Pronájem bytu: co pořídit za základní vybavení
Kdo by si nikdy nepronajímal byt, byť třeba jen na krátkou dobu při studiích... Postupem let se ale mnoho z nás propracovalo k myšlence vlastního bytu, který se postupem doby, třeba s příchodem domu, stal poněkud nadbytečným. Ale jelikož je nemovitost tou nejlepší investicí, řešení je nasnadě – zacyklit celý koloběh a byt také pronajímat. Jak jej ale zařídit, aby se v něm noví nájemníci cítili příjemně, a přitom do něj neinvestovat majlant?
Na paměti je potřeba mít základní pravidla: holobyty se dnes už v žádném případě nenosí, noví obyvatelé určitě nebudou chtít zbytečně investovat do cizího a hlavně – už samo vybavení dává tušit, jaké obyvatele očekáváte.
Vybavit pronajatý byt nebo ne?
U vybavených bytů se předpokládá, že budou vhodné k okamžitému nastěhování. Znamená to tedy, že nájemci budou hlavně z řad studentů nebo těch, kteří budou v místě trávit jen čas nutný pro práci a třeba na víkendy odjíždět zase jinam. Kdo má zájem o dlouhodobý pronájem, ten hledá byt nevybavený, aby si jej mohl přizpůsobit vlastním požadavkům a potřebám.
Vybavený byt lze pronajímat za vyšší sumu, což však ale záleží i na dalších okolnostech.
Naprostým základem každého bytu je pak fungující elektroinstalace a podlahové krytiny. Další vybavení by mělo být v univerzálních a nadčasových barvách.
Pronájem bytu: čím vším ho vybavit
Chodba v pronajatém bytě
Na chodbu postačí věšáky připevněné na zeď, rozhodně není třeba celá stěna s botníkem. Místo toho postačí jednoduchá dřevěná odkládací plocha a třeba rohož. Nájemnice by jistě potěšilo i zrcadlo.
Kuchyň v pronajatém bytě
Právě kuchyň (společně s koupelnou) bývá stěžejním místem, podle kterého se budoucí nájemníci rozhodují, zda pro ně tento byt bude tím pravým. S linkou po babičce nejspíš nepochodíte, avšak stačí jen renovovat dvířka a pracovní desku. Spotřebiče postačí základní.
Jídelní stůl a židle taktéž není třeba vybírat luxusní, v marketových nábytcích se dají pořídit kvalitní a moderní za rozumnou cenu.
Koupelna v pronajatém bytě
Zde je třeba vsadit hlavně na odolnost – jistotou jsou dlaždice, jednoduchá vana a pevný sprchový kout. Po čase se nevyhneme výměnám baterií, což ale téměř nelze ovlivnit, protože jejich životnost je opravdu omezená.
Ložnice v pronajatém bytě
Pokud se bude jednat o studentský byt, pak bude třeba každý pokoj vybavit odpovídajícím počtem postelí, skříní a psacích stolů. Stejné vybavení se ale hodí do každé ložnice.
Obývací pokoj v pronajatém bytě
Jednoduchá pohovka, křesla a televizní stolek bohatě postačí. Na dalším nábytku se dá ušetřit například využitím moderních papírových krabic.
Další vybavení není třeba a také výše zmíněné lze ještě osekat – to tak záleží na dohodě s nájemcem. Čím vybavenější být, tím více můžete požadovat na nájmu. Mnoho majitelů bytů také spoléhá na barevnou výmalbu - s tou ale opatrně, ne každý má rád stejné barvy jako vy.
A také= pozor – pokud do bytu vecpete staré harampádí, spořádané nájemce neočekávejte...
Diskuse k článku