Důkladný a brzký úklid po povodních zabrání šíření plísní

Důkladný a brzký úklid po povodních zabrání šíření plísní

Sníh, déšť, příliš vlhká půda a vody tolik, že už nemá kam odtékat. Povodně se mohou objevit v kterékoliv roční době. Dostatečná opatření jsou základ, ale voda i přes ně přichází nečekaná a nezvaná a nechává za sebou nepříjemně mokrou stopu. Na úklid po povodních nebude stačit týden dovolené, jen vysoušení probíhá v několika etapách. 

Úklid po povodních se točí hlavně kolem důkladného vysušení zdiva, které je nejdůležitějším krokem Týden dovolená na to stačit nebude... Můžete si být jisti, že nástup vody proti tomu byl bleskurychlý, ať se jedná o lokální povodně nebo ty, které zasáhnou velkou část povodí.

Na povodně se dá připravit

Povodně a záplavy sice neovládáme, ale dá se na ně připravit. Objevují se v různých časových intervalech a jejich intenzita se liší. Problém nastává v okamžiku, kdy na povrch dopadne větší množství srážek a nestačí odtéct, vsáknout se nebo ji už vodní toky nejsou schopny pojmout. To se stává při jarním tání sněhu, přívalových deštích nebo dlouhodobých srážkách. Takové hromadění vody doprovází lidstvo odjakživa, jen současná hustá zástavba a množství obdělávané půdy navyšuje škody.
Záplavy a povodně ale k procesům v přírodě patří, jsou jejich běžnou součástí a lze říci, že pro správné fungování jsou nezbytné.
Výhodnější,  než s vodním živlem bojobat, je naučit se s ním vycházet.

Úklid po povodních se točí hlavně kolem důkladného vysušení zdiva, které může probíhat i v několika etapách. Týden dovolená na to stačit nebude...

Povodně jako blesk z čistého nebe

Nástup povodní bývá rychlý a intenzita se liší podle části povodí. Nejvíce bývá poškozeno okolí horních toků. Jak rychle se voda objeví, tak tychle zase zmizí. O to ničivější je ale její síla a okolí bývá silně zdevastováno.
Mezi nejlepší dlouhodobá preventivní opatření patří samozřejmě vhodný výběr místa pro stavbu. Pak už pomohou jen dodatečné stavební úpravy – valy, izolace, zpětné klapky v potrubí a podobně.

Když už je po všem aneb úklid po povodních

Návrat ke všednímu životu musí probíhat postupně, protože vše má svůj čas. Úklid po povodních startuje po boku čerpadla, kbelíku a hadru. S čerpání vody z místností počkejte až na opadnutí vody, protože její tlak z druhé strany by mohl způsobit zřícení zdí (platí to i pro sklepní prostory). Kontrola statiky je tak první činnost, k níž se přistupuje. Následně se kontrolují rozvody elektřiny, stav studny, stav kanalizace a rozvodů vody, Poté následuje odčerpání veškeré vody, třídění použitelného vybavení a odstranění vody.

Postup asanačních prací stanovují odborníci. Věřte jejich zkušenostem.

Hygiena především, to je základ úklidu po povodních

Nikdy se nepouštějte do konzumace potravin zasažených povodňovou vodou. Byla kontaminovaná řadou látek, které by se do těla dostávat neměly a s nimiž si imunita nemusí poradit. Bohužel je třeba zlikvidovat i polní plodiny.

Ať už uklízíte cokoliv, vždy používejte ochranné pomůcky!

Povodně a záplavy sice neovládáme, ale dá se na ně připravit. Objevují se v různých časových intervalech a jejich intenzita se liší. Problém nastává v okamžiku, kdy na povrch dopadne větší množství vody a nestačí odtéct.

Nepříjemností po povodních bývají uhynulá domácí i divoká zvířata. Neváhejte tyto skutečnosti oznamovat hygienikovi!
V rámci humanitární pomoci bývají k dispozici mnohé potřeby: nářadí, dezinfekční a ochranné pomůcky, ale i finanční částky. To vše pomůže zvládnout úklid po povodních rychleji a snáze.

Malování po povodních

  • Jindy se průvanu bráníte, teď je vítaným pomocníkem. K rozproudění vzduchu nesmí chybět ventilátory a teplovzdušné zdroje.
  • Úprava stěn, podlah a malování se provádí až po důkladném prosušení zdiva (či podlahy), odstranění plísní a celkové asanaci
  • Jako příměs se do nátěrů používají fungistatické přípravky
  • Neobejdete se bez chlorových dezinfekčních přípravků ve kterých očistěte maximum předmětů. U knih nebo obrazů to však nejde, proto se ty levné nebo nehodnotné likvidují, ostatní (archivní výtisky či obrazy) se ošetřují zamrazením a vysušením, sterilizují se v ethylenoxidových sterilizátorech a odborně restaurují
  • Zaměřte se na dutiny ve zdech a pořádně je vysušte

Jak vyřešit vlhké zdivo

Vysoušení zdí začíná vždy od rohu a postupuje se směrem ke středu a od spodu nahoru - od sklepa směrem výš. Bez logického systému by jinak práce byla zbytečná. Z vysoušeného místa je také potřeba odstranit navlhlou omítku nebo dřevěnou podlahu.
Vzdálenost agregátu od zdi závisí na jeho výkonu. Nejčastěji bývá kolem 30kW a umísťuje se v distanci asi 1,5 m. I když budete maximálně důslední, vlhkost se znovu objeví a celý proces se bude muset opakovat. Neudělali jste chybu, protože takový postup je běžný.
Délka vysoušení vlhkého zdiva závisí na míře promočení, okolní teplotě a dalších podmínkách, které ji mohou prodlužovat i zkracovat.

Nikdy se nepouštějte do konzumace potravin zasažených vodou. Byla kontaminovaná řadou látek, které by se do těla dostávat neměly. Bohužel je třeba zlikvidovat i polní plodiny.

Vlhkost v bytě nejen po povodních poznáte podle plísní

Menší nebo větší tmavé fleky na zdech značí přítomnost plísně. Neobjevuje se jen po povodních, některé zdi jsou vlhké celoročně a „vykvétají" do nevzhledných skvrn. Nejčastěji je najdete ve špatně větraných chodbách či koupelnách, kde na tě platí Savo, avšak jen dočasně.
U dřeva se využívá preventivní ochrana v podobě vrstvy ochranného nátěru, se zdivem je to o něco složitější. Tam se bezvýhradně musí odstranit příčina, ať už stavebními nebo izolačními úpravami.

Po povodních se nabízí požití omítek sanačního typu. Porézní struktura dobře odvede vlhkost a díky materiálu se nezanáší solemi a minerály. Dobře funguje jako součást sanačního systému, jehož vytvoření by se ale mělo svěřit odborníkům. Ti poradí s nejvhodnějším postupem i správnými technologiemi. Mezi modernější patří třeba sanační tepelněizolační omítka

Úklid po povodních od jádra zdí až po finální nátěr stojí hodně energie, ale důkladnost a preciznost je v tomto případě nezbytná.

Úklid po povodních, to je hodně náročná směna:



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Trápí vás plíseň kolem oken? Poradíme, jak s ní zatočit

Pokud máte problém s plísní kolem oken, doporučuji si přečíst i tento článek https://institutzdravehobydleni.c...

Dědictví družstevního bytu má svá pravidla. Jak probíhá?

Zdravím a táži se na dědění družstevního podílu bytu. Máme s manželkou ve společ. vlastnictví byt. V případě ú...

Nejvyšší čas vyřešit těsnění do oken

Souhlasím, že těsnění oken je klíčové pro úsporu energie a zamezení úniku tepla. Nicméně bych doporučil být op...

Vybírejte okna chytře aneb co potřebujete vědět před montáží

Dobrý článek. Já si myslím, že spousta lidí, když řeší výměnu oken, tak se v tom úplně nevyznají a dají na rad...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Zdravím, našel jsem stejnou dlažbu pod názvem: Presbeton dlažba 60x30x4,5 VERTO 4 šedá reliéf
Když tento náze...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

My jsme po internetu hledali, kdo by nám udělal návrh kuchyně zdarma, protože všude jsme ...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem byla řešit kuchyni u nich, protože u nás ve městě nebylo pořádně u koho a ta...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Kuchyni jsem pořizovala prvně, natož abych jí někdy navrhovala, takže mě překvapilo, ko...
Zobrazit všechna témata

Znáte systém AquaStop? Ochrání vás před vytopením

Prasklá hadice pračky nebo myčky dokáže během pár minut způsobit hotovou potopu. Pokud bydlíte v bytě, může vytékající voda napáchat škody nejen vám, ale i sousedům pod vámi. Jak se takovému scénáři vyhnout? Př...

Tepelná izolace z ovčí vlny: Může dávat smysl?

Přemýšlíte o tom, jaký materiál zvolit pro zateplení domu nebo chalupy? Možná jste narazili na ovčí vlnu – přírodní izolaci, která se čím dál častěji objevuje v ekologickém stavitelství. Má co nabídnout, ale má...

Pusťte se do údržby sítí proti hmyzu, než se mouchy a komáři probudí k životu

Na příchod jara, potažmo léta se už těšíme.Ale bzučící hmyz u ucha nebo vosí návštěva v kuchyni už tak příjemná není. Sítě proti hmyzu tyhle nepříjemnosti elegantně řeší, ale jen když fungují tak, jak mají. Teď...

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Blíží se duben a slunce konečně začíná pořádně svítit. V době kolísavých cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit pla...

Trendy v interiérovém designu pro rok 2025

Hledáte inspiraci pro svůj interiér? Rok 2025 přináší čerstvé nápady, které spojují moderní estetiku, udržitelnost a praktické využití prostoru. Podívejte se s námi na to, co právě teď hýbe světem interiérového...

Jak vybrat zahradní houpačku? Roli hrají materiál, konstrukce i pohodlí

Zahradní houpačka zpříjemní letní posezení na zahradě i terase. Jakou vybrat? Podíváme se, co vše při výběru zvážit – od konstrukce přes materiály až po pohodlí a umístění.

Allegro Days plné slev jsou opět tady 

Oblíbená nákupní platforma Allegro přinese v týdnu od 2. do 8. 9. tisíce produktů se slevou až 40 %. V nabídce najdete řadu výrazně zlevněných domácích spotřebičů a pomocníků, které vám ulehčí každodenní péči o...

Máte doma problém s poletujícím prachem? Poradíme, jak s ním zatočit

Také máte pocit, že je prach doma snad všude? Usazuje se na nábytku, víří ve vzduchu a nepozorovaně zatěžuje dýchací cesty. Ať už trpíte alergií, nebo jen chcete čistší prostředí, zbavit se ho nadobro není snad...

5 způsobů, jak dát korkovým zátkám druhý život

Kolik lahví vína jste už otevřeli – a kolikrát jste korkové zátky automaticky hodili do koše? Přitom jde o přírodní materiál s obrovským potenciálem. Zkuste tentokrát zátky nevyhazovat – mohou posloužit nejen j...

Pylová sezóna začíná aneb proč si pořídit čističku vzduchu

Oteklý nos, kýchání, rýma a oči jako angorský králík – to je jen malý výčet potíží, které každoročně trápí ty, kteří se potýkají s alergickou rýmou. Sezóna pylových zrnek se blíží i v roce 2025 – a s ní i náš t...