Aerogel: materiál budoucnosti s opravdu širokým využitím
Aerogel je označován jako materiál nové generace, a to nejen proto, že vypadá jako něco, co přišlo ze sci-fi filmu. Z laboratoří se do běžného používání přesunul jen před pár lety, a proto jsou jeho unikátní vlastnosti teprve ve fázi rozšiřování a budování podvědomí o jeho schopnostech. V čem je aerogel tak výjimečný?
Na první pohled vypadá jako dým zformovaný do tvaru, a přitom se jedná o látku v pevném skupenství. Ultralehký materiál našel využití jako izolace při mnoha příležitostech.
Co je aerogel
Látka, která má nejnižší známou hustotu, byla poprvé vytvořena už v roce 1931. Aerogel vznikl tak, že se z gelu odstranila kapalná část, díky čemuž jeden metr krychlový může vážit pouhých 1,9 gramu. Z 99,8% jej tvoří plyn, zbytek potom oxid křemičitý. Vyrábí se ze sloučenin hliníku, uhlíku, chromu, zinku a cínu smíchaných s alkoholem, éterem a vodou. Vše se zahřívá na kritickou teplotu, kdy se vypařuje voda a vzniká požadované skupenství.
Jedná se také o materiál s nejvyšší porozitou, proto se využívá pro katalytické reakce, pro výrobu mikrofiltračních membrán či adsorbentů.
Největší zajímavostí je však obrosvká vnitřní plocha, neboť aerogel je tvořen koulemi uspořádanými tak, že na jednom gramu muhou vytvořit povrch o velikosti 1000 metrů čtverečních.
K čemu se využívá aerogel
Možná si říkáte, jaké využití by taková látka jen mohla mít. Aerogel vyniká perfektními tepelněizolačními vlastnostmi a nízkou vodivostí.
Pro svou nízkou hmotnost se nejvíce využívá jako výplň dutých rámů střešních oken a izolační materiál. Proběhly už také pokusy s aerogelem jako střešní krytinou.
Odolává teplotám až 1200°C, takže je ideální látkou pro izolace potrubí, tepelných výměníků nebo protipožárních bariér. Oproti běžné izolace pak stačí jen čtvrtinová tloušťka materiálu. Uvádí se také, že v místnosti izolované aerogelem není v zimě potřeba vůbec topit.
Vývoj pro naše pohodlí
Za nejslabší článek všek plášťů jsou považována okna. Proro už se testují speciální skla, která mají jako příměs právě aerogel. Kromě stavebnictví se využívá i v chemickém průmyslu (zahušťování) nebo v lékařstvíae (transport a postupné uvolňování látek). Zkoumá se také využití v textilním průmyslu, kde našel využití jako příměs do prádla pro potápěče.
A zajímavost na závěr: využití aerogelu zkoumají také výrobci sportovního vybavení, hlavně jako příměs do tenisových či squashových raket. Využití je opravdu široké, jak bude použitelné v praxi ukáže čas.
Diskuse k článku