují dlouhou životnost.
Výrobci a dodavatelé kotlů na tuhá paliva i plynových kotlů se o enviromentální problémy musí zajímat, jinak by na trh nemohly uvádět nové produkty. Při pořizování jakéhokoliv kotle se tak zajímejte zejména o to, do jaké emisní třídy spadá a splňuje-li přísné normy EKODESIGN. Pokud ano, zatěžuje životní prostředí jen minimálně, a tak je možné jej bez obav používat po mnoho let.
Diskuse k článku