Přírodní čističky vzduchu: které pokojovky odstraňují toxiny?
Učí se to už děti v přírodopise: rostliny do pokojů patří, protože umí vyčistit vzduch a nám se tak bude lépe dýchat a žít. Neplatí to samo sebou bezvýhradně, i tak se dá ale pravidlo aplikovat téměř vždy. Kvalitu vzduchu v místnostech ovlivňuje mnoho faktorů a zejména ve starších objektech je třeba jí věnovat zvýšenou pozornost.
Na vnitřní ovzduší má největší vliv to venkovní, o jehož kvalitě se vedou sáhodlouhé diskuze. I když dochází ke snižování obsažených škodlivin, průmysl jich stále produkuje dost na to, aby nám ztěžovaly existenci. Není potřeba bojovat proti nim zase chemií, nejlepší je věřit přírodě a s její pomocí vytvořit doma ideální prostředí.
Chemikálie v ovzduší
Ovzduší je prosyceno prachem, mikročásticemi, toxiny a parami, jejichž vyšší koncentrace může být odpovědí na otázku, proč se doma někdy cítíme lépe, jindy hůře. Jsme obklopeni průmyslovými výrobky, které (byť v minimální míře) uvolňují spoustu látek a toxinů – zmiňme například jen aceton, toluen, benzen, formaldehyd, xylen, methylen a řadu dalších.
Rostliny se v domácnostech objevují nejen proto, že se s jejich pomocí lépe reguluje vlhkost, ale jak ukázaly poslední výzkumy, dokáží pohlcovat škodliviny a čistit tak mikroklima. Nic z toho už tak nebude ovlivňovat únavu, celkovou vitalitu nebo bolesti hlavy.
Základem je větrání: prvním krokem ke zdravému prostředí je pravidelné větrání. Zapomínat by se na něj nemělo ani v zimě, a alespoň na pár minut pustit do místností chladný vzduch, by mělo být samozřejmostí. |
Přírodní čističky vzduchu
O mnohých rostlinách jste si už na portálu Chytré bydlení mohli přečíst – ať už se jednalo o spojitost se snadným pěstováním daných pokojovek nebo s jejich efektním vzhledem. Nyní si však představme jejich přidanou hodnotu, a to schopnost čistit vzuch.
Zelenec chocholatý (Chlorophytum comosum)
Původně tropická rostlina s dlouhými listy dokáže odstraňovat jedovaté plyny a další nečistoty, jako stopy formaldehydu a xylenu. Elegantní rostlinku je vhodné umístit tam, kde se hromadí oxid uhelnatý – kupříkladu ke krbu nebo do kuchyně.
Nephrolepis, ledviník ztepilý (Nephrolepis exaltata bostoniensis)
Nejrozšířenější kapradina se využívá jako regulátor vlhkosti, v suchých prostředích je třeba jí často kropit. Bohaté listy pak udržují příjemné klima. Kromě toho ale umí také pohlcovat formaldehyd, xylen a benzen.
Pokojový břečťan
I když jsou jeho listy jedovaté, není třeba od něj dávat ruce pryč. Ocení jej alergici a astmatici, protože jednak neuvolňuje alergeny a jednak si snadno poradí s toxiny. Zbavíte se všech z předchozího případu, navíc ale i těch, jenž se uvolňují z rozličných syntetických materiálů.
Proč škodí formaldehyd a xylen? Do těla se dostávají hlavně vdechováním a požitím. Formaldehyd se používá na výrobu hnojiv, papíru, překližek, izolací, třískových desek a mnoha spotřebních produktů; xylen potom jako čistidlo na ocel a na křemíkové pláty a čipy, jako pesticid, ředidlo barev a jako složka barev a laků. Vyvolávají bolesti hlavy, únavu, ospalost, malátnost. Formaldehyd je také karcinogenní látka. |
Chrysalidocarpus
Citlivá rostlina je sice náročnější na péči, za to ale v nových interiérech zastane úlohu čističky vzduchu. Poradí si s výpary z nově lakovaného nábytku nebo čerstvě položeného koberce. Taktéž má spadeno na formaldehyd a xylen.
Potos (Epipremnum aureum)
Invazivní květina je nezmarem, kterému se daří ve všech podmínkách. Ačkoliv jeho listy jsou jedovaté, ze vzduchu naopak vše toxické „vysává“ a protředí zanechává zdravější.
Aloe Vera
Používá se v mnoha kosmetických produktech, v poslední době se stává i součástí kuchyní. Přesto se dá pěstovat také jako okrasná rostlina, jenž pročistí klima od nebezpečných plynů.
Aglaonema skromná (Aglaonema modestum)
Ani v její přítomnosti nemá formaldehyd a benzen šanci. Navíc se hodí do nehostiných podmínek, případně pro ty, jejichž silnou stránkou není pravidelnost v péči o květiny.
Tchynin jazyk (Sansevieria trifasciata)
Existuje v mnoha šlechtěných podobách, jenž mohou dorůstat různých výšek. Všechny mají ale společnou schopnost čistit vzduch – výzkumy prokázaly, že jej zbaví formaldehydu, nežádoucích oxidů dusíku a dalších látek.
Dracena (Dracanea marginata)
Taktéž si poradí se všemi zmiňovanými škodlivinami, je potřeba ale dávat pozor na umístění, aby se její pěkné, leč jedovaté lístky nestaly svodem pro domácí mazlíčky a děti.
Lopatkovec (Spathiphyllum)
Interiérová lilie vstřebává rakovinotvorné látky. Navíc v době květu působí uklidňujícím dojmem i na naši psychiku.
Pokojovky by tak měly být nedílnou součástí nejen domovů, ale také pracovních míst, na což se často zapomíná. A přitom v kancelářích a jiných uzavřených místnostech trávíme podstatnou část dne. Myslete na to klidně sami a některou ze zajímavých rostlin si zpříjemněte nejen obývací pokoje, ale i pracovní místa.
Diskuse k článku