Rekonstrukce panelákového bytu: obývací pokoj
Mohlo by se na první pohled zdát, že proměna obývacího pokoje je během rekonstrukce panelákového bytu nejsnazší. Opravdu je z mnoha ohledů jednodušší než proměna koupelny nebo kuchyně, i tak má svá pravidla a s tím související problémy. V našem již třetím díle o rekonstrukci panelákového bytu se zaměříme právě na proměny obyváků.
Rekonstrukce obýváku? Vezměte to od podlahy!
Pokud se pouštíte do rekonstrukce obýváku v panelákovém domě, vezměte to hezky od podlahy. Staré paneláky mají velmi často podlahovou krytinu z nekvalitního laminátu, který neodpovídá estetickým ani technickým požadavkům současného stavebnictví. Výběr a pokládka podlahové krytiny v paneláku ale bývá opravdový oříšek. Je třeba totiž zabránit tzv. kročejovému hluku, tedy přenášení zvuků přes podlahu. Pády předmětů, kroky, přesun nábytku – při špatné zvukové izolaci se veškeré ruchy přenáší přes podlahu.
Proto volte podlahy s dobrou akustickou izolací. Při rekonstrukci panelákových bytů doporučujeme používat korkové podlahy nebo marmolea, které hluk velmi dobře tlumí. Použít můžete i kvalitní dřevěné podlahy, počítejte však se snadnějším přenosem zvuku a tedy s náročnějšími požadavky na akustickou izolaci. Ať už do svého obýváku položíte linoleum, korkovou podlahu, PVC nebo plovoucí podlahu, investujte do kvalitní akustické izolace a namontujte ji pod podlahovou krytinu. Hluk bude pryč a budete spokojeni vy i vaši sousedi.
Malý obyvák po rekonstrukci.
Popřemýšlejte nad propojením kuchyně s obývacím pokojem
Před zahájením rekonstrukce panelákového bytu si promyslete rozmístění dispozic. V mnoha případech je nejlepším řešením naprostá proměna bytu, která sice vyžaduje náročnější zásahy, výsledek ale stojí za to. Jedním ze zásadnějších stavebních úprav může být propojení kuchyně s obývacím pokojem. Mnohdy stačí jen zbourat příčku mezi kuchyní a obývákem a celý prostor výrazně rozšířit.
Propojení obou místností je praktické a esteticky působivé. Pokud máte dostatečně velké místnosti, nebojte se umístění kuchyňského ostrůvku, která bude pracovní plochou jak z kuchyně, tak obýváku. Kuchyňské ostrůvky navíc umožňují vzájemnou komunikaci mezi všemi členy rodiny.
Výmalba, tapety a oprava stropu
Součástí rekonstrukce panelákového bytu je i výmalba stěn a opravy stropů. Na stropech se velmi často vytváří praskliny a mezery mezi panely, proto je třeba vše zatmelit, vyhladit a vymalovat. Na stropy můžete umístit polystyrenové zdobené stropní desky, které zlepší akustické vlastnosti bytu a skryjí případné nedostatky.
Zkontrolujte stav stěn, odstraňte odlupující se omítku a zasádrujte veškeré díry vzniklé vrtáním a naťukáváním hřebíků a háčků. Následně se pusťte do výmalby. Nebojte se zářivých nebo tmavším, ale výrazných barevných odstínů – kde jinde než v obýváku byste měli mít příjemnou relaxační barvu stěn? Velmi oblíbené jsou kombinace více odstínů, kde každá stěna je vymalovaná jinou barvou.
Ideálním řešením při rekonstrukci panelákových bytů je nalepení tapet. Moderní tapety jsou pevné a skvěle vypadají, dobře zakryjí nedostatky a nerovnosti na zdech. Jednoduše se instalují a po několika letech je v případě potřeby snadno obměníte. Tapety jsou navíc cenově dostupné a při poškození je poměrně snadno přelepíte.
Nezapomínejte ani na pracovní prostor.
Nepodceňujte elektroinstalaci a rozmístění zásuvek
Během rekonstrukce panelákového bytu vás čeká s velkou pravděpodobností také úprava elektroinstalace. Staré paneláky neodpovídají z hlediska bezpečnosti ani technických parametrů současným normám a požadavkům, proto doporučujeme provést kompletní rekonstrukci rozvodů. Budete mít možnost popřemýšlet nad umístěním zásuvek. Počet zásuvek nepodceňujte, množství elektrických zařízení v obýváku totiž stále roste.
Při rekonstrukci elektroinstalace nezapomínejte ani na montáž zásuvek na televizi a satelit, stejně tak na internet, případně telefon. Můžete předem počítat i s umístěním domácího kina a natažením kabelů za sedací soupravu pro montáž reproduktorů. Obývací pokoj v paneláku se může stát technologickým centrem, který vynikne bezdrátovým internetem, chytrou televizí propojenou s ostatními spotřebiči i kvalitním hifi zvukem. Tyto technologie ale vyžadují kvalitní provedení elektroinstalace a dostatečný počet zásuvek, tak na to nezapomínejte.
Rekonstrukce panelákového bytu – pořiďte kvalitní nábytek
Rekonstrukci obývacího pokoje podtrhne pořízení kvalitního a vkusného nábytku. Jedná se o příjemnější část rekonstrukce. Nákup a umístění nového nábytku je zkrátka větší zábava, než provádění stavebních úprav, bourání či malování. Nábytek vybírejte s ohledem na své prostorové možnosti, vyhýbejte se ale nejlevnějším kusům z měkké dřevotřísky, které nemají stabilitu. U levného nábytku se brzy začnou odlepovat folie a rozkližovat se zásuvky. Oblíbené jsou jednoduché barvy a čisté tvary – bílá a černá v kombinaci se sklem stále vede.
Zaměřte se na detaily a designový nábytek.
Stejně tak investujte do kvalitní sedací soupravy, kterou budete využívat denně. Celou rekonstrukci zakončete pořízením doplňků, od nového lustru přes konferenční stolek až po květiny. Obývací pokoj je místem odpočinku, musí dobře vypadat, ale také poskytnou zázemí pro praktické využití. Na to během rekonstrukce panelákového bytu nezapomínejte a snažte se zkloubit praktickou i estetickou stránku místností.
Diskuse k článku