Dřevomorka domácí je silný soupeř
Dřevomorka, jak už název napovídá, je dřevokazná houba, jež dokáže pěkně znepříjemnit život. V domech se objevuje na trámech, krovech, podlahách, ale i na zateplení. Způsobuje hnilobu, a pokud s ní máte co dočinění, pak se připravte na složitý a nákladný boj.
V přírodě se s ní setkáte na dřevě jehličnatých i listnatých padlých stromů, které pomáhá rozložit. V domácnostech ale umí napáchat pěknou škodu. Bez nadsázky se dá říci, že se jedná o postrach, protože nad jn nelze jen tak zvítězit.
Dřevomorka domácí: nepřítel amatérských stavebníků
Dřevomorka se objevuje v místech, kde není dostatečně větráno, a kde je značná vlhkost. Nejedná se ale jen o stará stavení nebo sezónně využívaní chalupy, narazit na ni můžete i v novostavbách, případně prostorech, jež prošly rekonstrukcí. Stavební práce však na těchto místech nebyly provedeny správně. Tady je nejčastějším důvodem pro vznik dřevomorky nevhodný výběr materiálů jak u oken, tak u zateplení. Příčinou může být i špatná technologie stavby, kdy zdi jednoduše nedýchají.
Jaké je největší nebezpečí
- nešíří se jen výtrusy, ale také podhoubím
- šíří se velmi rychle (roste až rychlostí 1cm denně)
- do dřeva pouští obrovské množství vody
- napadá i nábytek a knihy, často prorůstá i do omítky
- produkuje mykotoxiny, takže způsobuje alergie
Jak se pozná dřevomorka
Samotná houba je rezavé barvy a připomíná známého choroše. Při vhodných podmínkách vytváří plodnice s bílými okraji. Předtím, než vznikne, lze pozorovat drobné pavučinky a bílošedá vlákna, což je její mycelium. Stejně tak, jak rychle roste, tak rychle produkuje výtrusy v obrovském množství. Ideální prostředí, ve kterém se jí daří, je přítmí, minimální pohyb vzduchu a příjemná teplota nepřesahující třicítku.
Na podlahách a trámech ji poznáte i podle toho, že jsou viditelné skvrny připomínající vypálení.
Co dělat, pokud je dřevo napadeno
Okamžitě zlikvidujte všechny zasažené součásti. Kromě dřeva to může být i kousek zdi, případně knihy. Poškozené dřevo většinou nestačí spálit, protože odolává ohni (v žádném případě jej nepalte doma v kamnech, zbytky se mohou dostat na objekty z popílku letícího z komína). Pokud se rozhodnete jej přeci jen pálit, pak zbytky nezapomeňte řádně zahrnout zeminou. Právě zahrabání hluboko do země je účinnou metodou likvidace.
Následně napadená místa ošetřete vhodným fungicidním přípravkem, klidně i v několika opakováních.
Prostory nezapomeňte důkladně větrat a ošetřovat preventivními přípravky.
Aby dřevomorka domácí nenapadla i váš dům, dbejte na prevenci - ochrana dřeva by měla být součástí údržby domu. Do objektu nesmí pronikat voda, proto zkontrolujte okapy, rozvody vody i kanalizační instalaci. Nesmí chybět ani kvalitní drenáž obvodového zdiva a izolace proti vlhkosti. Zateplování, výměnu oken nebo materiál pro rekonstrukce vždy raději konzultujte s odborníky.
Sledujte Chytré bydlení také na Facebooku!
Diskuse k článku
Labaro
Kraina