Realizaci půdní vestavby musíte pořádně zvážit
Podkrovní byt je pro mnoho lidí velice atraktivním bydlením. Pokud máte pod střechou dostatečně velký prostor, pak si ho můžete zřídit taky. Ještě než se však do potřebných změn pustíte, je třeba si daný záměr pořádně rozmyslet, abyste předešli situaci, kdy v půlce rekonstrukce zjistíte, že dispozice prostoru jsou pro půdní vestavbu nevyhovující.
Bydlení v podkroví je má své zvláštní kouzlo, na druhé straně však nemusí být zcela praktické. Nemusíte se pouštět do výstavby kompletního bytu, zvláště u nevelkých půd volte raději řešení v podobě rozšíření stávajícího obytného prostoru pouze o jednu další místnost, například pracovnu či ložnici.
Na co se zaměřit nejdříve?
Zvážení dispozic stávající půdy je pro úspěšnou realizaci stěžejním krokem celé výstavby. Vyplatí se přizvat si k tomu odborníky, tedy architekta a statika. Zpočátku věnujte pozornost především prostoru jako celku. Jsou-li trámy vedeny atypicky a střecha je moc šikmá, pak si pořádně propočítejte plochu, na kterou pak budete moci umisťovat klasický nábytek apod. Problémem půdních vestaveb bývá právě to, že ve finále vznikne velice málo plně průchozích prostor. Zkosené stěny půdní vestavby jsou zkrátka omezením, se kterým je nutné počítat.
Pokud je statika domu poddimenzovaná, bude nutné prvky základu zpevnit. Veškeré odhalené konstrukční nedostatky se mohou na výsledku neblaze promítnout, proto je nepodceňujte a neřešte polovičatě. Velice důležitá je u půdní vestavby i podlaha, která musí být před započetím výstavby ve stoprocentním stavu. Nezapomeňte zkontrolovat i stav dřevěných prvků, které mohou být napadeny červotočem. O tom, jak si v takovém případě poradit, informuje článek „Červotoč a jeho likvidace – jak na to?“, ve kterém se k tomuto tématu dozvíte vše potřebné.
Zvažte také přístup k půdě. I když výstavbu jako takovou lze provádět skrze střechu s pomocí vhodného vybavení (jeřáb, plošina apod.), konečné vybavování nábytkem by takto bylo nákladné a nepraktické. Pokud vám tedy k půdě vedou malé schody, musíte vyřešit pohodlnější a funkčnější přístup.
Pořádná izolace je u půdní vestavby základ
Jestliže se po prvotním zvážení všech podmínek rozhodnete, že se do realizace půdní vestavby pustíte, přichází na řadu otázky ohledně izolace, a to nejen tepelné, ale také vůči dešti. Správně zaizolovaná střecha, stěny a podlaha, to je základ pro příjemné bydlení v podkroví. O možných postupech se více dočtete v článku „Jak lze provést zateplení stropu?“. Vybírejte systém, který stavbu ochrání nejen před chladem, ale také před horkem. V létě se totiž půda stává nezamýšlenou saunou, kde nezabírá ani klasické větrání, pouze klimatizace (o ní více ZDE). Zvýšenou pozornost věnujte také možnému hluku, a to nejen tomu, který přichází zvenku, ale také tomu, který může vycházet z užívání podkroví. V tomto ohledu je nezbytností ochrana v podobě kročejové izolace podlahy.
Neméně důležitým parametrem je také možnost napojení na vodovodní, odpadní a elektrické rozvody. Bude-li nutné je kompletně v celém domě rekonstruovat, rozpočet výstavby se znatelně navýší. Pamatujte též na dostatek světla, abyste si ve svém novém půdním obydlí nepřipadali stísněně. Moderní střešní okna mohou zajistit i komfort v podobě elektrického ovládání nebo automatickým zavřením, když začne pršet. Více informací o tomto tématu naleznete v článku „Střešní okna prosvětlí a zútulní půdní prostor“.
Diskuse k článku