Rekonstrukce malé koupelny a její možná úskalí
I malé bytové koupelny mohou být útulné, praktické a moderní. Jejich rekonstrukce je však ve srovnání s koupelnami standardních rozměrů podstatně náročnější. I sebemenší chyba při návrhu a výběru koupelnového zařízení totiž může negativně ovlivnit funkčnost celého prostoru. Právě proto se na následujících řádcích zaměříme na možná úskalí malých koupelen a představíme vám několik tipů, díky kterým bude každodenní používání koupelny radostnější.
Správné rozmístění sanity je zásadní
Pokud plánujete rekonstrukci velmi malé koupelny, na rozmísťování sanitární techniky a koupelnového vybavení si dejte opravdu záležet. Doporučujeme obrátit se na profesionální koupelnové studio, kde vám připraví 3D vizualizaci a s rozmístěním jednotlivých prvků vám pomohou. Pokud se do rekonstrukce pouštíte sami, pečlivě si nakreslete přesný plánek půdorysu místnosti a zaznačte si do něj i výšku a šířku stěn, rozměry dveří a výklenky oken. Pokud neplánujete zásadní změny rozvodů elektrického proudu, vody a odpadu, zaznačte i jejich umístění.
Nezapomeňte, že v prostoru koupelny musíte mít dostatek místa pro pohodlný pohyb. Umyvadlo by mělo být ideálně poblíž vstupu do koupelny. Doporučuje se mít kolem něj volný prostor alespoň 60x90 cm. Pokud umístíte toaletu do koupelny, nezapomeňte, že pro pohodlný posed musí být před záchodovou mísou dostatek místa. Nezapomeňte také na to, že k toaletě potřebujete připojit odpad o průměru 10 cm, přičemž by měla být cesta ke stupačce co možná nejkratší.
Pořízením walk-in sprchy opticky rozšíříte prostor
Ve velmi malých koupelnách budete muset oželet vanu. I moderní sprchový kout vám však zajistí adekvátní pohodlí pro osobní hygienu. Při výběru sprchového koutu můžete zvolit klasický typ s vaničkou, stále oblíbenějším řešením jsou však bezvaničkové walk-in sprchové kouty. Ty opticky rozšíří vnitřní prostor v místnosti, navíc je možné se v jejich prostoru volně pohybovat, i když se zrovna nebudete sprchovat. U bezvaničkových sprchových koutů je velmi důležitý podlahový žlab, který zajistí rychlý odtok vody a zabrání jejímu zbytečnému hromadění na podlaze.
Jedním z předních českých výrobců podlahových žlabů je společnost Alcaplast. Obrátili jsme se proto na pana Václava Oslzlého z produktového oddělení společnosti, který nám vzrůstající zájem o podlahové žlaby do malých i středně velkých koupelen potvrdil. „Pokud plánujete rekonstrukci stávající koupelny a bojujete s výškou podlahy, ideální volbou je pro vás použití podlahových žlabů s nízkou stavební výškou, a to jen 55 mm. Pro novostavby, ve kterých se už při projektování koupelny se zabudování žlabu počítá, jsou vhodné běžné typy o stavební výšce 85 mm“, doplňuje. Velkou výhodou podlahových žlabů je také velká variabilita z hlediska designu. Na trhu jsou totiž dostupné jak žlaby s ocelovým perforovaným roštem, tak žlaby pro vložení dlažby či jiného materiálu, například skla.
Závěsné toalety – trend malých i velkých koupelen
Velkým trendem u moderních malých i velkých koupelen je také použití závěsných toalet, u nichž je splachovací mechanismus ukrytý ve zdi. Opět tak dochází k optickému rozšíření, protože nádržka na vodu nezabírá podstatnou část místnosti. Pokud se pro pořízení závěsných toalet rozhodnete, budete muset pořídit kvalitní předstěnový instalační systém, který se umístí do stěny a na který se toaletní mísa následně ukotví. Předstěnové instalační systémy se vyrábí jak v provedení pro zazdívání, tak pro suchou instalaci, která je vhodná zejména při rekonstrukci bytových jader.
Využijte volný prostor pod umyvadlem
Při rekonstrukci malé koupelny se zaměřte na výběr koupelnového nábytku s ohledem na maximální využití skladovacích prostor. Zatímco v případě velkých koupelen byste si mohli dovolit umístit velké umyvadlo volně do prostoru, u malé koupelny využijte prázdný prostor pod umyvadlem k umístění koupelnové skříňky. Pod umyvadlo tak snadno uskladníte hygienické potřeby, ručníky a další vybavení. Nebojte se do místnosti zakomponovat vysoké úzké skříně a do horních polic uložte vše, co běžně nepoužíváte. Skvělou volbou do menších koupelen jsou také otopné žebříky, které poslouží jak k vytopení místnosti, tak zavěšení a následnému sušení mokrých ručníků.
Chcete mít v koupelně spotřebiče? Vsaďte na úzké typy
Pokud potřebujete do koupelny umístit i pračku, případně sušičku, dejte přednost úzkým typům. I když je jejich výběr na trhu značně omezený a pojmou jen menší množství prádla, ušetří vám v místnosti spoustu místa. V jednom z předchozích článků jsme se zaměřili právě na výhody a nevýhody úzkých sušiček. Pokud pořízení domácího spotřebiče do koupelny plánujete, neměli byste si jej nechat ujít.
I v malém prostoru se dá vykouzlit zajímavá moderní koupelna, která přinese adekvátní komfort při vykonávání osobní hygieny. Výběr konkrétních typů sanity a koupelnového nábytku však musí být velmi pečlivý. V případě malých koupelen je často lepší oželet rozměrnější druh nábytku či velký sprchový kout a ponechat raději více volného prostoru pro bezproblémový pohyb. Mezi možnosti, jak opticky rozšířit malý prostor koupelny, patří právě pořízení závěsných toalet a bezvaničkových sprchových koutů.
Diskuse k článku