Radikální řešení přítomnosti nežádoucích hlodavců má podobu deratizace
Myši, krysy, potkani – to není žádná vybraná společnost. Neřadí se k vítanými hostům, kteří u nás mají dveře otevřené. Ani perfektní zabezpečení jim ale většinou nezabrání k proniknutí do sklepů, na půd nebo do garáže, kde se s nimi většinou svádí boj. Chtě nechtě myšovití hlodavci šíří infekční choroby, a tak nemohou být v lidských příbytcích tolerováni.
Zanechávají za sebou nevábné stopy a jejich přítomnost neznačí nic dobrého. Znamená jen nepořádek a nezájem o stav bydlení. Kdo se s nimi ale chce vypořádat, musí se obrnit notnou dávkou trpělivosti, důkladnosti a pečlivostí.
Deratizace proti zavlečení chorob
V našich podmínkách žije řada hlodavců: veverky, bobři, hryzci, hraboši, myšice a také tři druhy zmíněné v úvodu: myši, krysy a potkani. Pozornost se věnuje právě jim, protože se stahují k lidských příbytkům, kde platí za nezvané hosty. Jejich přítomnost znamená zápach, výkaly, nepořádek a riziko zavlečení některé z chorob. Řada onemocnění je pro člověka nebezpečná a hlavně nikdo se nechce potýkat se žloutenkou nebo salmonelózou. Mezi další nemoci, které se takto mohou dostat do vaší domácnosti, patří leptospiróza, myší tyfus, tuberkulóza, krysí skvrnivka a tularemie.
Na člověka se tyto nemoci mohou přenést kousnutím nebo kontaminací potravy. Buďte opatrní při odklízení trusu nebo mrtvých těl, protože kontakt s pokožkou je také rizikový.
Teplo a dostatek potravy – to je hlavní důvod, proč se hlodavci stěhují do sklepů, chat nebo na půdy. Jejich hlavní sezónou je podzim, ale neznamená to, že vás nemohou překvapit i v jiném období.
Deratizace, dezinsekce a dezinfekce
Jedná se o tři různé úkony, které ale mají společný cíl – čistotu a odstranění nežádoucích návštěvníků a stopy po nich.
Ochranné deratizace se na mnoha místech provádí preventivně. Ve výrobnách potravin existuje například celoroční systém pro ochranu před škůdci a dělá se tak průběžně. Důležitá jsou preventivní opatření, která můžete zavést i vy pro domácnost.
- V první řadě je potřeba zabránit tomu, aby se vůbec dostali dovnitř. Stačí jim malá škvíra, aby se dostali, kam chtěji. Důkladně ucpěte všechny takové cesty. Dejte si opravdu záležet, protože tito hlodavci si poradí i s většími překážkami. Proto se používá beton s příměsí střepů nebo pletiva.
- Rizikovým místem je kanalizace. Otvory ke kanalizaci proto musí být také spolehlivě zajištěné.
- Nenechávejte jim žádnou potravu, která by je lákala a držela na místě. Potraviny, obiloviny a odpadky berou jako rekreační destinaci.
- Preventivně můžete rozmístit pasti a jedové stanice. Vhodná návnada je tak řešením pro případ, že by některý z hlodavců do prostoru pronikl.
- Dezinsekce je soubor postupů a metod, které se využívá při hubení hmyzu a členovců
- K čistotění se na závěr využívá dezinfekce, při které se s pomocí chemických látek ničí choroboplodné zárodky a mikroorganizmy
Pravidelná deratizace: dvakrát ročně
Prohlídku objektu provádějte na podzim a zkontrolujte jej i na jaře. Možná budou potřeba úpravy, které ale zase zajistí spolehlivější ochranu. Zajištění prostoru bývá prvním krokem, až poté se provede úklid prostor a následně se přechází k pokládce nástrah. V suchých prostorech je jejich účinnost až půl roku, ve vlhku je však po třech měsících potřeba výměna.
Teplá zima s sebou nese riziko přemnožení hlodavců. Ti mohou v mírných teplotách spokojeně vegetovat a výsledkem je pak jejich obrovské množství. To hrozí i letos, proto buďte připravení.
Hubení krys, potkanů a myší versus životní prostředí
Existují dva způsoby, jak provádět deratizaci: mechanicky a chemicky. Do první kupiny patří pasti a podobné technické prostředky, do druhé rodenticidy, tedy jedy.
Využívají se látky, které narušují srážlivost krve nebo zvyšují hladinu vápenatých iontů v krvi a způsobují tak hyperkalcémii.
Tyto jedy musí být vhodně umístěné. Nezbytné je zabezpečení proti jiným zvířatům (hlavně psům a kočkám), kterým by ublížily stejně, jak nežádoucím hlodavcům. A pozor – stejný efekt má i na člověka!
Potkani, kteří požijí jed, nehynou hned a nebrání tak dalším druhům spořádat stejnou látku. Ke smrti dochází až během několika dní kvůli vykrvácení.
Pozor na mlsné domácí mazlíčky
Pokud jed skončí v žaludku vašeho domácího mazlíčka, neváhejte a vyhledejte veterinární pomoc. Zareagujete-li rychle, postačí vyvolání zvracení a podávání vysokých dávek vitamínu K. Po několika dnech už ale může být pozdě.
Příznaky: krvácení z nosu, tlamy, řitního otvoru, pacient je slabý, ospalý, dušný, může se objevit krev v trusu či moči
V další fázi dochází ke krvácení do podkoží, svalů a tělních dutin; to už je ale poslední fáze a končí uhynutím.
Při potížích s hrysami a potkany je třeba komplexní přístup, ke kterému patří i využití přirozených nepřátel.
Rodenticidy se pak ale v koloběhu šíří dál – drobné hlodavce stižené apatií kvůli požití jedu se stávají kořistí pro dravce a dochází tak k sekundární otravě. Stižena bývá hlavně populace predátorů a mrchožroutů. Je potřeba uvědomit si dalekosáhlý dopad a jedy užívat jen v nejnutnějších případech.
Diskuse k článku