Pro čistou a zdravou toaletu je důležitý pravidelný úklid a desinfekce WC
Úklid WC patří k jedné z domácích činností, která není příliš oblíbená. Rozhodně byste ale neměli zapomínat na pravidelnou údržbu toalety a její desinfekci. Jedině tak bude vaše toaleta stále čistá a zdravá, bez nežádoucích bakterií. Jak se má správně provádět úklid, čištění a desinfekce WC? Není to nic složitého!
WC čistič vybírejte pečlivě
Úklid WC možná řešíte tím, že do toaletní mísy nalejete čisticí prostředek, necháte působit a spláchnete. A máte pak pocit, že jste pro čistotu udělali maximum. Ve skutečnosti to však nestačí, navíc si příliš dlouhým působením agresivního čističe můžete nenávratně poškodit glazuru toalety. Následně se v ní bude více usazovat močovina a další nečistoty. Naučte se tedy o své WC pečovat správně.
I když jsme právě upozornili na jeho nebezpečí, kvalitní WC čistič bude potřeba. Důležité je vybrat ten správný prostředek, který obsahuje ideálně kyselinu octovou či mravenčí. Naopak se pokuste vyhnout obsahu chloru, který se však objevuje v mnoha čisticích prostředcích určených pro úklid WC v podobě chlornanu sodného či kyseliny chlorovodíkové. Rozhodně dbejte na to, abyste čistič v toaletě nenechávali příliš dlouho a ihned po očištění mísu opláchli.
Čisticí prostředek nechte působit jen krátce
Jakmile máte vhodný čisticí prostředek, můžete se dát na úklid WC. Nejprve naneste čistič do toalety a pod její horní okraj a nechte ho několik minut působit. Dosáhnete tak zničení bakterií a dalších škodlivých látek a nečistot v toaletě. Vyčistit si zaslouží také záchodová štětka, kterou proto vložte do toalety a nechte čisticí prostředek působit i na ni.
Mezitím, co čistič působí v toaletní míse, můžete se věnovat úklidu celé místnosti toalety. Umyjte obklady, rám dveří a vše ostatní, co je v místnosti potřeba.
Důkladně vyčistěte celou WC mísu i její okraj
Nyní přichází čas pro důkladné vyčištění a úklid WC mísy. Pozornost zaměřte zejména na horní okraj mísy. Pod jeho okrajem se drží bakterie, nečistoty a usazeniny. Nejpohodlněji se do těchto míst dostanete speciální WC štětkou s výběžkem, ouškem, který se pod okraj nasune. Štětkou vydrhněte také zbytek toaletní mísy. Po mechanickém vyčištění nechte prostředek v míse ještě chvíli působit. Toaletu i štětku nakonec spláchnutím opláchněte.
Pokud se vám některé usazeniny nepodařilo odstranit, neprodlužujte dobu působení WC čističe a radši celý postup čištění včetně opláchnutí zopakujte.
Nezapomínejte vyčistit prkénko, víko a další části WC
WC mísa už je čistá, takže je čas se přesunout k dalším částem toalety, nejdříve k prkénku. Některé toalety mají odnímatelné sedátko, které jednoduše vyndáte z pantů, umyjete a vrátíte zpět. Pokud máte prkénko pevně připevněné k záchodu, bude jeho čištění složitější. Dbejte na to, abyste hadříkem důkladně umyli všechny záhyby sedátka. K vyčištění pantů prkénka či záhybů můžete použít třeba i starý zubní kartáček, kterým se dostanete i do těžko přístupných míst.
Nezapomínejte ani na zbytek toalety. Hadříkem namočeným ve vodě s trochou čisticího prostředku umyjte víko a splachovadlo, mísu důkladně vyčistěte i zvenku a zespodu. Pokud máte stojací toaletu, pozornost věnujte také šroubům, kterými je upevněna k zemi. Vhodné je použít desinfekční prostředek a také prostředek proti plísním, protože toto místo je pro jejich tvorbu náchylné.
Na závěr desinfekce WC
Co dělat, když máte toaletu vyčištěnou? Na řadu přichází desinfekce WC. Desinfekčním prostředkem otřete vše, tedy prkénko, víko i splachovadlo. Přetřít byste měli také to, čeho se mezi použitím WC a umytím rukou dotýkáte, takže kliku do koupelny či vypínač světla a podobně. Stejně tak u desinfekce WC nezapomeňte na záchodovou štětku. Po jejím vyčištění a opláchnutí přidejte desinfekční prostředek do držáku štětky. Dbejte také na její pravidelnou výměnu, ideálně dvakrát ročně.
Úklid WC je možný i bez chemie
Chcete mít čistou toaletu, ale snažíte se vyhýbat chemickým čisticím prostředkům? Pak sáhněte po obyčejném octu. Má desinfekční účinky a poradí si s usazeninami i vodním kamenem. Hodí se tedy pro úklid WC, zejména vyčištění toaletní mísy od usazenin a nečistot. Octem odstraníte také plíseň, která může na toaletě vznikat. Stačí jej neředěný nalít například do rozprašovače, nastříkat na WC mísu a nechat působit. Poté vyčistěte záchod WC štětkou a opláchněte.
Zvýšit účinnost octu můžete i jeho smícháním s jedlou sodou, která čistí a pohlcuje zápach. Stačí v misce smíchat 2 až 3 lžičky sody a zalít trochou octa. Vzniklou hmotu naneste na stěny toaletní mísy a nechte půl hodiny působit. Další postup je stejný jako u samotného octu.
Pravidelný úklid WC zajistí čistou a zdravou toaletu
Úklid WC máte nyní za sebou. Provádějte ho pravidelně a zaručíte si tak čistou a zdravou toaletu bez bakterií, nečistot, vodního kamene a nepříjemného zápachu. Jak často se tedy úklidu WC věnovat? Pravidelně jednou týdně byste měli vyčistit mísu a prkénko, důkladnější vyčištění postačí jednou měsíčně. A ještě důležitá rada na závěr. Veškeré hadry, utěrky, kartáčky či jiné pomůcky na čištění toalety rozhodně nepoužívejte k úklidu jiných místností, ideálně je i skladujte odděleně.
Špičkové vybavení vaší toalety od Alcaplast
Čeká vás rekonstrukce či zařizování nové koupelny a toalety? Pak je dobré se vždy spolehnout na prověřeného a ideálně českého výrobce sanitární techniky. Především vysoce kvalitní předstěnové instalační systémy, ovládací tlačítka, ale třeba také nejrůznější typy WC sedátek přináší břeclavská společnost Alcaplast.
Diskuse k článku