Princip sálavého vytápění a jeho výhody i nevýhody
O vytápění domácností s využitím sálavých topných panelů se v poslední době mluví stále častěji. I přesto je tento způsob vytápění opředen řadou mýtů, pověr a nepřesností, které mnohdy pramení z neznalosti principu předávání energie sáláním. Pojďme se proto blíže zaměřit na to, jak sálavé topné panely fungují a jaké mají reálné výhody a nevýhody. Díky tomu zjistíte, je-li elektrické sálavé vytápění vhodné právě pro vás a přinese-li vám tepelnou pohodu a finanční úsporu.
Přenos energie v infračervené části světelného spektra
Elektrické sálavé vytápění se často označuje jako vytápění infračervené. Nenechte se zmást – jedná se o dva pojmy, které vyjadřují to samé. V případě sálavého vytápění dochází k přenosu energie zářením v infračervené části světelného spektra, které je okem neviditelné. Přesto jej vnímáme, a to jako teplo. Míra tepelného záření pak záleží na povrchové teplotě zdroje.
Platí, že čím vyšší má zdroj povrchovou teplotu, tím je záření intenzivnější a současně má delší dosah. Pokud dojde k překročení určité hranice záření, přesune se do viditelné části spektra, kdy zdroj energie začne svítit. Jako příklad uveďme obyčejnou žárovku, která slouží primárně jako zdroj světla, ale současně vyzařuje i tepelnou energii.
Sálavé topné panely jsou tedy zkonstruované tak, aby přenášely energii právě v neviditelném infračerveném spektru. Díky relativně vysoké povrchové teplotě vytváří tepelné záření, které prochází vzduchem a dopadá na pevné předměty a lidské tělo. Jejich povrch se tím přirozeně ohřívá (na rozdíl od mikrovlnného záření, u kterého dochází k ohřevu zevnitř). Na tomto principu fungují všechny sálavé topné panely bez rozdílu. Podívejte se například na nabídku sálavých panelů od společnosti FENIX, která vyrábí různé typy pro montáž na stropy i stěny. Využívají se nejen pro vytápění rodinných domů, ale také komerčních, veřejných, průmyslových i zemědělských objektů.
Sálání vs. konvekce
Zdroje vytápění využívají dva základní způsoby předávání tepla - konvekci a sálání. Konstrukcí zdroje je pak možné ovlivnit, který z těchto způsobů bude převažovat. Sálavé topné panely jsou zkonstruované tak, aby v co největší možné míře předaly teplo sáláním. To vzniká na povrchu každého tělesa, které je teplejší než okolní prostředí a s rostoucí teplotou se zvyšuje. Současně je důležité si uvědomit, že nezáleží na tom, jakým způsobem došlo ke zvýšení povrchové teploty. V případě sálavých panelů to může být odporový prvek, energii sáláním však předává třeba i plynový hořák, hořící dřevo nebo horká voda. Sálavé panely tedy pouze využívají platné fyzikální zákony, na jejich principu nehledejte nic převratného či revolučního.
Dalším způsobem předávání tepla je konvekce, kdy dochází k odvodu tepla prouděním vzduchu. Čím větší je přestupní plocha, tím více tepla vzduch dokáže odvést. Této vlastnosti využívají zejména klasické teplovodní deskové radiátory, které mají vnitřní doplňkové lamely, přes které se ohřívá proudící vzduch. Ke konvekci i sálání dochází v podstatě u všech typů tepelných zdrojů, sálavé panely jsou záměrně zkonstruované tak, aby byl podíl sálavé složky co největší a konvekce co nejmenší. Žádný topný panel však není schopný předat 100 % tepla sáláním, to by bylo možné jen ve vakuu. Pokud vám bude prodejce vytápění tvrdit opak, raději se mu velkým obloukem vyhněte.
Sálavé vytápění – tepelná pohoda při nižší teplotě vzduchu
Popsali jsme si tedy princip sálavého vytápění a jeho rozdíl s předáváním tepla konvekcí. Co z toho plyne? Vzhledem k vyšší povrchové teplotě dochází ve větší míře k záření a následnému ohřívání lidského těla, podlahy, nábytku a dalších předmětů, vzduch se přitom ohřívá pomalu a omezeně. Díky tomu dosáhnete příjemné tepelné pohody ve chvíli, kdy je vnitřní teplota v místnosti jen 18 až 19 °C. Nemusíte tak vynakládat velké množství energie (a tedy i nákladů) k ohřevu vzduchu na vysoké teploty, aby vám bylo v místnosti teplo. Současně zajistíte rovnoměrnější rozložení teploty mezi podlahou a stropem, snížíte prašnost prostředí a docílíte stabilnější vlhkosti vzduchu.
Decentralizovaný zdroj tepla s přesným dávkováním
Elektrické sálavé vytápění funguje jako decentralizovaný zdroj tepla s přesným dávkováním. Každý topný panel se reguluje samostatně. Můžete jej dle potřeby vypínat a zapínat, navíc začíná předávat tepelnou energii již krátce po spuštění. Díky tomu docílíte příjemné teploty ve všech místnostech, protože ji budete regulovat individuálně. Vyhnete se také přehřívání místnosti, ke kterému může dojít například při vaření a používání různých domácích spotřebičů. Elektrické sálavé vytápění můžete například při práci v kuchyni snadno a rychle vypnout, což zejména v případě teplovodního konvekčního vytápění tak snadné není. V radiátorech je poměrně velké množství ohřáté vody, která chládne jen pozvolna a radiátor tak nějakou dobu hřeje, i když už je v kuchyni teplo.
Sálavé panely s vysokou estetickou hodnotou
Výhodou elektrických sálavých panelů je možnost jejich decentního zakomponování do interiérových prostorů. Například přední český výrobce elektrického sálavého vytápění FENIX nabízí esteticky ojedinělé sálavé panely s čistým designem skla, které vyniknou v domácnostech, kancelářích i obchodních prostorech. Elektrické panely lze navíc nechat potisknout kvalitní keramickou barvou, která se aplikuje na vnitřní straně skleněné desky, a tak je chráněna před mechanickým poškozením. Na výběr je z mnoha barevných motivů. Dokonce si můžete vytvořit i svůj vlastní potisk, který vhodně doplní design vašeho interiéru.
Sálavé elektrické vytápění se nehodí všude
Při výběru vhodného zdroje vytápění vycházejte vždy ze základních fyzikálních zákonů. Popsali jsme si, že princip sálání funguje ve chvíli, kdy je povrchová teplota výrazně vyšší než okolní teplota. Také jsme zdůraznili, že topné panely ohřívají vzduch jen minimálně, protože konvekční složka je záměrně minimalizovaná.
Sám výrobce topných panelů FENIX ale upozorňuje, že se tento způsob vytápění nehodí všude. Panely jsou nevhodné například do objektů, které jsou v průběhu roku využívány jen nárazově a jsou vychladlé dlouhodobou odstávkou provozu. Pokud byste sálavý panel nainstalovali například na chatu, která není celoročně vytápěná, teplota vzduchu by rostla opravdu pomalu, protože infarčervené sálání by nejdříve prohřívalo studené stěny a podlahu. Trvalo by velmi dlouho, než byste rekreační objekt vytopili sálavými topnými panely, nemluvě o vysokých nákladech na energii.
Sálavé topné panely – na strop i na stěny
Pokud se rozhodnete pro pořízení sálavých topných panelů, je důležité pro ně vybrat vhodné umístění. Panely se mohou namontovat na strop i na stěny. Obecně platí, že čím vyšší je strop v místnosti, tím úspornější je stropní vytápění oproti ostatním systémům. Panely na strop jsou vhodné také pro zónový ohřev osob v místnosti, hodí se tak například nad sedací soupravu v obývacím pokoji. Před infrapanelem nesmí být samozřejmě umístěny žádné překážky, aby bylo zajištěno volné sálání do prostoru.
Elektrické sálavé panely jsou cenově dostupné, snadno se instalují, regulují a zajistí dobrou tepelnou pohodu. Myslete však na to, že se nehodí všude. Hledáte-li vhodné vytápění pro rekreační objekty nebo staré studené domy, vzhledem k principu pro vás sálavé panely nebudou tím nejlepším řešením.
Diskuse k článku