Rekonstrukce rodinného domu? Poradíme, jak ji zvládnout v klidu a bez stresu
Než zazní první zvuky vrtačky, měli byste mít v rukou plán, který zahrnuje všechny aspekty chystané rekonstrukce včetně stavebního a technického…
Rozhodli jste se, že nastal ten správný čas na rekonstrukci vašeho bydlení? V tom případě vás ještě před nástupem stavební firmy čekají rozsáhlé přípravy. Rekonstrukce domu je totiž poměrně náročný projekt, pro jehož úspěšnou realizaci budete potřebovat nemalé množství času, psychických sil i finančních prostředků. V případě podcenění přípravných prací se může stát, že výsledné dílo nebude v některých ohledech odpovídat vašim počátečním představám, a vynaložené úsilí přijde nazmar. Právě proto jsme si pro vám připravili praktický přehled důležitých úkonů, na něž byste před začátkem rekonstrukce neměli zapomenout.
Jak na rekonstrukci domu: klíčem k úspěchu je poctivá příprava
Než zazní první zvuky vrtačky, měli byste mít v rukou plán, který zahrnuje všechny aspekty chystané rekonstrukce včetně stavebního a technického průzkumu objektu, výběru stavební firmy či smluvního i cenového ujednání. Díky kvalitně zpracovanému plánu rekonstrukce se vyhnete těm nejbanálnějším chybám, které postihují nemalé množství stavebních projektů a nevyhnutelně vedou k navyšování ceny a oddalování data kolaudace.
Pečlivě se zamyslete, co vše byste rádi předělali, seznamte se se zásadami moderního bydlení, čerpejte inspiraci nejen od přátel či příbuzných. Z jednotlivých stavebních úkonů se pokuste sestavit alespoň rámcový časový rozvrh, který bude ohraničený datem začátku i ukončení stavebních prací. Položte si otázky, zda budete chtít zateplovat, jestli je váš stávající topný systém dostačující, jaké materiály zvolit atp. Pakliže tak učiníte, bude se vám nejen snáze sestavovat orientační rozpočet, ale zároveň budete mít větší přehled nad samotnou realizací.
Nepodceňujte financování. Výdaje spočítejte co nejpřesněji
A u financování se ještě na chvíli zdržíme. Před zahájením rekonstrukce byste totiž měli zhodnotit především vaše finanční možnosti. Z toho důvodu se vyplatí vypracovat průzkum trhu, díky čemuž získáte představu nejen o cenách stavebního materiálu a pracovní síly, ale také o nákladech spojených se závěrečným odvozem odpadního materiálu. K výsledné částce se obecně vyplatí přičíst 10 – 15 % jako rezervu pro případ, vyskytnou-li se neočekávané výdaje.
V čem spočívá hypotéka na rekonstrukci domu?
Pakliže potřebnými financemi nedisponujete, nabízí se možnost tzv. hypotéky na rekonstrukci. Ta se svými podmínkami prakticky neliší od běžné hypotéky, neboť v obou případech investujete do bydlení. V případě menší rekonstrukce nejvýše za nižší statisíce korun můžete využít úvěr ze stavebního spoření, u něhož pro získání půjčky není nutné zastavovat samotnou nemovitost. V případě nákladnějšího projektu se však zástavě nemovitosti nevyhnete. Přitom platí, že čím hodnotnější nemovitost nabídnete bance k zástavě, tím výhodnější hypotéku získáte.
K vyřízení hypotéky na rekonstrukci budete potřebovat hned několik dokumentů. Patří mezi ně například list vlastnictví nemovitosti, nabývací titul k nemovitosti (např. kupní či darovací smlouva), znalecký posudek, projektovou dokumentaci, a dokonce i daňové přiznání potvrzené příslušným Finančním úřadem. Neobejdete se ani bez dalších dokumentů, s nimiž vám poradí třeba hypoteční makléř.
Pomoci může i dotace na rekonstrukci domu
S financováním rekonstrukce vám může pomoci také stát formou dotace. Mezi nejvýznamnější dotační programy patří Nová zelená úsporám. O státní příspěvek lze žádat také v případě instalace solárních kolektorů a fotovoltaiky. Dotační program Nová zelená úsporám lze kombinovat také s jinými státními příspěvky, například s tzv. kotlíkovou dotací, s níž můžete získat finanční podporu na výměnu starého kotle za nový ekologický zdroj, např. moderní plynový kondenzační kotel či ten na biomasu.
Nezapomeňte na oznamovací povinnost či stavební povolení
Častý dotaz spojený s rekonstrukcí domu se týká oznamovací povinnosti či žádosti o stavební povolení. Bez druhé jmenované se neobejdete v případě, zasahuje-li rekonstrukce do nosné konstrukce domu, což by mohlo mít vliv na stabilitu domu, požární bezpečnost, či zásadní změnu vzhledu stavbu.
Ohlášení stavby je nezbytné v případě, dojde-li během stavebních úprav ke změně užívání některých částí budovy. Bez ohlášení stavby se neobejdete při stavbě nového komína či změně topného systému. V případě výměny podlahy však na úřad nemusíte.
Diskuse k článku