Rekonstrukce nebo demolice: co je výhodnější?
Demolice nebo rekonstrukce: co je výhodnější?
„To rovnou zbořte a postavte si raději nový. Bude to levnější a celkově lepší...“ Názor, který v debatách o novém bydlení v poslední době převládá. Je tomu ale opravdu tak? Je vždy demolice a stavba od základů vhodnějším řešením? Obě varianty jsou v některých ohledech výhodné, proto je vhodné zeptat se na názor více odborníků.
Jedno je jisté: cena pozemku se starou stavbou v některých případech nepřevyšuje cenu nové parcely. Druhým případem, kdy je důležité rozhodnout se, zda stavět či rekonstruovat, může být kupříkladu zdědění staré nemovitosti.
Úskalí rekonstrukce starého domu
Vše by se mělo odvíjet od stavu budovy. Do rekonstrukce se nemá cenu pouštět v případě, že je narušená statika, případně jsou poškozené zdi nebo základy. Potíže bývají i s vlhkostí. Vellkou pozornost je třeba věnovat stropům, krovům a střeše, jenž by měly taktéž projít kontrolou odborníka.
Co nejčastěji odrazuje od přestavby:
- nízká technická úroveň a kvalita stavby, zanedbanost
- nevyhovující tepelné parametry obvodových zdí
- nevyhovující vytápění, elektroinstalace a rozvody vody
- dispoiční řešení, orientace
- nemožnost využití podkroví
Náklady na odstranění stavby:
- stržení stavby (rozebírání, bourání pomocí těžké mechanizace)
- odvoz suti na skládku, případně recyklace (vše je třeba doložit)
- vyklizení a zplanýrování pozemku
Demolice a stavba nového domu
O bydlení vonící novotou sní snad každý. Vše je tak, jak bylo naplánováno a není třeba dělat ústupky kupříkladu nosným zdem, jak by to bylo v případě rekonstrukce. Stavá se také, že novostavba je dokončená dříve, než by tomu bylo u rekonstrukce. Pro demolici hovoří i fakt, že základy pro dům budou kvaitní a něco z materiálu budete moci využít znovu.
- demolici a novostavbu může zatrhnout stavební úřad
- je třeba pořídit projekt na demolici, vyřídit povolení, odhlásit z katastru
- následuje administrativa ohledně nové stavby (byrokracii se meze nekladou)
Rekonstrukce nebo demolice?
Záleží případ od případuV některých případech bude rekonstrukce jednodušší, než celá stavba. Je však složitější s větší pravděpodobností vzniku chyb. A v neposlední řadě povětšinou i nákladnější. Půdorys a dispozice domu však mohou být natolik kvalitní a nadčasové, že budou jednoznačně hovořit jen pro menší stavební úpravy.
Jediné pravidlo, které by se dalo obecně vztáhnout na jakýkoliv dům je, že stavby starší 80 let už budou mít hydroizolaci a rozvody (čehokoliv) dávno za zenitem. U starších staveb také můžete postupně očekávat praskání zdiva a přesluhování dalších a dalších součástí. Následovat tak mohou roky nikdy nekončící práce a úprav. Ve výsledku tak zjistíte, že zbourání a novostavba by byly mnohem lepším řešením.
Diskuse k článku